HANIMELİ MERKEZİMİZ 1 YAŞINDA

09.03.2016 Haberler

8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeni ile Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde etkinlikler düzenlendi. 

Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi tarafından organize edilen 8 Mart Dünya Kadınlar günü organizasyonu Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Gerçekleşen organizasyona Tokat Valisi Cevdet Can ve eşi Naime Can, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ile eşi Hatice Eroğlu ve Tokat Milli Eğitim İl Müdürü Levent Yazıcı ile Tokatlı hanımlar katıldı.

Kültür merkezinde yapılan organizasyonda Kadınlar tarafından oluşturulan orkestra konser verdi. Konserin ardından açılış konuşmasını yapan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır dedi. Eroğlu konuşmasında '8 Mart sizin gününüz. Sizler bir güne sığmayacak kadar değerli insanlarsınız. Kadını önemseyen her anlamda kadının önemini vurgulayan bir dinin mensuplarıyız. Peygamber efendimizin ilk yasakladığı şey cahiliye dönemindeki kadınların diri diri toprağa gömülmesi idi. Bu kadına, insana olan değerin göstergesidir. Peygamberimizin kadınlarımız için en güzel ifadesi ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ sözüdür. Bununla birlikte başta eşim olmak üzere toplumu imar eden kadınlarımızın, annelerimizin, bacılarımızın, kardeşlerimizin bir kez daha gününü kutluyor, sağlık ve huzur dolu nice yıllar diliyorum' diye konuştu.

Tokat Valisi Cevdet Can ise kadınlarımızın hakikat bahçelerinin en şerefli bahçıvanları olduklarını belirterek, “Kadınlar dünyanın özüdür, eğer özünüz gülmez ise yüzünüz gülmez. Bunun için alemi dünyanın yüzünü güldürmek istiyorsanız önce kadınlarımız mutlu etmeliyiz. Bizim dinimiz kadına zulmün doruk noktaya çıktığı zamanda geldiğini hiç bir zaman unutmamalıyız. Dinimizde kadına verilen değer en üstün bir değerdir. Bundan dolayıdır ki kadınlarımıza değer vermemiz onlara sahip çıkmalıyız” dedi.

Konuşmalarının ardından geçtiğimiz yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde açılışı yapılan Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerimizin ilki olan Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinin 1. Yaş günü kutlandı. Kutlamada 1. yaş günü adına pasta kesildi.