İLK KURSİYERLER SERTİFİKALARINI ALDI

15.06.2015 Haberler

Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde çeşitli alanlarda kurslarını tamamlayan ilk kursiyerler, sertifikalarını aldı.
Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu'nun seçim projeleri arasında yer alan ve Mart ayında hizmete açılan Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde eğitim alan ilk kursiyerlere sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Törene Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu'nun yanı sıra, Vali Cevdet Can, Tokat Milletvekili Prof. Dr. Coşkun Çakır, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hülya Özdemir ve çok sayıda davetli katıldı.

Halk oyunları gösterisinin ardından açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, "8 Mart’ta Dünya Kadınlar Gününde bu güzel tesisimizi açmıştık. Üç ada hanımefendilerin birçok el becerilerini sergilemek suretiyle vakit geçirdikleri, diğer taraftan bir takım kazanımlar elde ettikleri tesis olarak bu zaman zarfını mutlu ve başarılı geçirdiğimiz kanaatindeyim. Peygamber Efendimizin söylediği gibi; Cennet annelerimizin ayakları altındadır. Kadınlara her manada önem veren, kadının her platformda iyiye ve güzele ulaşmasını sevk eden bir Peygamberin ümmetiyiz. Biz de özellikle Tokat’ımızda kadınımızın ihtiyacı olan, kadınımızın sosyalleşmesi, toplumda daha iyi yer edinebilmesi için yapabileceklerimizi sorgularken böyle bir tesisin çok büyük bir ihtiyaç olduğunu gözlemledik. Zira burada değerli hanımefendilerin bir takım beceri elde etmesi için açtığımız bu kurslarla yine burada elde edilen ürünlerin teşhiri ve tanıtıma sağladığı katkıyla, yine geçmişten gelen Tokat’a özgü birçok el sanatlarının yeniden gün yüzüne çıkması ve devam etmesiyle, diğer taraftan inşallah önümüzdeki süreçlerde yapacağımız atılımlarla istihdama yönelik yapacağımız kursların gidişatını birlikte belirlemiş olacağız." dedi.

İKİNCİ HANIMELİ KARŞIYAKA'YA DA AÇILACAK
Yoğun talep doğrultusunda ikinci bir Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezini Karşıyaka bölgesine açacaklarını da ifade eden Başkan Eroğlu, şunları söyledi; "Sizin emeklerinizi çok iyi biliyoruz. El sanatlarınızın, burada yapmış olduğunuz ürünlerin satılabileceği bir alan için de katkılarımızı sağlamaya devam edeceğiz. Karşıyaka’da açılacak olan tesisimizin de alanını belirleyerek tadilatına başlamış bulunuyoruz. İnşallah 1 Ağustos’ta Karşıyaka’da üç katlı 1500 metre karelik bir tesisi Karşıyaka’lı hanımefendilere kazandıracağız. Bu tesisimizin de Tokatlı Hanımefendilerimize hayırlar ve güzellikler getirmesini temenni ediyorum.

 “El Emeği Göz Nuru Çarşısı” adı altında, El emeği, göz nuru eserlerinizin satışı ve tanıtımı için de Sulusokak’ta bir alan belirledik.İnşallah birkaç ay içerisinde emeğinizin de karşılığını alacağınız ürünlerinizin sergilendiği bu alanı da sizlere kazandırmış olacağız. Her şey kadınlarımız için. Sizler bu topluma yön veren, çocuklarımızı yetiştiren insanlarsınız. Bu sebeple bizler sizleri sosyal ve kültürel anlamda istek ve taleplerinizi gerçekleştirmeliyiz. Tokat Belediyesi olarak her zaman sizlere yardımcı olmaya, hanımlarımızın, kadınlarımızın sosyalleşebileceği alanlar oluşturmaya devam edeceğiz. 
Kurslarımız bundan sonra da daha hızlı ve yoğun bir şekilde Tokat’ımızın her bir noktasında devam edecek. Yeter ki bizlerden dualarınızı esirgemeyin. Hepinize teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum."

Konuşmaların ardından bütün kursiyerler adına en yaşlı üyeye sertifikasını Başkan Eroğlu, Vali Can ve Milletvekili Çakır birlikte takdim etti. Heyet daha sonra daha sonra sergi açılışını yaparak, kursiyerlerin atölye ve kurslarda hazırladıkları ürünleri incelediler.
Kursiyerlerin çocukları için hizmet veren kreşi de dolaşan Başkan Eroğlu, Vali Can ve Milletvekili Çakır, çocuklarla bir süre oyun oynamayı da ihmal etmediler.