“TOKAT, ANADOLU’NUN KARDEŞLİK MAYASIDIR”

10.11.2014 Haberler

Tokat, dün gece düzenlenen Kerbela Şehitlerini Anma Programı ile birlik ve kardeşlik vurgularının ön plana çıktığı duygu dolu anlara şahit oldu. Gecede konuşan Başkan Eroğlu, farklı inanç yapısıyla Tokat’ın adeta Anadolu’nun kardeşlik mayası olduğunu söyledi.
Tokat Belediyesi, Tokat Valiliği, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Pir sultan Abdal Kültür Derneği işbirliği ile, Hüseyin Akbaş Kapalı Spor Salonunda Kerbela Şehitlerini Anma Programı düzenlendi. Programa Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun yanı sıra, Vali Cevdet Can, Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Garnizon Komutanı Hacı İlbaş ve il protokolü ile çok sayıda vatandaş katıldı.  

Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Kerbela’nın tüm Müslümanların ortak acısı olduğuna değinerek, tarih boyunca Alevi ve Sünnilerin Anadolu’da birçok medeniyeti birlikte inşa ettiklerini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir inanç veya etnik kimlik üzerine kurulmadığını belirten Başkan Eroğlu, “Öncelikle bu anlamlı bu yan yana gönül gönül'e yer aldığımız gecede hepinize saygı ve hürmetlerimi sunuyor, hepimizin Muharrem ayını tebrik ediyorum. 

Muharrem ayı İslam tarihinde acıların yaşandığı bir ay. Maalesef Hz. Hüseyin ve evlatlarının şehit edildiği Kerbela olayının yaşandığı ay. Resulullah efendimizin emaneti olan, zulme karşı mücadele eden ve bu uğurda şehit olan Ehl-i Beyt sevgimizin arttığı bugünlerde ben de tüm Ehl-i Beyt’e selamlarımı gönderiyorum.

Kıymetli Tokatlılar, bu coğrafyada insanlarımız birlik, beraberlik için yüzyıllar boyunca türlü mücadeleler verdiler.Bu coğrafyada mezhep ve etnik ayrım gözetmeksizin, barış içerisinde, huzur içerisinde, hatta din ayrımı gözetmeksizin yaşadık yaşıyoruz. Adaletin ve hoşgörünün yükseldiği bir medeniyeti hep birlikte inşa ettik. 

Bizim mayamızda, esasımızda anlayış ve hoşgörü var. Hacı Bektaş Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar bu memleketin canları, ozanları, erenleri Onlarda hep aynı şeyleri söylemişler; Sevgi, saygı, hoşgörü, kardeşlik… İşte sevgili kardeşlerim bizim bu topraklara ekeceğimiz yegane tohum sevgi ve hoşgörüdür. Bizim geçmişimizde, kültürümüzde, dinimizde nefret, kin yok! Kardeşlik var, gönül birlikteliği var… 

Birlik ve kardeşlik içerisinde, aramıza nifak ekmeye kalkanlara fırsat vermeden, kardeşlik tohumlarını ekerek yaşamak, göz bebeğimiz Türkiye Cumhuriyeti'ni herkesin mutlu ve huzurlu biçimde yaşadığı bir anlayışla bizden sonraki nesillere teslim etmek en önemli görevimiz diye düşünüyorum.  

Zira Cumhuriyetimiz, bir inancın, mezhebin ya da etnik kökenin egemenliği üzerinde inşa edilmemiştir. Bu topraklar, üzerinde yaşayan, nefes alan her bir ferdin ortak değerleri üzerine inşa edilmiştir. Sadece cumhuriyetimiz değil 1071'den itibaren bu aziz vatan toprakları üzerinde inşa ettiğimiz her devlet ve her medeniyet, bizim Alevisiyle Sünnisiyle ortak eserimizdir. Hazreti Peygamber, Hazreti Ali ve Hazreti Hüseyin nasıl ki bizim hürmetle takip ettiğimiz büyüklerimizse Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Sultan Abdal,Yunus Emre ve Fuzuli de aynı şekilde bizim, hepimizin ortak değerleridir. Bizler asırlar sonra Fırat'tan su kanalları inşa ederek, Kerbela'yı suyla kavuşturan Osmanlı'nın torunlarıyız. Bizler, muharrem ayını hep birlikte büyük bir huşu ile tuttuğumuz oruçlarla idrak eden tek milletiz. Bugün hep birlikte hiçbir ayrım olmaksızın acılarımıza birlikte ağlayan, mutluluklarımıza birlikte tebessüm eden birlikte hoşgörü ile hayatımızı idame ettiren bir milletiz. Allah bu birliğimizi, kardeşliğimizi, gönül bağımızı koparmaya çalışanlara, fitne çıkaranlara, gerilim üretenlere fırsat vermesin” diye konuştu.

