"BİR ŞEHRİ YAŞANILABİLİR KILAN ZABITA'DIR"

04.09.2015 Haberler

Zabıta Teşkilatının 189. Kurulul Yıldönümü nedeniyle Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Belediyesi Zabıta personeli ile yemekte bir araya geldi.
Basın mensuplarının da katıldığı programda konuşan Zabıta Müdürü Ahmet Abur, Zabıta teşkilatı hakkında bilgi verirken, mesai arkadaşlarını kutladı.
Sosyal yaşamda insanların bir arada yaşadığı topluluklarda kanunların uygulanması ve toplum düzeninde Zabıta Teşkilatı'nın önemli bir yere sahip olduğunu belirten Tokat Belediyesi Zabıta Müdürü Abur belediye yapılanmasında da zabıta personelinin öneminin birinci sırada olduğunu vurguladı. Tarihte Osmanlı, Göktürkler, Karahanlılar gibi geçmiş medeniyetlerde de devlet yapılanmasında çeşitli adlarda zabıta yapılanmaları olduğunu hatırlatan Abur, günümüzde zabıta olarak toplumsal anlamda sosyal hayatın düzenlenmesine katkı verdiklerim söyledi.

BAŞKAN EROĞLU: BİR ŞEHRİ YAŞANABİLİR KILAN ZABITADIR  
Daha sonra kürsüye gelen Başkan Eroğlu, Tokat Zabıtası'nın da belediye kurulduğu yıldan itibaren yoğun bir şekilde çalıştığını belirterek, “Belediyeler hizmetin en yoğun şekilde yapıldığı, yaşandığı kurumlardır. Belediyelerin de birçok birimi, müdürlüğü ve bir işleyişi var. Her bir müdürlüğün yaptığı büyük vazifeler var. Bunların içinde zabıtamıza ayrı bir tırnak açmak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü Zabıta bir şehre ilk defa geldiğimizde yollarına caddelerine baktığımızda nasıl ki o şehirle ilgili bir kanaat oluşuyorsa, 'Bu şehir temiz bir şehirdir, tabiatıyla tarihiyle zengin bir şehirdir' diye bir izlenim oluşuyorsa, bir belediyenin de eminim ki gelen insanlar tarafından ilk gözlemlendiği Zabıta arkadaşlarımızın tavırları ve çalışmaları da nasıl bir belediyeciliğin olduğunu ortaya koyuyor" dedi. 

"ZABITA'NIN SORUMLULUĞU ÇOK FAZLA"
Zabıta personelinin zor bir görevi olduğunun da altını çizen Başkan Eroğlu, “Gerek üniforma gerek yapılan işler itibariyle zabıtamız belediyemin yaptığı birçok işin kolluk anlamında uygulamasını yerine getirirken diğer taraftan halkımızın sağlığıyla ilgili denetlemeden tutun trafik düzenine kadar, çarpık yapılaşmadan birçok hususta işlem yapan ve düzgün şekilde çalışmaları yürüten bir birimimiz. Tabi gönül istiyor ki her şey kurallara uygun olsun, zabıtaya ihtiyaç olmasın, denetime gerek kalmasın. Ama tabi ki öyle olmuyor. Yapması gerekeni yapmayanlar oluyor. Zabıta müdürlüğümüz de gerekeni yapıyor. O yüzden işleri biraz zor. Hem bizi temsil ediyor hem esnafımızla halkımızla bir diyalog içerisindeler hem de sıkıntılı işleri düzgün hale getirmek için insanlarla diyalog halindeler.

Her zaman söylüyorum; Önemli olan kurallara uygun bir şekilde şehri yönetmek. Bunu yaparken de her zaman insanlara güler yüzümüzü gösterip: halkımızla gönül bağımızı kurmamız gerektiğini söyledik. Allah'a şükür ki bir buçuk yıldır halkımızdan aldığımız intibalar bizim de yapmış olduğumuz gözlemler bugün Tokatımızda zabıtamızın yaptığı çalışmalardan büyük memnuniyet duyulduğunu gösteriyor. İlk geldiğimizde kaldırım işgalleri ile başlamıştık. Kaldırım işgali, hak ihlali demiştik. Başta Gazı Osman Paşa Bulvarı olmak üzere birçok caddede yaptığımız denetimlerde bugün kaldırım işgallerine gözle görülür şekilde büyük bir ivme kazandırdık. Halen belki belli noktalarda devam eden yerler var ama zabıtalarımız bunla ilgili gerekenleri yapmaya devam ediyor. Yine rutin bir şekilde fırınlara, pastanelere denetimlerimizi yapıyoruz ki insanlarımız sağlıklı ürünler yesin, gönül rahatlığıyla alışverişlerim yapabilsinler diye. Trafik ile imara aykırı yapılaşmalarla da mücadelemiz devam ediyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından günün önemine yönelik hediye takdimleri yapıldı. Zabıta personelinin kendisine armağan ettiği hediyeye teşekkür eden Başkan Eroğlu, tüm Zabıta personeli ile tek tek tokalaşarak, hediyelerini takdim etti.