GAZİ OSMAN PAŞA MÜZESİ ZİYARETE AÇILDI

06.04.2015 Haberler

Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa'nın 115. ölüm yıldönümünde Gazi Osman Paşa Plevne Müzesi ziyarete açıldı. Müzede, Gazi Osman Paşa ve Sultan II.Abdülhamit’in balmumu heykelleri de yer alıyor.
Devegörmez Mahallesi'nde Atatürk Evi'nin restore edilen tarihi konak, Gazi Osman Paşa Müzesi olarak İl Özel İdaresi tarafından Tokat Belediyesi'ne devredildi.

Müzede Gazi Osman Paşa ile II. Abdulhamit’in balmumu heykelinin yanı sıra Osmanlı askeri üniformaları ve dönem kıyafetleri, Gazi Osman Paşa’nın aldığı nişan ve madalyalar ile Plevne savunmasını temsili olarak gösteren minyatür maket askerler yer aldı. 

Askeri ve mülki erkanın katıldığı açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, müzeye dönüştürülen konağın hem Gazi Osman Paşa’nın hem de Plevne müdafaası ile o dönemlerde yaşanan olayların gelecek nesillere aksettirilmesinde önemli rol üstleneceğini kaydetti. Tokatlı olan Gazi Osman Paşa’nın torunu olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Eroğlu, “Bugün Tokat’ımızın, ülkemizin ve dünya tarihinin önemli şahsiyetlerinden, kumandanlarından Gazi Osman Paşa’nın vefatının 115.sene-i devriyesini anmak için toplandık. Ben öncelikle Gazi Osman Paşa’nın ve tüm şehitlerimizin Allah ruhunu şad etsin diyorum. 

Duruşu, inançlı ve devletine milletine bağlı yapısı ile bilinen Gazi Osman Paşa, aynı zamanda dünya harp tarihine geçen askeri dehasıyla da tanınmaktadır. Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'daki hakimiyetinin zayıfladığı dönemde Gazi Osman Paşa, Vidin'e komutan olarak tayin edilir.

Gazi Osman Paşa tüm kumandanlarını toplar ve etkileyici bir konuşma yapar. Ardından Sırplar saldırıya geçer, savaş başlar ve Gazi Osman Paşa'nın komutasındaki ordumuz zafer kazanarak Sırbistan'ın doğu sınırına kadar dayanır. Bu başarı üzerine kendisine ikinci rütbe mecidiye nişanı ile mareşallik rütbesi verilir.

Bu terfi üzerine Gazi Osman Paşa ağlar ve Kolordunun Kurmay Başkanı Tahir Paşa'ya; "Tahir, beni müşir (mareşel) yaptılar, fakat ben bir şey yapmadım" deyince, Tahir Paşa da, "Öyle demeyin Paşa Hazretleri, yarın tarih isminizi iftiharla yazacaktır" cevabını verir ve sonrasında tarih Tahir Paşa'yı haklı çıkaracak, eşi benzeri görülmemiş bir müdafa ile Gazi Osman Paşa’nın adı Plevne Kahramanı olarak tarih sayfalarına yazılacaktır.

Türk tarihindeki en büyük insanların başında gelen isimlerden biri olan Gazi Osman Paşa, daha önce eşi benzeri görülmemiş stratejilerle sayıca ve teknolojik olarak çok çok üstün olan Rus ordularına adeta kök söktürmüş, büyük zayiatlar verdirmiştir.

Milletlerin en makus vakitlerinde, böyle birkaç insan mutlaka bulunur. Mesele o insanın doğru zamanda, doğru yerde tarih sahnesine çıkmasıdır. Bu da kader midir, kişinin büyük ölçüde kendi inisiyatifi midir, yoksa bir milletin mayasında olan bir unsur mudur bilinmez. Ama o insanlar hep vardı.

Plevne’de Rusların sayıları Osmanlı ordusundan ortalama 3 kat fazla olmasına rağmen, kafa yorup yaptığı stratejilerle tüm dünyaya eşi benzeri olmayan bir komutan olduğunu kanıtlamıştır Gazi Osman Paşa.... 

Plevne müdaafası sırasında aynı gün içerisinde bindiği dört atı vurulan ve 4 gün boyunca hiç uyumadan ordusunun başında savaşan bir kumandandan bahsediyoruz. Böyle bir kumandan, böyle inanmış bir Müslüman sayesinde, aynı gecelerde ele geçirip savunmaya başladığı tabyada uyuyup istirahat eden Rus komutan, sabah uyandığında karşısında 'Allah Allah' nidalarıyla hücum eden Türk askerlerini görmüştür.  Allah dinimiz, milletimiz ve tüm Müslümanlar için mücadele eden böyle büyük insanlardan bizleri mahrum etmesin. İnancımızı, birliğimizi ve hürriyetimizi daim etsin. 

İşte böylesi büyük ve imanlı bir Kumandanın adını, hatırasını yaşatmak, evlatlarımıza ve insanlığa tanıtmak için bugün Gazi Osman Paşa müzemizi açmak üzere toplandık. Tarihini, ecdadını, yaşadığı topraklarda verilen var olma mücadelesini iyi kavrayamayan toplumlar, kimliğini ve geleceğini de kaybeder. Hamdolsun milletimiz her ne olursa olsun, değerlerini muhafaza edebilmiş, unutmamış ve sonraki kuşaklara aktarmıştır. Bizlerde bu hususta elimizden ne geliyorsa, bizim önümüze hangi fikir, proje konuyorsa, misliyle destek olmaya gayret ediyoruz. Bizi biz yapan bu değerleri önemsiyoruz.

İşte bu müzemizde, kahramanımızı daha iyi tanımak, onun hatıralarını görüp hissetmek açısından önem teşkil ediyor diye düşünüyorum.   Ben ayrıca bu projenin başından sonuna kadar emek veren Valimiz Sayın Cevdet Can ve İl Genel Meclisi Başkanımıza da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Jandarma Binbaşı Akın Nazifoğlu’nun Gazi Osman Paşa'nın askeri kişiliği ve hayatı ile ilgili verdiği bilginin ardından müzenin açılışı yapıldı. Tokat’ın geçmişindeki güzelliği geleceğe taşımak amacında olduklarını ifade eden Vali Cevdet Can’ın Gazi Osman Paşa heykelinin kılıcının eksik olduğunu söylemesi üzerine devreye giren Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, kendi kılıcını müzeye hediye etmek istediğini söyledi. 
Müzeyi çocukları ile birlikte gezen vatandaşlar ise, oldukça etkilendiklerini ifade ederek, herkesi müzeyi gezmeye davet etti.