BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇTİ

08.03.2015 Haberler

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun seçim projelerinden biri olan Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi’nin ilki Behzat’ta hizmete girdi.
Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi açılış töreninde ilk konuşmayı Kent Konseyi adına Yasemin Torun yaparken Başkan Eroğlu’na böyle bir kültür merkezini hanımlara kazandırdığı için teşekkür etti.

Görevde henüz birinci yılını doldurmadan 20’nin üzerinde projeyi hayata geçiren Başkan Eroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde ise kadınlara yönelik birçok mesleki ve kültürel kursun yer aldığı Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi’ni açmanın mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi.

Başkan Eroğlu, “Son dönemlerde gerek mecliste gerek başka platformlarda kadınları görüyor olmak iyi bir noktaya geldiğimizin göstergesi. Ama yeterli mi? Değil. Daha iyi noktalara geleceğine inanıyoruz. Bunu sağlamak için de kadınlarımızın kendilerini geliştirmeleri el becerilerini kazanca dönüştürerek kendi ayaklarının üzerinde durmalarını sağlamak için bugün kü gibi kültür merkezleri açıyoruz. Kadın isterse başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır diye boşuna demiyorlar” dedi. 

Başkan Eroğlu, kadına yönelik şiddet olaylarına da değinerek “Gerek televizyonlarda gerekse gazetelerde okuyoruz, izliyoruz. Karşılaştığımız bu olaylar bizi derinden üzüyor. En son Özgecan Aslan olayı bizi derinden üzdü. Bu şiddetin önüne geçmek sadece mevzuatla mümkün olmuyor. Erkeklerin bu konuda hassas olması gerekiyor” diye konuştu.  

BAŞKAN EROĞLU, KARŞIYAKALI HANIMLARA SÖZ VERDİ
Ardından hizmete açılan ve bin 800 metrekare alan üzerine kurulan Kültür ve Sanat Merkezi ile ilgili bilgiler veren Başkan Eroğlu, farklı alanlarda 74 adet kursun bu merkezde bayanlara hizmet vereceğini söyleyerek Kültür Merkezi’nin tam karşısına Karşıyakalı Hanımlar’ın astığı “Biz de kültür merkezi istiyoruz” talebine karşılık Karşıyakalı Hanımlara da Kültür ve Sanat Merkezi sözü verdi. Kent Konseyi adına Yasemin Torun, Başkan Eroğlu’na bir teşekkür plaketi verdi.  

EL EMEĞİ ÜRÜNLER SULUSOKAK’TA DA SATILACAK
Başkan Eroğlu’nun ardından kürsüye gelen Vali Cevdet Can ise tarihi Sulusokak’ta kadınların el emeği ürünlerini satabileceği bir satış noktası oluşturulacağını müjdeledi. Can Valilik ve Özel İdare ile birlikte kadın girişimcilere destek kredisi sağlayacaklarını da belirterek “Amacımız Tokat’ta kadın girişimci sayısını arttırmak. Tokat’ta 2015-2017 yıllarını turizm yılı ilan ettik. Önümüzdeki 10 yıl içinde turizm müthiş bir noktaya gelecek. Dolayısıyla el emeği ürünleriniz daha da değerlenecek. Bunun için biz bu ürünlerinizi satmanız noktasında elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi. Vali Can Gıj Gıj’da Ticaret ve Sanayi Odası’na ait Mayıs ayında açılışı yapılacak bir mekanda da ‘şehir sohbetleri’ toplantıları düzenleneceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelasını keserek merkezi gezen heyet, Yeşil Vadi’de bayanlara özel düzenlenen yemeğe geçtiler. 

Açılışa Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve eşi Hatice Eroğlu’nun yanı sıra, Vali Cevdet Can ve eşi Naime Can, AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, Tokat Ruh Hastalıkları ve Ruh Sağlığı Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Müberra Kılıç ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Aile ve Değerler Eğitimi Kursları
Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde Psikologlar , Aile Danışmanları ve İl Müftülüğünden görevlendirilecek bayan din görevlilerince hanımlara Aile içi iletişim, Aile Olma, Eşler arası Rol Çatışması, Çocuk büyütme, Çatışma yönetimi, Stres Yönetimi, Aile ve Din, Ailenin Kutsal Yapısı, Eşlerin Hakları, Dini Vecibeler, Ahlak, vb konularda gurup kursları düzenlenecek.

Hobi, Kültür, Sanat ve Meslek Edindirme Kursları
Okuma-Yazma, Ebru, Tezhip, Kırkyama, Mefruşat, İğne Oyası, El Örgüsü, Resim, Yağlı Boya, Ahşap Boyama, Kumaş Boyama, Tel Kırma, Takı Tasarımı, Mum Batik, Vitray, Sabun, Ev aksesuarları, Yöresel bebek, Diksiyon, Bilgisayar, İngilizce, Cilt Bakımı, Manikür-Pedikür, Kuaförlük, Halk Oyunları, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Keman, Ud, Kanun, Bağlama vb gibi kurslar düzenlenecek.

Kişisel Gelişim Kursları
Yaşam Koçluğu, Öğrenci Koçluğu,NLP Temel Eğitimi,Hafıza Teknikleri,Anlayarak Hızlı Okuma,Başarı ve Motivasyon,Beden Dili Teknikleri,Etkili Hitabet Semineri,İletişim Becerileri,Kişisel Liderlik Semineri,Motivasyon,Stres Yönetimi,Test Çözüm Teknikleri,Profesyonel Sunum Teknikleri,Takım Çalışması,Toplam Kalite Yönetimi,Problem Çözme Teknikleri vb. 
   
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kursları
Fitness ve Pilates salonu olarak planlanan spor merkezinde hanımlar uzman eğitmenler eşliğinde spor yapabileceklerdir. 18-60 yaş arası bayanların kabul edileceği spor merkezine üyelik için öncelikle sağlık raporu istenecektir. Aletli jimnastik dışında, yine hocaların eşliğinde aeorobic ve step dersleride verilecektir.

Giyinme odaları ile duşların yer aldığı spor merkezinde hafta içi her gün hanımlar bu hizmetten faydalanabileceklerdir.  
Kurs kayıtları için www.behzathanimeli.com sitesinden başvuru yapılabilir.