TARİHİ BİNA KÜL OLDU

21.11.2014 Haberler

Semerkant Mahallesinde bulunan iki katlı ahşap bina çıkan yangın sonrası kullanılmaz hale geldi. Yangın mahalline giden Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı'dan bilgi aldı.
Bugün öğle saatlerinde, Taşhan arkasında bulunan 2 katlı ahşap binada yangın çıktı. Üst katında kimsenin oturmadığı alt katında ise bıçak onarımı yapan Muhammet Yıldırım ve kanepe tamirleri yapan döşemeci Fatih Kaya'nın işyerinin bulunduğu ahşap binada alt katta çıkan yangın bir anda tüm binayı sardı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını yaklaşık yarım saat süren çalışmanın ardından kontrol altına aldı. Bu sırada polis çevrede toplanan vatandaşları uzaklaştırmaya çalıştı. Yangın  yakındaki tarihi Taşhan'ın çatı kısmına sıçramadan söndürüldü.

Bina sahibi Hasan Uslu, binada iki kiracılarının bulunduğunu söyleyerek, "Burası tarihi binaydı sit alanındaydı, restore yapıyorduk. Yangın çıkışında ben bıçakçının yanında oturuyordum. Neyse ki can kaybı yok" dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ise, yangın ihbarını alır almaz itfaiye ekiplerinin olay yerine geçtiğini söyleyerek, "Yangın alt katta bulunan esnafımızın kullandığı sobadan çıkmış. İtfaiye ekiplerimizin de ilk tespiti o. Yangını kontrol altına aldık. Herhangi bir can kaybı yok. Burası tescilli bir bina olduğu için biz korumaya alıp Anıtlar Kurulu'na bildireceğiz. Daha sonra, gereği neyse yapılacak" diye konuştu.