GÜVENLİK GÜÇLERİMİZE TARİHİ TOKAT MENDİLİ İLE DUALI DESTEK

04.03.2016 Haberler

Belediyemiz tarafından Güneydoğu Anadolu’da görev yapan asker ve polise moral vermek amacıyla yöresel ürünlerin bulunduğu bin adet kumanya ile birlikte Osmanlıca yazılı “Yaşasın polis, yaşasın asker” yazılı mendil gönderildi.

Cumhuriyet Meydanı Hüdayi Sayıbaş Yeraltı Çarşısı üzerinde Cuma namazı sonrasında düzenlenen programda konuşma yapan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Sur'da 7 düvele karşı güvenlik güçlerinin mücadele verdiğini söyledi. Bugün sabahtan bu yana 4 şehit olduğunu belirten Eroğlu, "Allah ülkemizi bölmeye çalışanlara fırsat vermesin. Bu aziz millet bin yıldır beraber yaşıyor. Güvenlik güçlerimiz orada mücadele veriyor. Temmuz ayından bu yana doğudaki terörle mücadelede Tokat'tan 15 şehit verdik. Ancak biz buna böyle bakarsak olayın ne kadar büyük bir çapta olduğunu ülkemiz üzerinde ne gibi oyunlar oynandığını daha iyi görmüş oluruz " dedi.

Osmanlıca “Yaşasın Polis, Yaşasın Asker” Yazılı Mendil’ler Gönderildi


Çanakkale Savaşı'na Tokat'tan 15 yaşında gönüllü asker olarak cepheye giden on beşlilerin ceplerine ‘yaşasın asker’ yazılı mendillerden konulduğunu ifade eden Başkan Eroğlu, “Tokat’ın yazmacılığı 400 yıllık bir tarihe sahip. O dönem ki yazma ustalarımız her askerin cebine ‘yaşasın asker’ diye Osmanlıca bir mendil yaparmış. O mendilde baskı yazması ile olurmuş. Bizde onun bir timsali olsun diye ‘yaşasın polislerimiz, yaşasın askerlerimiz’ diye böyle bir mendili onlara ayrıca gönderiyoruz. Güvenlik güçlerimize kumanya hazırladık. Tokatımızın meyve suyu, cevizli çöreği, pekmezinden oluşan kumanya hazırladık. Bu kumanyalardan bin paket hazırladık. Bugün emniyet müdürlüğü ve il jandarma komutanlığına teslim edeceğiz. Onlar da doğuya gönderecek” dedi.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, daha sonra terörle mücadele eden güvenlik güçlerine yazdığı mektubu okudu. Dua edilmesinin ardından kumanyalar, kamyonla bölgeye gönderildi.