BAŞKAN EROĞLU, CEMEVİ'NDE İFTAR YAPTI

22.10.2015 Haberler

Muharrem Ayı münasebetiyle Kaleardı Cemevi'nde düzenlenen iftar programına katılan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat'ın tarihi boyunca kardeşlik ve birliği en güzel şekilde yaşayan şehirlerden olduğunu söyledi.
Tokat Belediyesi tarafından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kaleardı Cemevi’nde düzenlenen iftar programına Başkan Eroğlu'nun yanı sıra Vali Cevdet Can, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Jandarma Komutanı Albay Erkan Alacakurt, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Vatandaşlarla birlikte orcunu iftar yapan Başkan Eroğlu, daha sonra yaptığı konuşmada şunları dile getirdi; "Öncelikle bu anlamlı bu yan yana gönül gönül'e yer aldığımız gecede hepinize saygı ve hürmetlerimi sunuyor, hepimizin Muharrem ayını tebrik ediyorum. 

Muharrem ayı İslam tarihinde acıların yaşandığı bir ay. Maalesef Hz. Hüseyin ve evlatlarının şehit edildiği Kerbela olayının yaşandığı ay. Resulullah efendimizin emaneti olan, zulme karşı mücadele eden ve bu uğurda şehit olan Ehl-i Beyt sevgimizin arttığı bugünlerde ben de tüm Ehl-i Beyt’e selamlarımı gönderiyorum.

Kıymetli Tokatlılar, bu coğrafyada insanlarımız birlik, beraberlik için yüzyıllar boyunca türlü mücadeleler verdiler.Bu coğrafyada mezhep ve etnik ayrım gözetmeksizin, barış içerisinde, huzur içerisinde, hatta din ayrımı gözetmeksizin yaşadık yaşıyoruz. Adaletin ve hoşgörünün yükseldiği bir medeniyeti hep birlikte inşa ettik. 

Zira Cumhuriyetimiz, bir inancın, mezhebin ya da etnik kökenin egemenliği üzerinde inşa edilmemiştir. Bu topraklar, üzerinde yaşayan, nefes alan her bir ferdin ortak değerleri üzerine inşa edilmiştir. Sadece cumhuriyetimiz değil 1071'den itibaren bu aziz vatan toprakları üzerinde inşa ettiğimiz her devlet ve her medeniyet, bizim Alevisiyle Sünnisiyle ortak eserimizdir. Bugün hep birlikte hiçbir ayrım olmaksızın acılarımıza birlikte ağlayan, mutluluklarımıza birlikte tebessüm eden birlikte hoşgörü ile hayatımızı idame ettiren bir milletiz. Allah bu birliğimizi, kardeşliğimizi, gönül bağımızı koparmaya çalışanlara, fitne çıkaranlara, gerilim üretenlere fırsat vermesin.

Ben sadece Belediye Başkanı olarak değil, bir Tokatlı olarak, bir kardeşiniz, bir ağabeyiniz veya bir evladınız olarak şunu altını çizerek, bütün samimiyetimle dile getiriyorum ki; Tokat Belediyesinin kapısını herkese aynı aralıkta açık bıraktık ve hizmetleri de aynı oranda, adil olarak götüreceğiz. 

Hepinize en kalbi selamlarımı, hürmetleri sunarken Muharrem ayınızı bir kez daha tebrik ediyor sözlerime   Hacı Bektaş Velinin bir sözüyle son veriyorum."  
Sevgi muhabbet kaynar yanan ocağımızda 
Bülbüller şevke gelir gül açar bağımızda 
Hırslar kinler yok olur aşkla meydanımızda  
Aslanlarla ceylanlar dosttur kucağımızda