“TOKAT, TÜRKİYE’NİN MİNATÜRÜDÜR”  
Farklı inanç ve kimlikten insanları ile tokat’ın, adeta Türkiye’nin bir minyatürü olduğunu söyleyen Başkan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı; “Biz de Tokat Belediyesi olarak farklı inançlara sahip olan herkese saygı duyuyoruz. Ben, Belediye Başkanı olarak, Tokat'ımızda yaşayan her bir kişiye ayrım yapmadan yaklaşıyorum, yaklaşmak durumundayım. Benim oturduğum koltuk, bir hizmet makamıdır. İnsanlara hizmet götürürken, onlarla hemhal olup, şikayetlerini dinlerken kimdir, neye inanır, nasıl yaşar diye düşünmem. Bizler çocukluğumuzda da bu hoşgörü ve bilinçle yetiştirildik. Bizim toplum yapımızda, örfümüzde, dinimizde insanları ötelemek, dışlamak zaten yok. Tokat'ımız bu konuda ülkemizin bir minyatürü gibi adeta. Birçok inanış ve kimlikten hemşehrimiz mevcut. Ve Allah'ıma hamdolsun ki, bir ve beraber huzurla yaşıyoruz.Bu büyük bir nimettir. Bu bir değerdir. İşte en önemli sorumluluklarımızdan biri olarak bu kardeşlik ve hoşgörü bağının kıymetini yukarılarda tutmalı ve de asla bırakmamalıyız.

Baktığımızda gerek mahalle ziyaretlerimizde, gerek halk günlerinde, gerek sokakta cadde de hemşerilerimizle diyalog halinde, iletişim halinde, anlayış ve samimiyet içerisinde şehrimiz için çoğulcu ve herkese kulak kesilmiş olarak çözüm ve hizmetler üretme gayesindeyiz. 

Göreve geldiğimiz 7 aylık süreç boyunca mahallelerimizde toplantılar düzenledik, her mahallenin sorunlarını ve eksiklerini yerinde, mahalleli ile birlikte tespit ettik, konuştuk ve çözüme kavuşturmak için fikir telakkisinde bulunduk. Cami ve Cemevlerinin temizlik ve bakımlarını Tokat Belediyesi olarak üstlendik. Belediye olarak kırtasiye yardımlarını, giyecek ve yakacak yardımlarını, kimlik ve inanç farkılığı gözetmeksizin sadece ve sadece ihtiyacı olan her hemşerimize eşit bir şekilde ulaştırdık. Yine Aşevimizde her gün hiçbir ayrım gözetmeksizin ihtiyacı olan her vatandaşımıza yemek çıkarıyoruz. Yani biz, devletimizin herkese eşit yaklaşımını lokalde hissettirmek için ilk günden itibaren herkese aynı mesafede yakınlık kurduk. Çok şükür 7 aylık bu süreçte yaptığımız birçok çalışma ve sosyal faaliyetten istifade eden hemşerilerimizden de çok olumlu geri dönüşler aldık. İsteğimiz arzumuz zaten bu. Hizmet etmek, gönüllere girip dualar almak...

Ben sadece Belediye Başkanı olarak değil, bir Tokatlı olarak, bir kardeşiniz, bir ağabeyiniz veya bir evladınız olarak şunu altını çizerek, bütün samimiyetimle dile getiriyorum ki; Tokat Belediyesinin kapısını herkese aynı aralıkta açık bıraktık ve hizmetleri de aynı oranda, adil olarak götüreceğiz. 

Hepinize en kalbi selamlarımı, hürmetleri sunarken Muharrem ayınızı bir kez daha tebrik ediyor sözlerime   Hacı Bektaş Velinin bir sözüyle son veriyorum.  
Sevgi muhabbet kaynar yanan ocağımızda
Bülbüller şevke gelir gül açar bağımızda
Hırslar kinler yok olur aşkla meydanımızda 
Aslanlarla ceylanlar dosttur kucağımızda.”  

Daha sonra kürsüye gelen Vali Cevdet Can, Muharrem ayı ve Kerbela hadisesinden bahsederken, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Gülbank okunmasıyla devam eden programda, Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Özköse, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rıza yıldırım ve Hubyar Eğitim Vakfı Genel Başkanı Hıdır Temel, konuşma ve sunum yaptılar. 

Sunumun ardından Başkan Eroğlu ve il protokolü tarafından konuşmacılara plaket takdim edildi.
Semah gösterileri ve Alevi Dedelerinin lokma duaları da yaptığı gece, Tokat Belediyesi tarafından aşure dağıtılması ile son buldu.

Program sonunda Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun yanına gelerek memnuniyetlerini dile getiren vatandaşlar, Alevilere hitaben bu kadar kapsamlı bir programın ilk defa gerçekleştirildiğini belirterek teşekkür ettiler. Vatandaşlarla bir süre sohbet eden Başkan Eroğlu ise, temel belediyecilikle yetinmeyip Tokat’ın kültürel ve inanç çeşitliliğini esas alan birçok sosyal faaliyetin gerçekleşeceğini söyledi.