DEV TESİS YÜKSELİYOR!

26.10.2015 Haberler

Geçtiğimiz ay Arzupınar mevkiinde yapımına başlanan 30 Milyon Lira maliyetli Canlı Hayvan Borsası ve Et Kombine Tesisi inşaatını inceleyen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, projenin tamamlandığında Tokat'a ve Tokatlı üreticiye hem büyük bir kazanç oluşturacağını, hem de vizyon katacağını söyledi.
Başkan Eroğlu, Vali Cevdet Can, Tokat Milletvekilleri Coşkun Çakır, Celil Göçer, Rektör Mustafa Şahin, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar, Pancar Ekicileri Kooperatifi yetkilileri ile birlikte maliyetli Canlı Hayvan Borsası ve Et Kombine Tesisi inşaat alanında incelemeler bulundu.

Günlük 250 büyükbaş ve 1000 küçükbaş hayvan kesiminin yapılacağı ve et entegre ile Canlı Hayvan Borsası'nın da yer alacağı tesis, dört kısımdan oluşuyor ve Mart ayı sonunda ilk kısmının tamamlanması planlanıyor. Et Parçalama ve Kombine hizmeti verecek olan ilk kısmın ardından Bölgesel Canlı Hayvan Borsası, Et Entegre Tesisi ve Üretim Çiftliğinden oluşan diğer üç kısmında yapılacağı da belirtilirken, 20.000 hayvan kapasiteli üretim çiftliği için Tokat Milletvekilleri Coşkun Çakır ve Celil Göçer'in girişimleri ile 100 dönüm arsa tahsisi yapıldığı ve 261 dönüm tahsis içinde söz aldıkları bilgisi verildi. 

EROĞLU: BU PROJELER TOKAT'A DA ÇİFTÇİYE DE VİZYON KATACAK
Beklerin ardından açıklama yapan Başkan Eroğlu ise, tesisin Tokat'a ve Tokatlı üreticiye büyük güç ve vizyon katacağını belirterek, "Birlikten güç doğar diyerek üç belediyemiz valiliğimiz ve kooperatifimizle bir araya gelerek, ,Tokatımızın tarım ve hayvancılık konusunda endüstriyel atılım yapmasına yönelik kolları sıvadık. Et Kombinesi'nin ardından, İnşallah tarımla ilgili olarak Uluslararası Halimiz için de dosyalarımız bakanlıkta mevcut, ona başlayacağız ve havaalanına yakın bir yere hali kuracağız. İstiyoruz ki üreticinin malı orada satılsın, ihracat yapabilsinler ve borsa orada olsun. Tokat'ın çiftçisi, insanı için, Tokat'a vizyon katması için bu projeler çok değerli. Birkaç yıl içinde hal hizmete girince, Tokat çiftçisi çok çok güçlenecek. Erbaa Niksar ovasında ve Artova Çamlıbel civarında da benzer projeler olsun istiyoruz. Tokat'ı tarımda güçlü ve profesyonel hale getirmek istiyoruz. Bu tesis yükseliyor, inanıyorum ki Tokatımıza ve çiftçimiz de bu tip projelerle yükselecektir. Başta Başbakanımız ve milletvekillerimiz olmak üzere, Sayın Valimiz, Belediye Başkanlarımız, PAncar ekicileri Kooperatifimiz ve Arzupınarlı çiftçilerimize teşekkür ediyorum."
Başkan Eroğlu'nun ardından Vali Can ve Milletvekilleri de tesis hakkında açıklamalarda bulundular.