EROĞLU: ONLAR BİZE DEĞİL, BİZ ONLARA DUR DİYECEĞİZ

21.10.2015 Haberler

Topçam Mahallesinde vatandaşlarla bir araya geldiği toplantıda belediye çalışmaları hakkında detaylı açıklamada bulunan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yaşanan terör hadiselerine de değinerek, Türkiye'nin son yıllardaki ilerleyişini sindiremeyen batının Türkiye'ye dur demek istediğini, ama Türk milletinin bir olarak batı'ya dur diyeceğini söyledi.
Mahalle toplantılarına devam eden Başkan Eroğlu, Topçam Mahallesinde önemli açıklamalarda bulundu. Görev süresi boyunca gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatan Başkan Eroğlu, vizyon projeler hakkında da bilgi verdi. Ahi Evleri ve Yeni Hayat Evleri civarında cami olmadığı için gelen talepler hakkkında da açıklama yapan Başkan Eroğlu, "Bir buçuk yıla yakın zamandır sizlere hizmetkar olmak için, elimizden geldiğince, gücümüzün yettiğince şehrimizi güzelleştirmek, beraber imar etmek için çalışıyoruz. Belediyecilik bir kuşun iki kanadı gibidir. Bir kanadı, hizmet etmek iken, diğeri de insanımızla birlikte olmak, onların gönlünü hoş tutmaktır. Halkın isteğine kulak kesilen bir anlayışla yolumuza devam edeceğiz İnşallah.

Biz, belediyeciliği üç kısma ayırdık ve temel belediyecilik, vizyon projeleri, sosyal belediyecilik olarak bunu tanımladık. Şehrimizin acil beklentileri olarak tespit ettiğimiz; Ana cadde düzenlemesi, mahallelerdeki iyileştirmeler, doğalgaz ve altyapı çalışmalarına hızlı bir şekilde giriştik ve çok şükür bugün birçoğunu tamamladık. Şuan Yazıcıoğlu dediğimiz bu muhit, bazı ilçelerimiz kadar nüfusu barındırıyor. Yazıcıoğlu'nda 1400 metre mesafede yol, asfalt ve bordür yapımı devam ediyor. Muhtarımızın da belirttiği yerde yol genişletmesi ve taş duvar çalışmamız olacak. TEİAŞ'a kadar, altyapısı ve kaldırımları yapılmış çift şeritli yola çevireceğiz. Diğer taraftan su ile lakalı sorun vardı. Bu kadar yoğun nüfusun yaşadığı bir bölgede su depolarının yeterli olmayacağı gibi bir durum söz konusu bu konuda da çalışmamız olacak. En önemlisi ise mahallelinin de merakla beklediği cami meselesi. Belirlediğimiz üç alternatif yerle alakalı araştırmamız sürüyor. Mahalle sakinlerinin hepsi kendi ikamet ettikleri yere yakın cami talep ediyor, yer konusunda uzlaşı sağlandığında da cami meselesini çözeceğiz" diye konuştu.

ALTGEÇİT, KANAL TOKAT VE MEYDAN PROJESİ…
Vizyon Projeler olarak adlandırdığı büyük maliyetli ve kalıcı çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Eroğlu, "Tüm bunların yanında, Meydan Projesi için adımlarımızı attık. Tarihin ortaya çıkarılması, ticaretin hareketlenmesi ve yeni bir kent meydanı kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor.  20-25 Milyon Liraya mal olacak bir proje bu.

Altgeçitle alakalı da çalışmamız var. Niksaryolu Kavşağında yaşanan trafik sıkışıklığını azaltmak için bu altgeçit çözüm olabilecek, öte yandan katlı otopark, yeni yollar açmak, yolları daraltan evlerin istimlaklarını yapıyoruz, Behzat'ın orada da yeni bir yol açabilmek için araştırmamız sürüyor. İnşallah bunlarla trafikte bir rahatlama yaşanacak.

Diğer bir projemiz ise Kanal Tokat Projesi. Yeşilırmak'ta kayıklar yüzsün istiyor, bu doğrultuda çalışmalarımızı yaptık ve olumlu raporlar bize geldi. Bunu DSİ Bölge Müdürlüğünden gerekli izinleri alıp, Atatürk Köprüsünden Jandarma'nın oraya kadar kayıkların yüzeceği, sosyal mekanlar ve park düzenlemelerini yaparak hemşehrilerimizin hizmetine sokacağız.

Tüm bunlarla birlikte terminali kaldırıp yeni bir yere taşımak, yeni belediye binası, kapalı pazar yeri için de projelerimiz var. Çöp Rehabilitasyonu Projemiz de onaylandı. Eski Şehir çöplüğünü rehabilite ederek, yeşil alana dönüştüreceğiz. Bakanlık 20 gün önce projeyi onayladı ve biz çöplükte gül yetiştireceğiz İnşallah.

Bunları gerçekleştirirken, Bilgi Evi, Semt Konakları, Hanımeli Kültür Merkezleri de bir bir faaliyete geçiyor ve şehrin istihdamına yönelikte, Canlı Hayvan Borsası ve Et Kombinası ile Uluslararası Sebze Meyve Hali için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlar da çok büyük projeler ve büyük maliyetler taşıyor. İnşallah 3 yıl içerisinde buralar bölgeye örnek olacak birer proje olacak hizmete girsin istiyoruz. İhracatı ve istihdamı destekleyici projeler bunlar" dedi.

"TÜRKİYE'NİN İLERLEYİŞİNİ DURDURAMAYACAKLAR"
Son zamanlarda yaşanan terör olaylarına da değinen Başkan Eroğlu, tüm engellemelere rağmen Türkiye'nin ilerleyişinin devam edeceğini belirttiği açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bizler bir ve beraber oldukça şehrimiz de, ülkemiz de büyür güçlenir. Yanıbaşımızda Suriye'yi, yıllardır problemlerle boğuşan Irak'ı görüyoruz. Güçlenen, coğrafyasına yön veren, diğer Türk devletlere ve Müslüman devletlere rol model olan Türkiye'yi batı istemiyor. Devletimizin istikrarlı ilerleyişini, belirleyici rolünü kabullenemiyor bunu bozmak içni türlü oyunlara kalkışıyorlar. Allah fırsat vermesin, Allah birliğimizi bozmasın, Türkiye büyüsün, güçlensin istiyoruz. Kendi milli değerlerini, silahlarını üreten Türkiye'yi çok görüyorlar. Halbuki bunlar başlangıç, Türkiye daha da büyüyecek, diğer kardeş devletlerimize örnek olmaya devam edecek. Onlar bize dur demek istiyorlar, ama biz beraberce onlara dur diyeceğiz."
Daha sonra söz alan vatandaşları da tek tek dinleyen Başkan Eroğlu, notlar alarak soruları da cevaplandırdı.