ZABITA CEZA KESMEYE BAŞLADI!

14.11.2014 Haberler

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun talimatı ile kaldırım işgalini önlemeye yönelik 2 aydır esnaf ile yürütülen istişarelerin ardından ceza uygulamasına geçildi.
Zabıta Müdürlüğü tarafından periyodik olarak yapılan uyarıların ardından kaldırım işgalini sürdüren esnaflara yönelik bu hafta cezai müeyyide uygulamasına geçildi. GOP Bulvarında çoğu esnaf uyarıları dikkate alarak belediye tarafından izin verilen 40 cm’lik kullanım mesafesine çekilirken, uyarılara uymayan 17 esnafa da ceza kesildi. Böylece son cezai işlemlerin ardından bulvarda %80 oranında kaldırım işgali engellenmiş oldu.

TESOB, Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi ile Bakkallar ve Manifaturacılar Odası ile de temas halinde olan Zabıta Müdürlüğü, uzun bir süre yapılan uyarıların ardından artık kaldırım işgali yapan esnafa direkt olarak cezai işlem uygulayacağını beyan etti.  

Ekipleri denetleyen Zabıta Müdürü Ahmet Abur, bulvarda da incelemede bulunarak uygulama ile ilgili esnaf ve vatandaşın görüşlerini dinledi. Kaldırım işgalini önleme konusunda kararlı olacaklarını belirten Abur, “Kaldırım işgalini önlemeye yönelik esnafımızla birçok kez bir araya gelerek istişarelerde bulunduk. Sonunda esnafımızın büyük bir çoğunluğunun da anlayışıyla 1 haftadır kaldırım işgali konusunda büyük ilerleme kaydettik. Şuan yaya trafiğinin daha iyi işlemesi için kaldırım işgalinde eskiye nazaran daha fazla düzelme var. İnşallah bundan sonrada çalışmalarımızı kararlılıkla devam ettirerek, kaldırım işgallerini tamamen ortadan kaldıracağız. Şimdilik GOP Bulvarında bu uygulamayı yürütüyoruz. Zamanla Karşıyaka, Çeçenistan Caddesi ve Behzat’ta da bu uygulamayı ortaya koyacağız. Belediye olarak esnafımıza da hassasiyetlerinden ötürü teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Uygulamadan oldukça memnun olan vatandaşlar, kaldırımların yayalara ait olduğunu ve esnafında buna riayet etmesi gerektiğini belirttiler.