ASIM’IN NESLİ SARIKAMIŞ’TAN SELAM GETİRDİ

05.01.2015 Haberler

3-4 Ocak tarihinde Sarıkamış şehitlerine vefa için düzenlenen programa katılan heyet, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu ziyaret etti. Bu tip organizasyonların çok önemli olduğunu belirten Başkan Eroğlu, “Geçmişini bilmeyen, geleceğini inşa edemez” dedi.
Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokat Kent Konseyi tarafından organize edilen “Evladından Ecdadına Onbeşliler Yürüyor” programı, 3-4 Ocak tarihlerinde Kars’ın Sarıkamış ilçesinde düzenlendi. Sarıkamış faciasında şehit düşen onbinlerce askerimizin hatırasına düzenlenen yürüyüş ve anma etkinlikleri sonrası Tokat’a dönen heyet, Başkan Eroğlu’na Sarıkamış’tan selamlar getirdiklerini belirttiler.

Onbeşlilerin şehit dedelerinin izinde, o zor koşullarda yürüdüğünü belirten Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, “Öncelikle şunu ifade edelim ki Tokat için gerçekten çok anlamlı ve ulvi amaç taşıyan bir projeydi. 91. Alay Tokat’tan Sarıkamış’a gidiyor ve 3335 tane er ve erattan sadece 134 tanesi geri dönebiliyor. 3201 tane orada Tokat’tan şehidimiz var. Toplamda 138.900 şehit orada yatıyor. Görmeden bir şey anlatmak çok zor. Daha önce Kent Konseyince düzenlenen dört defa gidiş oldu ancak ben ilk defa bu kez katıldım. Bu ziyaret son derece anlamlı idi ve siz de bize destek oldunuz. Sayın Valimizle birlikte sizin himayenizde gittik. Projeye Kent Konseyi Gençlik Meclisinden, Yetiştirme Yurdundan ve orta öğretimden öğrenciler vardı. Şehit ailelerimizden ve gazilerden ailelerimiz vardı.  Tokat’ın orada dedelerinin olduğunu orada bir bağının olduğunu hem ulusal anlamda medyaya ilettik ve Kars’la iyi bağlantılar kurduk. 

Sarıkamış’ın bir Çanakkale kadar önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü bu insanların daha çok Sarıkamış’a gitmesi lazım. Hem milli hem manevi değerlerimin korunmasını çok önemli buluyorum ve bu anlamda destekleriniz için Tokat halkı adına müteşekkiriz. İnşallah bir daha ki seneye daha kalabalık guruplarla gitmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Heyetin Sarıkamış’taki etkinliklere katılmış olmasından ve dönüşte kendisini ziyaret edip izlenimlerini aktarmalarından ötürü büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Eroğlu ise şunları söyledi; “Değerli başkanımıza ve oraya katılan arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Oradan kucaklar dolusu selamlar getirdiniz. Şehrimiz adına, orada şehit olan dedelerimiz ve Tokatlı hemşehrilerim adına bu selamı aldığımı ifade etmek istiyorum. Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez. Geçmişimizi iyi bilmemiz, iyi hatırlamamız lazım. Şan dolu bir tarihimiz var, Osmanlı devleti üzerine kurulmuş genç Türkiye’nin, Yeni Türkiye’nin Türkiye Cumhuriyetinin bizler yaşayan fertleriyiz. Orada şehit olmuş o dedelerimizin hangi şartlar ve hangi olaylarla orada gidip de canlarını feda ettiklerini iyi bilmek lazım ki ona göre bu toprakların manasını iyi anlayabilelim. Bu topraklar bizim, atalarımızın dedelerimizin canlarıyla kanlarıyla sulanan bu toprakların kıymetini iyi bilmemiz lazım.

Çanakkale Allah’a şükür son yıllarda her yıl yapılan anlamlı ve manalı anmalarla ve yıl içerisinde birçok insan oraya giderek görerek o atmosferi yaşaması çok güzel. Ama Sarıkamış biraz daha sanki bu manada ikinci planda gibi. Halbuki Sarıkamış’ta belki Çanakkale kadar olmasa da önemli ve çok sayıda şehit verdiğimiz bir bölgemiz. Bu yıl sizlerin böyle bir programı tertip edeceğinizi duyunca çok heyecanlandım. Bizimde Kırşehir’de belediye başkanlarımızla programımız olduğu için sizlere eşlik edemedik. İnşallah seneye Allah ömür verirde böyle bir program tertip edersek ben de orada o şehitliği görmek, orada şehitlerimize bir Fatiha okumak, onların yerlerini ziyaret etmek isterim. 

İnşallah böyle bir programı da tertip edelim, değerli hemşerilerimizin de katılımlarıyla daha kalabalık şekilde katılalım. Televizyonlardan izledim, yoğun kar yağışı vardı. Tiyatrolar ve çeşitli gösteriler yapılmış ve şehitlikte gül dağıtımı yapılmış, bunlar bence son derece duygusal. İnşallah daha da artan canlı programlarla Sarıkamış, Türkiye gündeminde kalmalı ve kalacaktır. Allah razı olsun sizlerden diyorum.”

Daha sonra heyet tarafından Sarıkamış’tan getirilen Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlatılan kaşkol, bere ve eldivenden oluşan Sarıkamış Şehitliğine özel hediye paketi Başkan Eroğlu’na takdim edildi.