GENÇ BAŞKAN’DAN, GENÇ FİDANLAR…

11.12.2014 Haberler

Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen programla Gıj Gıj Dağı eteklerinde 3 bin adet fidan toprakla buluşturuldu. 81 ilin en genç Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yaza kadar Tokat'ın her köşesini fidanlarla donatacaklarını söyledi.
Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, İl Müftüsü Ahmet Erdem, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ile çok sayıda öğrencinin katıldığı fidan dikme programı Oğulbey Mahallesi’nde yapıldı. Törende konuşma yapan Başkan Eroğlu, sloganlarının “10 Bin Fidan Dikiyoruz” olduğunu ifade ederek, “İnşallah her yıl bu sayımızı iki katına çıkartarak fidan dikerek doğamızı, çevremizi ağaçlarla yeşile boyamanın mücadelesi içinde olacağız. Çünkü dinimizde bize aslında bunu emrediyor. Birçok hadiste ağaçla yeşille ilgili peygamberimizin söylemleri var. Bu anlamda da biz bunu yerine getirmiş oluyoruz. Diğer taraftan doğa hepimizin bu doğada hep beraber yaşıyoruz. Ne kadar ağaçla bezenmiş ortam olursa hepimizin gönlü açılıyor” diye konuştu.

Tarih boyunca Tokat’ın bağları, yeşil alanları ve doğasıyla anıldığına değinen Başkan Eroğlu: “Birileri bugün ağaç keserken, ne yazık ki ağaca sahip çıkmazken, o güzel ağaçları hızarla, baltalarla bugün katlederken bizde tam tersi yeşili koruyoruz. Yeni yeni fidanlar, ağaçlar dikiyoruz. Bu anlamda da örnek olmak istiyoruz. Aslında bu da bunun göstergesi, dikeceğimiz bu fidanlar büyüyerek bizden sonraki nesillere miras kalacak. Bizler babalarımızın dedelerimizin diktiği ağaçların gölgesinde gölgeleniyor nefes alıyoruz” dedi. 

Başkan Eroğlu, konuşmasının ardından törene katılanlarla birlikte fidan dikti. Programda öğrenciler ve izcilerin yoğun ilgi gösterdiği Başkan Eroğlu, fidan diken gruplarla hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.