SABAH NAMAZINDA ÇANAKKALE RUHU!

18.03.2015 Haberler

Sabah namazı için Ali Paşa Camisi'ne gelen cemaate Çanakkale Savaşında askerlere verilen şekersiz hoşaf ve tayın ekmeği ikram edildi.
81 ilde olduğu gibi Tokat’ta da 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı münasebetiyle sabah namazında aynı anda şehitlerin ruhu için eller duaya açıldı. Ali Paşa Camisi'ni dolduran Tokatlılar sabah namazını müteakip Kur'an-ı Kerim'den ayetlerin okunmasıyla birlikte tekbirler getirdi. İl Müftü Yardımcısı Ahmet Sarıtaş, cemaate yaptığı konuşmada, Çanakkale harbinin Allah ile savaşanlar ile Allah için savaşanlar arasında geçen bir harp olduğunu söyledi.

Namaz sonrası vatandaşlara, Çanakkale'de savaşan askerlerin yemeği olan 'asker tayını' ikram edildi. Başkan Eroğlu, Vali Cevdet Can ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe ile birlikte vatandaşa şekersiz üzüm hoşafı ile tayın ekmeğinden oluşan öğün ikram etti. 

Çanakkale Destanının imanın, inancın, vatan sevdasının tezahürü olduğunu belirten Başkan Eroğlu, “Allah onlardan razı olsun. Bugün bizler şehitlerimizin sayesinde barışla, huzurla, sükunetle yaşıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapmış olduğu çalışma da son derece anlamlı” diye konuştu.

Vali Can, Tokat halkının bu anlamlı günde 7’den 70’e camiye gelip şehitlerine dua ederek ecdadına ne kadar hürmet göstermiş olduğunu ispatlamış olduğunu söyledi. afı ile tayın ekmeğinden oluşan öğün ikram etti.