AÇILIŞA GELEN BAKAN IŞIK, MÜJDE VEREREK DÖNDÜ

01.10.2015 Haberler

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) 2015-2016 Akademik Yılı açılış programı ve Tokat Teknopark açılış töreni için ilimize gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Küçük Sanayi Sitesi'nin 'Yeşil Sanayi Sitesi'ne çevrilmesi ve Bilim Merkezi projeleriyle ilgili müjdeler verdi.
Rektör Mustafa Şahin'in açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Bakan Işık, akademik yılın açılış töreninde öğrencilere “Bilim ve Teknolojide Derinlik, Yenilik ve Sanayide Yetkinlik Stratejisi” konulu ilk dersi verdi. Konuşmasında terörle mücadelede savunma sanayinin geldiği noktayı değerlendirerek yaşanan terör olayları ile ilgili önemli mesajlar veren Bakan Işık, “Şu son dönemde terörle mücadelede çok yoğun bir süreç yaşıyoruz ve şehitlerimiz var. Allah rahmet eylesin. Ama değerli arkadaşlar özellikle savunma sanayinin, uzay sanayinin bu araştırmalara son dönemde yaptığımız yatırımın şu son 75 günlük süreçte son derece önemli sonuçlarını aldık. 35 yıllık terörle mücadelede özellikle PKK terör örgütü ile mücadelede şu son 75 gün kadar sonuç aldığımız hiç bir dönem olmadı. Elbette şehitlerimiz oluyor. Haince el yapımı patlayıcılarla şehit ediyorlar askerlerimizi. Karşı karşıya gelmekte çok ciddi korkuyorlar" dedi. 

Türkiye'nin terörle mücadelede kendi yerli teknolojilerini kullanmaya başladığını anlatan Işık, şunları söyledi: "Göktürk 2 uydumuz 2.5 günde bir kandilin üzerinden geçiyor. 2.5 gün içerisinde oradaki fiziki farklılaşmayı anında program belirliyor yerel istihbaratlar onun ne olduğunu tespit ediyor, bu bir mühimmat deposu mu, eğitim alanımı mı yoksa cephanelik mi neyse nedir diye ona göre oradaki hedefler nokta atışı ile vuruluyor. Eğer bu uyduyu kendi geliştirmeseydi başka bir ülkeden almış olsaydı çok büyük bir ihtimalle Kandil'in üzerine geldiği zaman uydu kararacaktı. Şimdi Allah'a şükürler olsun bunu biz kendimiz orada 2.5 günde bir her geçişte orada ne oluyor ne bitiyor görüyoruz. İnşallah şu anda çalışmalarını başlattık, metro altı çözünürlükte yeni bir uydu. Şu anda onun çalışmalarını yürütüyoruz.”

"ÖLDÜREREK BU İŞ BİTMEZ, AMA TERÖRİSTLERE DİZ ÇÖKTÜRMEDEN BIRAKMAYACAĞIZ"
Türkiye’nin artık insansız hava araçlarında dışa bağımlı olmadığını ifade eden Bakan Işık, şunları söyledi: “O bölgedeki tüm hareketliliği insansız hava araçlarımızla tespit ediyoruz ve kendi akıllı mühimmatlarla, güdümlü mermilerle nokta atışı yaparak terörist hedefleri imha ediyoruz. Şu ana kadar bin 300 üzerinde terörist etkisiz hale getirildi. 700-800 civarında yaralı var. 300’ün üzerinde teslim olan terörist var. İnşallah bu mücadeleyi kendi teknolojimizi kullanarak daha yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Artık nüfus edici bombalarımızı kullanmaya başladık." 

