TOKAT BELEDİYESİ 15 BİN KİŞİLİK AŞURE DAĞITTI

28.10.2015 Haberler

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Meydanında vatandaşlara Aşure dağıttı.
Muharrem ayı münasebeti ile Tokat Yeraltı Çarşısı üzerinde Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen program vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.  

Kuran-ı Kerim okunmasının ardından bir konuşma yapan Başkan Eroğlu, "Geçtiğimiz gün Aşure günümüzü kutladık. Muharrem ayı bilindiği gibi acılarla dolu, yüreğimizi dağlayan bir aydır. Peygamber Efendimizin ciğerparesi, o çok sevdiği torunu Hz. Hüseyin'in ve evlatlarının şehit edildiği, Kerbela'da susuz bırakıldığı ve şehadete yürüdüğü bir aydır. O yüzden Hz. Hüseyin Efendimize Serdar ı Şehit deriz ( Şehitlerin başı). Allah onların yanında bizleri de cennetine nail eylesin. Biz buradan salat ve salavatlarımız başta Peygamber Efendimiz olmak üzere, onun Ehlibeyt'ine, Hz. Hüseyin Efendimize, onun evlatlarına gönderiyoruz.

 Bu ayda Ehlibeyt'i de iyi anlamak gerektiğini düşünüyorum. Ehlibeyt’in davranışlarını, yaşantılarını iyi idrak etmeliyiz. Ehlibeyt’in yaşantısını kendi yaşantımız olarak görmeliyiz. Bu gün Peygamber Efendimizin bizlere bıraktığı Kur’an ve Sünnet doğrultusunda yaşamayı kendimize vecibe edinmeliyiz. Buradan tekrar Kerbela’dan başlayarak Bedir'e oradan Çanakkale'ye oradan da bu güne kadar tüm bu din için, bu vatan için canını siper eden tüm Şehitlerimize de Allah’an Rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Başkan Eroğlu'nun konuşmasının ardından Tokat İl Müftüsü Ahmet Erdem dua etti. Duanın ardından Vali Cevdet Can, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve İl Müftüsü Ahmet Erdem önlük giyerek 15 bin kişilik aşure dağıtımı yaptılar.