HAYVAN BARINAĞINA MİNİK ZİYARET

02.10.2015 Haberler

Tokat Belediyesi tarafından hayvanları koruma gününde ilkokul öğrencileri yavru köpeklerle yakından ilgilenme fırsatı yakaladı.
Tokat Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü hayvan barınağında 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısı ile bir etkinlik düzenlendi. Programa öğrencilerle birlikte Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da katıldı. 18 Mart İlköğretim Okulu öğrencileri barınaktaki köpekleri severek yiyecek verdi. Başkan Eroğlu da, kafese girerek çocuklarla birlikte yavru köpekleri sevdi. Eğitimin küçük yaşlarda başladığına dikkat çeken Eroğlu, “Öğrencilerimizin heyecanla girdikleri hayvan barınağında bir bilgi, fikir aşılarsak ne mutlu bize. Hayvanları koruma gününde çocukların hayvanları yakından görerek bu günle ilgili bilgilendirmeyi arzu ettik” dedi.

Başkan Eroğlu, 1999 yılında yapılan hayvan bakımevinde 26 dişi, 25 erkek, 45 enik olmak üzere toplam 96 hayvan bulunduğunu ifade ederek, “Hayvanlar Allah'ın bizlere emaneti. Öyle bir doğal denge var ki her canlının dünyanın dengesinde çok ama çok önemli rolü var. Baktığımızda birçok hayvanın da neslinin tükendiğini görüyoruz. Özellikle son dönemlerde daha iyi bilinçlenmeyle hayvanların neslinin tükenmemesi anlamında çalışmalar yapılıyor olması da ne kadar bilinçlenmiş olduğumuzun bir göstergesidir diye düşünüyorum. 

Tarih sürecine baktığımızda hayvan haklarıyla ilgili 1822 yılında İngiltere'de bir dernek kurulmuş. Sonrasında 1908 yılında federasyon olmaya başlamış ve en sonunda 1922 yılında da 4 Ekimi Hayvan Haklarını Koruma günü olarak kabul edilmiş. Ülkemizde de 1908 yılında bir birlik kurulmaya başlanmış. Türkiye'mizde 100 yılı aşkın zamandır hayvan haklarıyla ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Bizler de Tokat Belediyesi olarak oluşturduğumuz hayvan barınağında hayvanları bir taraftan doğal yaşama sevk etmekle birlikte doğal yaşamın zorluğuyla baş başa kalan hayvanlarımızı da barındırmaya çalışıyoruz. Hayvansever kardeşlerimiz zaman zaman buradaki hayvanlarımızı sahiplenebiliyorlar.  Birçok hayvanımızı hayvan severlere sahiplendirmiş durumundayız.

 Hayvan barınağımız son 1 yıl içinde yaptığımız çalışmalar ve düzenlemelerle son derece steril ve düzenli bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Hayvan barınağımız 4 kısımdan oluşuyor. Birinci kısımda enik dediğimiz küçük hayvanlar yer alıyor. İkinci kısımda dişiler var. Üçüncü kısımda da erkek hayvanlarımız var. Dördüncü kısım ise karantinadan oluşuyor ki bu kısımda gerek kısırlaştırma gerek sağlık problemi ile ilgili müdahaleler yapılıyor.

Barınağımız 160 hayvan barındıracak kapasiteye sahip. Şuanda yaklaşık 140 hayvan barınağımızda yaşıyor. Kısırlaştırma çalışmalarımız devam ediyor.  Sabah saat 06.00'dan başlayarak gece 00.00'a kadar 3 vardiya şeklinde çalışan arkadaşlarımız sokaklardaki başıboş hayvanlarımızı toplayıp, buraya getirip her türlü bakımını yapıyorlar. Bugün baktığımızda her manada hayvanlarına sahip çıkan, hayvanlara insan gibi değer verme anlayışıyla Tokat Belediyesi olarak çalışmalarımızı hızla devam ettirdiğimizi söylemek istiyorum.

 
Bunların yanında kedi evlerimiz vardı, onların sayılarını bu yıl çoğalttık, çoğaltacağız. Diğer taraftan doğaya bırakmış olduğumuz kanatlı hayvanlar var, onlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bunlar gibi hayvanlarla ilgili yaptığımız birçok çalışmayla, gerek Hayvanları Koruma Derneğiyle gerek Haytap'la gerek Tokat'taki birçok gönüllüyle ortak çalışmalarımızla da bu konuya toplumsal ve sosyal anlamda katkı sunmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da çalışmalarımız devam edecek. Halkımızın hayvanları koruma konusunda daha bilinçli olması gerektiğini düşünüyorum. ” diye konuştu.

Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından 2015 yılı içerisinde 184 hayvanın kısırlaştırıldığı, aşıları yapılıp küpeleri takılıp kayıt altına alındıktan sonra doğal ortamına bırakıldığı belirtildi.