TOKAT’TA AŞIKLAR RÜZGARI

17.11.2014 Haberler

Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Köroğlu Halk Aşıkları Şöleni, 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda yapıldı.
Tokat Belediyesi öncülüğünde, Tokat Valiliği, Tokat Kent Konseyi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği işbirliği ile düzenlenen şölen renkli anlara sahne oldu. Belediye Başkan Vekili Abdullah Karataş ve Vali Yardımcısı Suphi Küspeli’nin açılış konuşmalarının ardından Folklor Araştırmacısı Necdet Kurt ve Yrd. Doç. Dr. Doğan Kaya’nın Köroğlu ve şiirleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Tokat, Sivas, Erzurum ve Azerbaycan yöresi aşıkları, türkülerini Tokatlılar için seslendirdiler. Daha sonra “Düşmanı yurttan kovdu Köroğlu” temasıyla ayak (kafiye) verilerek, aşıklar doğaçlama türküler dile getirdiler.
Oldukça coşkulu geçen şölen Aşık atışması ile son buldu.  

Geceye ayrıca Belediye Başkan Yardımcıları Osman Altunordu ve Selahattin Kelemci, Belediye Meclis Üyeleri, İl Özel İdrasi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, çeşitli kurum ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.