TORUNLARINDAN GAZİ OSMAN PAŞA'YA VEFA

02.04.2016 Haberler

Belediye Başkanı Eroğlu: "Böyle önemli şahsiyete vefa duymak, isminin bir yerlerde yaşıyor olması bizim için son derece önemli"

Osmanlı-Rus Savaşı'nın Plevne Savunması'nda gösterdiği başarı ile adını tarihe yazdıran Gazi Osman Paşa'nın ismi, doğduğu Tokat'ta köye, üniversiteye, müzeye, okullara, stadyuma, bulvara ve pek çok yere verildi.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, yaptığı açıklamada, Gazi Osman Paşa'nın torunu olmaktan gurur duyduklarını, adını yaşatmayı görev edindiklerini söyledi.

Gazi Osman Paşa'nın Tokat'ın yetiştirdiği ender şahsiyetlerden olduğuna dikkati çeken Eroğlu, "Plevne kahramanımız Gazi Osman Paşa'nın hemşehrisi olmaktan gurur duyuyorum. Her gittiğimiz yerde de 'Biz Gazi Osman Paşa'nın torunlarıyız' diyoruz. Kentimizde onun adını yaşatmak için çalışıyoruz." dedi.

Tokat'ta ilkokuldan üniversiteye kadar pek çok eğitim kurumunun Gazi Osman Paşa'nın adını taşıdığına işaret eden Eroğlu, "Böyle önemli şahsiyete vefa duymak ve isminin bir yerlerde yaşıyor olması, bizim için son derece önemli. Bulvarımız var, onun adı da Gazi Osman Paşa. Bir köyümüzün ismi Gazi Osman Paşa. Tokatlılar olarak büyük gurur yaşıyoruz" sözlerine yer verdi. 

Gazi Osman Paşa'nın eşyaları müzede sergileniyor

Eroğlu, kentteki iki katlı bir ahşap evi müzeye dönüştürdüklerini, burada Gazi Osman Paşa'nın balmumu heykeli, aldığı madalyaların bazıları ile Osmanlı dönemine ait askeri üniformalar, silahlar, Başbakanlık Osmanlı Arşivinden Gazi Osman Paşa ve Plevne Savaşı ile ilgili belgelerin bulunduğunu anlattı.

Gazi Osman Paşa'nın adını yaşatmaya ve onu yeni nesle anlatmaya gayret ettiklerini dile getiren Eroğlu, "Önümüzdeki dönemlerde öğrencilerimizi Plevne'ye götürmek istiyoruz. Gazi Osman Paşa orada nasıl bir müdafaa yapmış, yerinde görmelerini istiyoruz. Onun hemşehrisi olmaktan şeref duyuyorum." ifadesini kullandı.