KARŞIYAKA HANIMELİ KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİMİZ AÇILDI

14.03.2016 Haberler

Tokat Belediyesi’nin önemli bir kültür hizmeti olan “Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi’nin ikincisi, Karşıyaka Mahallesi’nde açıldı.

Tokat Belediyesi tarafından birincisi 2015 yılının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Behzat’ta açılan, Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinin ikincisi, Karşıyaka Mahallesi Malkayası mevkisinde açıldı.

 

Karşıyaka Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışına Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ile;  Vali Cevdet Can, AK Parti Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Prof. Dr. Coşkun Çakır, AK Parti Tokat Milletvekilleri Prof. Dr. Celil Göçer, Av. Zeyid Aslan, Av. Yusuf Beyazıt, ,  İlçe Belediye Başkanları, diğer davetliler ve kadınlar katıldı.

 

Açılış öncesinde bir konuşma yapan Karşıyaka Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi Müdiresi Seher Delen, bu merkezlerin insan odaklı belediyecilik anlayışının bir ürünü oluğunu ifade etti.

 

Konuşmasına tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ise, dünyada sadece bir günün değil her günün kadınların günü olduğunu dile getirdi. Kadının güçlü olmasının toplumun da güçlü olması anlamına geleceğini ifade eden Başkan Eroğlu, “Dinimizde hanımların, kadınların özel bir yeri var. Peygamberimiz ilk olarak kızların diri diri toprağa gömülmesini yasaklamıştır. Yine Peygamberimiz, ‘Cennet Annelerin Ayakları Altındadır’ buyurmuşlardır.
Eğer kadın güçlü olursa, toplum güçlü olur, kadın topluma yön verirse toplum daha müreffeh bir ülke olur. Bizim tarihimizde hep güçlü kadınlarımızla anılmıştır. Bizim topluma yön veren güçlü kadınlarımız vardır. Düşmana asla geçit vermemişlerdir.
Bizler Tokat Belediyesi olarak kadınlarımızın devamlı yanında olmaya çalıştık. Kadınlarımıza hizmet üretmeyi değer katmayı en önemli vecibelerimizden bildik. Geçen yıl 8 Mart’ta ilk Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezimizin ilki olan Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezimizi açmıştık. Oradaki bir pankart ’ta Karşıyakalı hanımlarda kültür merkezi istemişlerdi. Bizlerde bir tane de Karşıyaka bölgesine Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi açmanın sözünü vermiştik. Bizler bu haftaya özel olarak bu tesisin açılışını gerçekleştirdik. Bugün bu sözü tutmanın vermiş olduğu mutluluğu, gururu yaşıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. 
Toki’de oturan hemşehrilerimiz de bizlerden böyle bir tesis istiyorlar. İnşallah o bölgeye yapacağımız Hanımeli Merkezimiz için çalışmalarımıza başlayacağız.
İnşallah her günümüz böyle olsun, Karşıyaka Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Milletvekilleri adına konuşma yapan AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ise, Allah’ın ilahilik sıfatını, yaratıcılık özelliğini verdiği yegâne varlığın kadınlar olduğunu, bizim medeniyetimizde kadınların yerinin çok büyük olduğunu dile getirdi.

 

Vali Cevdet Can ise konuşmasında, bu toprakların cömert ve bereketli olmasının en önemli nedeninin kadınlar olduğunu ifade etti. Kadınları “Hakikat bahçesinin en şerefli bahçıvanları” olarak tanımlayan Vali Can, “Biz biriz, birdeniz, kardeşiz; aynı zamanda da birbirimize emanetiz. Özellikle de hanımlar hepimizin emanetidir” dedi.

 

Konuşmaların ardından, Karşıyaka Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi dualarla açıldı.

 

Beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte Karşıyaka Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi’ni gezen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 25 aktif kursta 684 kursiyere hizmet veren merkezde bulunan birimleri inceleyerek kursiyerlerle sohbet etti.

 

Behzat ve Karşıyaka Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerimizdeki kurslara online kayıt olmak için tıklayın.