AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI

12.05.2015 Haberler

İlimizde Ahilik Haftası bu yıl çeşitli etkinliklerle kutlandı. Tokat Valisi Sayın Cevdet Can ve Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu esnaf ziyareti yaparak esnafların ahilik haftalarını kutladı.
Yüksek Kahvede vatandaşlarımızla birlikte çay içip sohbet ettikten sonra behzat esnafını ziyaret ederek, Soğukpınar Mahallesi'nde meftun bulunan Ahi Muhyiddin Zaviyesinde dua edildi.

Ahi Muhyiddin Zaviyesinde açıklama yapan Vali Cevdet Can; “Bizim bugün  esnafı ziyaret etmemiz gerekir, esnaf günün de esnaf ziyaret edilir. Dolayısı ile birlikte esnafları ziyaret ederek türbede dua ettik. Tokat’ta yaklaşık 26 tane el sanatı var. Amacımız önümüzdeki dönemde Tokat’ta esnafımızdan bir marka çıkartmaktır. Tokat’ımızın itibarını artırarak ülkemizin itibarına destek vermek. Allah esnafımıza bol hayırlı kazanç nasip etsin. Atalarımızın göstermiş olduğu güzel ahlakı hep beraber yaşamayı nasip etsin. Kimsenin duvarından taş gözünden yaş düşmesin.” dedi.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ise yaptığı açıklamada; “Bu yıl kutlanacak olan ahilik haftamızın da esnafımıza ahimize şehrimize güzellikler getirmesini temenni ediyorum. Ahilik çok geçmişten gelen bugün hala yaşattığımız ve yaşatmakla da gurur duyduğumuz işleyişlerden kurumlardan biri. Ahilikle ilgili güzel sözler vardır: Eline, beline diline sahip ol diye ve yine sofranı açık tut, elini açık tut, kapını açık tut diye Ahi Evran söylemiştir. Ahilik o kadar önemlidir ki hem Osmanlı’nın o dönemlerde fethedilen yerlerde ahilerin önce gitmek suretiyle oraya hem kültürümüzü, hem örfümüzü, adetimizi hem de ahilik teşkilatını oraya aksettirmeleri ve örnek şahsiyet olmaları anlamında da yoksullara yardım etmesi, kapısının her zaman açık olması, insanların gelip rahatlıkla kalabilmesi orada sadece ahiliğin yapması değil bizim ecdadımızın bizim örfümüzün adetimizin de bir göstergesi olsa gerek. Halen ahilik teşkilatının devam ediyor olması, bugün yaşatılıyor olması da son derece önemli. Biz her zaman söylüyoruz; biz esnaflarımızla, yerelle, yereldeki insanlarımızla şehir olarak ülke olarak kalkınabiliriz. Ne kadar esnafımız güçlenirse Tokat’taki ahilerimiz yaşarsa yaşatılırsa, bu işleyişler ne kadar babadan oğula geçerse geleceğimizi o kadar iyi inşa edebiliriz. Ben de bugün bunun burada halen devam ettiğini görüyorum. Bugün bir fenerci ustamızın ahilik nişanesini taktık. Dolayısıyla bunu yaşattığımızı görüyorum.  Tokat’ta yıllarca ticarette merkezlik yaptı. Esnafımızla ahilerimizle ileriye dönük plan ve projelerimizle Tokat’ımızın hem esnafının hem ahilerinin daha da iyi daha da güçlü noktalara geleceğini temenni ediyorum“ dedi.

TESOB Başkanı Mehmet Bekçi, her yıl bu etkinlikleri geliştirerek, kaybolmaya yüz tutmuş ustaların eserlerini sergilemeyi hedeflediklerini kaydetti. Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan da Ahilik haftalarını sadece kutlamadan ibaret değil, ahiliği anlayıp, yaşayıp tatbik eder hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Yılın Ahisi seçilen Sadullah Turacı ise kendisini yılın ahisi seçenlere teşekkür etti. Mehteran ve halk oyunları ekiplerinin gösteri yaptığı törende yılın ahisi seçilen esnafa çeşitli ödüller takdim edilerek ahilik kaftanı giydirildi. gerektiğini söyledi.

Ahilik Haftası dolayısıyla belediyemiz tarafından hazırlanan 5 Bin kişilik ahi pilavı ve kavurma 3 ayrı noktada vatandaşlarımıza dağıtıldı. Kazanların başına geçen Vali Cevdet Can ve Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlara ilk kavurma ve pilav ikramını yaptı.