“KADIN TOPLUMU İMAR EDER”

20.03.2015 Haberler

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi’nde, “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği ve Toplumsal Cinsiyette Adalet" konulu toplantıya katıldı.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Başkan Eroğlu tarafından açılışı yapılan Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi’nde Tokatlı kadınların yoğun katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Başkan Eroğlu’nun yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hülya Özdemir, İl Müftü Yardımcısı Selahattin Şanver, İl Milli eğitim Müdürlüğü temsilcileri ve çok sayıda kadın toplantıya katıldı.

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Başkan Eroğlu, kadınlara yönelik birçok mesleki ve kültürel eğitimin verildiği Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi projesini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek; “Kadın erkek fırsat eşitliği ve toplumsal cinsiyette adalet isimli projenin devamını inşallah sizlerle beraber sürdürmüş olacağız. Öncelikle şunu söyleyelim çok isabetli verilmiş olan bir karar ve bu manada da isabetle devam eden bir proje. Amacımızın, yol haritasını belirleme, sizlerin görüş ve önerileri doğrultusunda inşallah bu projemizi daha da şekillendirmek daha da büyütmek olduğunun bir defa altını çizmek istiyorum. Bir defa kadını iyi anlamak lazım. Özellikle belki son yıllara kadar ne yazık ki bu konuda büyük bir eksikliğimizin olduğunu ifade etmek istiyorum. Şöyle geçmişe baktığımızda kadının sadece evde oturduğu, ev hanımı olduğu hiçbir şekilde ailenin verdiği kararlarda da etkisinin olmadığı günleri ya da böyle aile yapılarını eminim hepimiz biliyoruz. Ama son yıllarda özellikle yapılan bir çok yapısal değişiklikler mevzuatlar yine belki bu anlamda yapılan bir çok toplumsal çalışmalar yada sivil toplum kuruluşlarının biraz daha güçlenmiş olması biraz daha bakış açılarının daha farklı bir boyuta gelmiş olmasıyla beraber bugün belki arzu ettiğimiz noktada değiliz ama biraz daha artık kadının hem iş hayatında hem kamusal alanda hem fikirsel manada danışılan olması konusunda daha iyi noktalara geldiğimizi görüyoruz. Ama bence yeterli değil, onu söyleyeyim. Hala kadının istediğimiz yerde olmadığını hem temsil anlamında hem etkinlik anlamında hem de bulundukları nokta anlamında sosyal çevre anlamında da çok daha iyi yerlerde çok daha iyi noktalarda olması gerektiği kanaatindeyim. Zaten yola çıkarken Milli Eğitim Müdürlüğümüz de yine Belediyemiz olarak bizler de bu işe katkı sağlarken ki  görüşü buydu. Yani kadına biz acaba kurumsal anlamda nasıl bakıyoruz, nasıl bakmalıyız, kadınlarımızın eksiklerini görme anlamında neler yapıyoruz, ya da onları ne kadar iyi anlayabiliyoruz, onların görüşlerine ne kadar önem veriyoruz… Aslında bu konularda buralarda biz kendimizi irdeleyelim buralarda tespit edelim ve yolumuzu en azından belirleyelim. Kadın toplumu imar eder, kadınların sorunlarını çözmek, beklentilerini gerçekleştirmek toplumun yararınadır” diye konuştu. 

EROĞLU: KADIN ÇALIŞTAYI YAPILMALI
Tokat’ın kadın portresini belirlemek için çalıştay ve devamında anket çalışmalarının en kısa sürede yapılması gerektiğini belirten Başkan Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “İnşallah önümüzdeki günlerde ya da önümüzdeki haftalarda çok da geniş çaplı bir forum şeklinde ya da bir çalıştay şeklinde hem kadınımızın genel anlamdaki sorunlarını bir taraftan dile getirirken diğer taraftan da Tokat ölçeğinde kadınlarımız bizlerden neler bekliyor, ne istiyor, kurumsal anlamda Valilikten, Tokat Belediyesinden, Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğümüzden ne bekliyor tespit edelim. Ve bunun da daha belki böyle sizlerle beraber yapacağımız çalışmayı daha da genişleterek daha çok kadınlarımızı bu iş içerisine dahil ederek gerekirse bir çok kesimi dinleyerek bir çok konuyu da ele alarak çok daha farklı bir çalışma yapmamız gerektiği kanaatindeyim. Anketlerle de bu çalışma desteklenebilir.” 

ÖZDEMİR: AİLE, BÜTÜN OLARAK ELE ALINMALI
Başkan Eroğlu’nun ardından bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hülya Özdemir, dile getirilen sorunları kurum olarak kendilerinin de tespit ettiklerini ve kurumlar arası işbirliği ve kadın merkezli bir çözümünde yeterli olmayacağını söyledi. Ailenin bir bütün olarak değerlendirilip çözümü aile üzerinden hareketle aramanın daha etkili olacağının altını çizen Özdemir, Türk aile yapısına uygun daha bütüncül bir çözüm üretileceğini vurguladı. Özdemir, Tokat Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İl Müftülüğü işbirliği ile bir “Aile Okulu” projesi gerçekleştireceklerini de sözlerine ekledi.

Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Arzu Arslan da, sadece kurs merkezi olarak hizmet vermediklerini, aynı zamanda kadınları evlerinden çıkarma fırsatı bulduklarını ve çeşitli eğitimlerde vererek, sosyal iletişimlerini de artıracaklarını söyledi.

Daha sonra tek tek söz alan kadınlar soru ve önerilerini Başkan Eroğlu’na ilettiler. 

Soruları tek tek cevaplayan Başkan Eroğlu, önerileri de not alarak cevapladı. El emeği Göz nuru çarşısı yapmayı planladıklarına değinen Başkan Eroğlu, kadınların ürettikleri gıdaları ve yöresel ürünleri satabilecekleri, dükkan ücretinin alınmayacağı ve sadece kadınların işletecekleri bir çarşı oluşturacaklarını söyledi. Kursların da bu konuda bir basamak olduğunu belirten Başkan Eroğlu, sürdürülebilirliği bu şekilde sağlayabileceklerini vurguladı. 

Son olarak konuşan İl Müftü Yardımcısı Selahattin Şanver de, kadınların dinimizde de çok önemli bir yeri olduğunu ve hem dinen, hem kültürel, hem de anlayış olarak kadınlara hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini söyledi.