BAŞKAN EROĞLU; TOKAT’IN YÜZ YILLIK SORUNUNA NEŞTER VURDUK

13.08.2015 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu göreve geldiği günden itibaren şehrin yıllardır çözülemeyen birçok sorununu tek tek gideriyor.
İlimiz Mahmutpaşa Mahallesi Fevzi Çakmak Paşa Caddesinde devam eden altyapı yenileme çalışmalarını basın mensuplarıyla birlikte inceleyerek basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Başkan Eroğlu sağlıklı bir altyapının bir şehrin en büyük kazanımı olduğunu belirterek; “Tokat şehrimiz bilindiği üzere coğrafi olarak iki dağın arasında. Şehrimizde birçok mahallemiz tarihi doku içerisinde yer almaktadır. Son yıllarda kentimiz hızla büyüme sürecini yaşarken altyapı ve içme suyu hatlarının da sağlıklı bir şekile, kent yaşamına uygun hale getirilmesi gerekiyor.

Biz Millete Sevdalıyız

Altyapı üstü kapatıldığında görülmeyen bir hizmet. Biz millete sevdalıyız. Halkımızın sağlıksız hatlardan su içmesine gönlümüz razı olmaz. Bir yılı geçen bir süre içerisinde altyapı yenilenmesine girişmek siyasi bir risk gibi görülse de halkımızın sağlığı için biz her şeyi göze alırız.

 
Yaklaşık 15 gündür ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyorlar. Daha önceden Tokat’ımızın altyapısıyla ilgili bir program hazırladığımızı ve bunun belki 10 yıllık bir program olacağını ifade etmiştik.

Her yıl belli oranlarda belirli bölgeleri yapmak suretiyle 10 yıllık bir süreçte Tokat’ımızın altyapısını tamamen değiştireceğiz.  Bununla ilgili İller Bankasının yapmış olduğu bir proje vardı. İçme suyu Projemiz kış aylarında bize teslim edildi. Kanalizasyon hattıyla ilgili proje ise önümüzdeki hafta teslim edilecek. Biz bu manada çok problem yaşayan yerleri tespit ederek işe başladık.

 
Devegörmez Mahallemizden başlayarak, Mahmutpaşa ve Perakende Mahallemize doğru ana hattımızda çalışmalarımızı 15 gündür sürdürüyoruz. Asbest içeren borulardan arındırarak sağlıklı bir hat döşüyoruz. Bu mahallelerimizin nüfusu son 10 yılda iki katına çıktı. Dolayısıyla bu eski hat artık bu yükü taşıyacak durumda değildi ve sık sık arıza veriyordu. Bizler bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak ve kalıcı bir çözüm için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Su ve Kanalizasyon Müdürlüğümüz tarafından eski 100’lük asbest içeren borular yeni son sistem üretilen 200’lük pvc borularla değiştiriliyor.

Önce Altyapı Sonra Asfalt

Tokat’ın birçok noktasında asfalt çalışmalarımızı tamamladı. Bu yıl asfaltta geçen yılın 1,5 katı kadar asfalt yaptık. Tokat Belediyesi olarak gittiğimiz her bölgede önce altyapıyı tamamen değiştiriyor daha sonra asfalt yapıyoruz. Yine bu mahallelerimizde altyapı çalışmalarımızı tamamladığımızda asfaltını yaparak halkımızın hizmetine sunacağız.

Behzat Deresi Temizlenecek

Son günlerde halkımızdan, esnafımızdan Behzat deresi ile alakalı, derede çok sinek olduğu, derenin çok kirlendiğine dair bize de başvurular var. Bu konuda ihalemizi yaptık. Önümüzdeki hafta içerisinde en başından en sonuna kadar Behzat Deremizde temizlik yapılacaktır” dedi.