Dünyanın en gelişmiş nüfus edici bombasını Türkiye'nin geliştirdiğini anlatan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık mağara falan tanımıyoruz. Elbette şunu çok iyi biliyoruz öldürerek bu iş bitmez. Ama diz çöktürmeden bırakmayacağız. Silahlar tamamen bırakılana kadar bu mücadele sürecek. Bunun için özellikle vurguluyorum, 13 yıllık savunma sanayine yaptığımız yatırımın bugün sonuçlarını alıyoruz. 13 yıldır özellikle savunma sanayinin yerli imkanlarla geliştirilmesi için mücadele ediyorduk, yüzde 24’le ilk geldiğimizde yerlilik oranı şu an an yüzde 60’a yakın orana ulaştık. Nitelik çok arttı. Artık sadece kendi ihtiyaçlarımızı karşılamıyoruz. Amerika'nın skorsy helikopterlerini en kritik parçalarını Türkiye’de üretir hale geldik.” 
El yapımı patlayıcıların önceden tespiti ve imhasına yönelik çalışmayı başlattıklarını ifade eden Yıldırım, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bir tek askerimiz, polisimiz şehit olsun istemiyoruz. Bununla ilgili ülkemizin bütün imkanlarını seferber ettik. Bu çalışmalar büyük bir kararlılıkla devam ediyor.”

BAKAN IŞIK: TÜRKİYE İÇ KAVGALAR YÜZÜNDEN ÇOK ENERJİ KAYBETTİ
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin 1960 ile 1990’lı yıllarına değinerek, “Türkiye o dönemde kendi iç çekişmeleri, iç kavgaları ile enerjisini kendi içinde harcayan anlayışla maalesef çok zaman ve enerji kaybetti” dedi. 
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampüsünde bulunan Teknopark’ın açılışı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla yapıldı. Bakan Işık, konuşmasında Teknopark’ın yapımında emeği geçenler arasında milletvekillerinin dile getirilmemesini eleştirerek, “Teknoparkımızın bugün bu noktaya gelmesine emek veren arkadaşlarımıza bende teşekkür ediyorum. Genel müdürümüz herkesi saydı ama özellikle milletvekili arkadaşları saymadı. Herhalde unutkanlık oldu. Ben bakan olarak milletvekili arkadaşlarımızın teknoparkın yapılması için gösterdikleri gayrete bizzat şahit olan arkadaşınızım. Yani bu milletvekillerimizin kadersizliği. Bütün yükü Ankara’da sırtlarlar, bütün bürokratlarla bir yatırımın Tokat’a gelmesi için kavga etmedikleri insan kalmaz sonuçta yatırım gelir açılışına gelirler genel müdür bir teşekkürü çok görür" dedi.
Bakan Işık, ABD Başkanı Barack Obama’nın bir televizyon programında yoğun bir eleştiri ile karşılaştığını ifade ederek şunları söyledi: 
“Yoğun bir eleştiri ile karşılaşınca Sayın Obama diyor ki ‘doğru pek çok eleştirinizde haklı olabilirsiniz. Amerika güç kaybediyor şöyle oluyor böyle oluyor. Ama inan diyor. Şuan dünyanın en iyi üniversiteleri Amerika’da, dünyanın en iyi teknoloji şirketleri, ülkesi de Amerika. Onun için Amerika’nın geleceğinden endişe etmenizde gerek yok.” 
Obama'nın bu ifadesinin oradaki bütün eleştirileri bertaraf ettiğini anlatan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Eğer dünyanın en iyi üniversiteleri sizde olursa teknoloji şirketleri sizde olursa endişelenmenize gerek yok. Eğer bu sizde yoksa bunu oluşturmak aslında ülkenin geleceğini teminat altına almak için olmazsa olmaz. Türkiye maalesef 60’lı, 70’li, 80’li yılların bir bölümünü neredeyse 90 yılların tamamını kaybetti. Bu süreçte dünya çok hızla yol alırken Türkiye o dönemde kendi iç çekişmeleri, iç kavgaları ile enerjisini kendi içinde harcayan anlayışla maalesef çok zaman ve enerji kaybetti.”
Yapılan konuşmaların ardından Teknopark'ın açılışı kurdele kesilerek yapıldı.

