GENÇ BAŞKAN'DAN, GENÇLERE TAVSİYELER

22.10.2015 Haberler

Gaziosmanpaşa ve Ali Paşa Erkek Öğrenci Yurtlarında düzenlenen “Kariyer Sohbetleri” programlarına katılan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, üniversite öğrencileri ile bir araya gelerek sohbet etti.
Gaziosmanpaşa ve Ali Paşa yurlarının sosyal tesislerinde öğrencilere hitap eden Başkan Eroğlu, "Ben, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olup tekrar memleketim Tokat’a döndüm. Staj döneminin ardından askerlik vazifemi yerine getirip, mesleğim olan avukatlığı icra etmeyi sürdürdüm. Sonrasında 4 yıl AK Parti İl Başkanlığı görevini sürdürdükten sonra Tokat Belediye Başkanlığı için adayı oldum ve halkımızın teveccühü ile bu makama seçildim. Bugün Belediye Başkanı olarak şehrimizde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyduğumu belirtmeliyim.  Her daim kapımızı çalabilir, her türlü ihtiyaçlarınız için bize ulaşabilirsiniz. Bizlerinde sizlere yardımcı olmak için elimizden geldiği kadar gayret göstereceğimizden emin olabilirsiniz. Ben de 1995 – 1999 yılları arasında üniversite öğrencisiydim ve bir ağabeyiniz kardeşiniz olarak sizlerden bugünlerinizin kıymetini bilmenizi istiyorum. İnanıyorum ki mezun olduğunuzda üniversite yıllarınızı hasretle yad edeceksiniz. Buradaki dostluklarınız ve bağlarınız İnşallah ömür boyu sürecektir. Geldiğiniz kentlerdeki imkanları burada bulamıyor olabilirsiniz, sosyal eksiklikler çekiyor olabilirsiniz ama nihayetinde sizler geleceğimizsiniz. Köklü bir geçmişe, her inanç ve kimlikten insanı ile tarih boyunca kardeşçe bir yaşamış bir şehirdesiniz. Biz bu farkındalıkla Tokat’ta yaşayan her bireye sormadan, kulak kesilmeden adım atmıyoruz. Esnafımızla, sivil toplum örgülerimizle, sokaktaki vatandaşımızla, siz öğrencilerimizin gözüyle, engelli ve çocukların gözüyle Tokat nasıl olmalıdır, hep bunu sorduk… İyi bir tanıtım, tarım ve tarıma dayalı sanayi ile bir atılım planlarken, üniversitemizin potansiyelini de dikkate aldık. Tokat Merkezimizde 25 -30 bin üniversite öğrencimiz var. Bu büyük öğrenci potansiyeli ekonomik olarak da şehrimiz için bir kazanımdır. Öğrencilerimizin Tokat'a ekonomik girdi anlamında büyük payları bulunuyor. Burada eğitim almak, bir meslek sahibi olmak için ailenizi bırakıp geldiniz. Bizler de tıpkı aileniz gibi sorunlarınıza eğilmeyi, sizlerle alakadar olmayı, talep ve beklentilerinize karşılık vermeyi vazifelerimiz arasında görüyoruz. Tahmin ediyorum ki, ulaşım gibi, sosyal donatı alanları istiyorsunuz. Biz de bu taleplerin yanı sıra bilgi evleri, düşünce merkezi, bilim merkezi ve deney merkezi olarak dört ayrı çalışmayı da başlattık. Her türlü teknoloji ve internet ortamından faydalanacakları, Yeşilırmak kenarında tasarladığımız bu merkezimizden sizlerde faydalanacaksınız diye düşünüyoruz. Sizlerde belli hususlarda taleplerde bulunursanız bunları da değerlendirebiliriz. Sizler daha huzurlu, emniyetli bir şekilde yaşayasınız diye varız” diye konuştu.

"YENİDEN ŞANLI GÜNLERİMİZE DÖNÜYOR OLMAMIZ BİRİLERİNE AĞIR GELİYOR"
Türkiye'nin güçlü ve istikrarlı yapısı ile yeniden eski şanlı günlerine dönmesinin tahammülsüzlük oluşturduğuna da vurgu yapan Başkan Eroğlu, şunları söyledi: "Artık kendi milli atılımlarını hızlandırmış, kendi ağır silahlarını üreten, ekonomik ve siyasal istikrarı ile sözünü dinleten bir Türkiye, birilerini rahatsız ediyor. Güçlü olmamızı, diğer Türk Cumhuriyetlerine ve Müslüman devletlerine güven veriyor, onlara örnek teşkil ediyor olmamıza tahammül edemiyorlar. Genç nüfusumuz, bölgedeki etkin rolümüz, konumumuz ve ekonomimiz Türkiye'nin ciddi bir güç olduğunu net olarak ortaya koyuyor. Bunu bozmak, bizi frenlemek için bazı çatışma ve iç gerginlikleri başlatıyor veya körüklüyorlar. Bunların farkında olarak, sakin kalarak, oyunu görerek hareket etmeli, bir olduğumuzu göstermeliyiz. Ecdadımızın inşa ettiği ve asırlarca üç kıtada hüküm sürmüş medeniyetin mirasçıları olarak, Türkiye Cumhuriyeti'ni de dünyada barış ve adaleti temsil eden bir devlet olarak yukarılara taşımamız gerekli. Geleceğimizin teminatı, milletimizin ve ülkemizin garantisi olan siz gençler, bu konuda en önemli unsursunuz."

"BÜYÜK PROJELER, AVRUPA'DA DENGELERİ SARSIYOR"
Üçüncü havalimanı, Kanal İstanbul ve milli silahlanma hamlelerinin batının bölgemizde onlarca yıldır süre gelen dengelerini sarstığının altını çizen Başkan Eroğlu, "Üçüncü havalimanı Avrupa transfer noktası olan Almanya Frankfurt havalimanını baypas edecek ve Türkiye hava trafiği konusunda birinci sıraya oynayacak. Bu Almanya'yı o kadar rahatsız ediyor ki, bölgemizle Almanya'nın neden bu kadar alakadar olduğunu, ülkemizin aleyhine tavrını ortaya koyuyor. Bunlar sıradan projeler değil, bunlar bölgesel ve küresel politikaları derinden sarsacak hamleler. Bunların bilincinde olmalıyız" diye konuştu.

Hayata ve başarıya dair görüş ve tecrübelerinden de bahseden Başkan Eroğlu, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.  Öğrencilere, kültür gezileri, sinema gösterimi ve halı saha için söz veren Başkan Eroğlu, daha çok bir araya geleceklerini ve kapılarının da her zaman açık olduğunu söyledi.