ÖNCELİĞİMİZ; ÇEVRE TEMİZLİĞİ VE GERİ DÖNÜŞÜM

22.12.2015 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun göreve geldiği günden itibaren “Temiz Tokat” sloganıyla başlattığı çalışmalar bugün meyvelerini vermeye başladı.
Hayat kalitesini daha fazla yükselterek, halkın sağlıklı, huzurlu ve temiz bir çevrede yaşamasını sağlamak amacıyla bir yandan şehrimizin temizliği için Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz gece-gündüz yol yıkama, çöp toplama ve genel temizlik çalışmalarını titizlikle yürütürken bir yandan da  “Çevre Temizliği ve Geri Dönüşüm” konularında yapılan bilgilendirme ve eğitim çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

Tokat Belediyesi Çevre Mühendisi Serap Seçkin İlter tarafından hazırlanan eğitim programı çerçevesinde gerek vatandaşlarımıza yönelik, gerekse; ilk, orta ve lise öğrencilerine yönelik bilgilendirme ve eğitim çalışmalarına bu hafta da devam edildi.

Temizlik İşleri Müdürlüğü personelleri tarafından kapı kapı gezilerek vatandaşlarımıza mavi renkli geri dönüşüm kutularının tanıtımı yapılarak çevre temizliği konusunda broşürler dağıtıldı.

Geçtiğimiz hafta; 18 Mart İlk ve Orta Okulu’nda, Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, Tokat Anadolu Lisesi’nde, Güzel Sanatlar Lisesi’nde, İMKB Sosyal Bilimler Lisesi ve İhya Balak Fen Lisesi’nde öğrencilerimize yönelik eğitim seminerlerine devam edildi.

Ayrıca; Türkiye’de temizlik konusunda ilkleri Tokat’a kazandıran Tokat Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde “Çöp Taksi” uygulamasını hayata geçirerek vatandaşlarımızın ihbarları doğrultusunda hizmet vermeye devam ediyor. Çöp toplama saatleri dışında acil çöp alınması gereken bölgelere anında müdahale etmeyi sağlayan Çöp Taksiler, ilimizin dar sokaklarında da kolay manevra kabiliyeti ile hizmetini sürdürüyor.

“Temizlik İmandandır” Düsturuyla hareket edildiğini belirten Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu; Çöp Taksi, Fil Süpürme aracı ve çöp konteynerlerinin temizlenmesi, ilaçlanması için özel temizlik araçlarını belediye bünyesine katmış ve ambalaj atıklarının kaynağından ayrı toplanması ve ekonomiye geri kazandırılması amacıyla iki çevre lisanslı ambalaj atığı toplama firması ile işbirliği protokolü imzalayarak projeyi uygulamaya başlatmıştır.

Yine eğitim faaliyetlerine ek olarak geri dönüşüm ve atıklar konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen Tokat Belediyesi, bu yılda okullar arası düzenlediği atık pil toplama yarışması ile uygulamalı eğitime örnek olmaya devam ediyor.