TEMİZ ÇEVRE, TEMİZ TOPLUM

20.10.2015 Haberler

Belediyemiz ambalaj atıklarının kaynağından ayrı toplanması ve ekonomiye geri kazandırılması amacıyla iki çevre lisanslı ambalaj atığı toplama firması ile işbirliği protokolü imzalayarak projeyi uygulamaya başladı.
Hem yeni temizlik araçlarını tanıtmak hem de Geri Dönüşüm Konteynerleri hakkında bilgi vermek amacıyla basın mensuplarıyla Esentepe Mahallesi’nde bir araya gelen Başkan Eroğlu; “Tokat’ımızda 300’den fazla konteynerimiz var. Bugüne kadar konteynerlerimiz hiç yıkanmıyordu ve ömrünü tamamladığında yaklaşık 3-4 yıl sonra tekrar yenilemek gerekiyordu. Bizler buna son verdik. Bu aracımızla günde 70’e yakın konteynerimizi yıkıyoruz, dolayısıyla tüm konteynerlerimiz ayda bir defa yıkanmış, temizlenmiş bakımları yapılmış olacak. Çünkü devamlı temiz çevre temiz toplum diyoruz. Bizlerde çevremizin temizliği için elimizden ne geliyorsa yapacağız.

Temizlik konusunda kullanacağımız diğer bir aracımız ise fil dediğimiz küçük el araçlarıdır. Parklar ve kaldırımlar üzerindeki alınamayacak derecede küçük çöpleri bu araçlarımızla toplayacağız. Ayrıca bizim çöp taksilerimiz var, en acil nerelerde ihtiyaç varsa o mahalleye, o bölgeye hızlıca ulaşarak anlık toplama işlemi yapıyoruz” dedi.

GERİ DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, amaçlarının hayat kalitesini daha fazla yükselterek, halkın sağlıklı, huzurlu, temiz bir çevrede yaşamasını sağlamak olduğunu ifade ederek vatandaşlardan ambalaj Atıklarının Geri Dönüşümü Projesi”ne destek vermelerini istedi.

Esentepe Mahallesi’nde uygulamaya konulan projeyle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Çevre lisanlı firmalar tarafından, üzerinde “Ambalaj Atığı Toplama Aracı” yazılı 4 araç ve görevli yaka kartları bulunan personel tarafından haftanın altı günü 08:00-17:00 saatleri arasında toplama çalışması yapacağını söyledi. Ambalaj atıklarının geri dönüşüm sistemi içerisinde değerlendirilmesiyle hem doğal kaynakların korunacak, hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacağını ifade eden Başkan Eroğlu, “Proje kapsamında ayrıca gelecek nesillere daha yaşanabilir temiz bir kent sunma yolunda önemli adımlar atılmış olunacaktır. Bizlere düşen, satın aldığımız ürünlerin boş ambalajlarını evlerimizde/işyerlerimizde çöpten ayrı olarak biriktirip, en yakın mavi renkli geri dönüşüm konteynırına atmamızdır. Projenin halkımıza tanıtılması amacıyla da lisanslı firmaların çevre görevlileri tarafından mahallelerde kapı kapıya bilgilendirme çalışmaları yapılacaktır” dedi. Amaçlarının hayat kalitesini daha fazla yükselterek, halkın sağlıklı, huzurlu, temiz bir çevrede yaşamasını sağlamak olduğunu belirten Başkan Eroğlu, “Siz çok değerli hemşerilerimizden “Ambalaj Atıklarının Geri Dönüşümü Projesi”ne destek olmanızı bekliyor, göstereceğiniz hassasiyetten ötürü şimdiden teşekkür ediyorum. Mavi renkli geri dönüşüm konteynırına kağıt paketler, karton koliler, mukavva kutular, kağıt torbalar, Plastik ve cam meşrubat şişeleri, kavanozlar (salça, reçel, konserve gibi), Şampuan ve deterjan kutuları, yoğurt ve margarin kapları, Metal içecek kutuları, konserve ve salça kutuları, İçecek kutuları (süt, meyve suları vb. kutusu) Cips, çerez ambalajları atılabilir” diye konuştu.

Esentepe Mahallesi’nde çat kapı ziyaretlerde bulunan Başkan Eroğlu, geri dönüşüm hakkında kısaca bilgi vererek bilgilendirme broşürleri ile geri dönüşüm toplama poşetlerini dağıttı.