TURHAL ŞEKER FABRİKASININ TOKATLI'YA DEVRİ TALEBİ
Bakan Işık, açılışın ardından Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Seyir Tepe Sosyal Tesislerinde iş adamları ile birlikte düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Tokat TSO Başkanı Ahmet Arat, Turhal Şeker Fabrikası Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığının son kararına göre portföy C: Kastamonu, Kırşehir, Yozgat, Çorum ve Çarşamba fabrikaları ile birlikte değerlendirilmekte olduğunu ifade etti. 
Planlamanın, bu fabrikaların blok olarak özelleştirilmesi yönünde olduğunu anlatan Arat, "Biz, ortak akıl organizasyonuna yani Tokatlı’ya ücreti karşılığında devrini talep etmekteyiz. Bunun için gerekli olan Portföy C içerisinde bulunan Turhal Şeker Fabrikasının portföyden çıkartılarak Kardemir örneğinde olduğu gibi imtiyazlı veya pilot çalışma şeklinde Turhal Şeker Fabrikası+Turhal Makine Fabrikası olarak özelleştirilmesidir. Buradaki fark Kardemir bedelsiz devredilmişti, biz bedeli karşılığında devir talep etmekteyiz" dedi. 
Başkan Arat'ın konuşmasının ardından program basına kapalı devam etti.  

BAKAN IŞIK’TAN TOKAT’A İKİ YENİ MÜJDE
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Tokat Küçük Sanayi Sitesi'nde AB hibesi ve Bakanlık desteği ile “Küçük Sanayicilerin Büyük Ortaklığı” projesi kapsamında yapılan bina inşaatında incelemelerde bulundu. Bakan Işık’a Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Fehmi Çankaya projeyle ilgili bilgilendirme yaptı. Sanayi sitesinde faaliyet gösteren esnafı ziyaret eden Bakan Işık, bir demirci atölyesinde ateşin karşısına geçerek demir dövdü. Bakan Işık, ayrıca sanayi esnafı ile yaptığı toplantıda esnafın yeni bir küçük sanayi sitesi yapımı talebine karşılık müjde verdi. Tokat’ın dışında ancak şehir merkezine yakın bir yerde yeni bir Yeşil Sanayi Sitesi yapımı için gereken desteğin verileceğini ifade eden Bakan Işık, gerekli çalışmaları başlatacaklarını kaydetti.

TOKAT’A BİLİM MERKEZİ AÇILABİLİR
Sanayi sitesini ziyaretinin ardından Bakan Işık, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu makamında ziyaret etti. Başkan Eroğlu, Bakan Işık’tan Tokat’a Bilim Merkezi yapılması konusunda talepte bulunarak, “Bu zamana kadar Büyükşehirlere bilim merkezleri açılıyormuş ama belki alınacak bir kararla illere de böyle bir imkan olabileceği ifade edilmişti. Tokatlı gençlere, çocuklara böyle bir bilim merkezini kazandırırsak inanıyorum ki kaşif ruhlu olan çocukların büyük işler yapacağını bizler de göreceğiz” dedi.
Bakan Işık ise arzularının Tokat’ın bilim ve teknolojide Anadolu’nun önemli bir merkezi haline gelmesi olduğunu ifade ederek, "Hele hele de taşıdığı potansiyelle üretimde de Türkiye’nin en önemli merkezlerinden birisi olması. Bu konuda bakanlık olarak üzerimize düşen çalışmaları yapıyoruz. Bilim Merkezi ile ilgili önceliği Büyükşehirlere vermiştik ama Tokat bu kadar arzulu ise hızlı bir çalışma yapalım. Binasını belediyeler yapıyor biz iç sergilerini oluşturuyoruz. Sergileri yerli üreterek hem yavrularımıza daha fazla imkan sunuyoruz hem de yerli sanayimizi desteklemiş oluyoruz. Bugün buradan Eyüp beyin isteği olarak çalışmamızı başlatalım. En kısa sürede de çalışmanın sonlandırılması gayretinde olalım” diye konuştu. 

Bakan Işık, ziyaretinin ardından Ali Paşa Camii'ne geçerken, Suriyeli çocuklarla sohbet ederek harçlık verdi. Camiye giderken esnaflarla da tokalaşan Bakan Işık, bir süre sohbet etti.