‘YAVRU VATAN’DA TOKAT ESİNTİSİ

26.10.2014 Haberler

Tokat Belediyesi ile iyi ilişkilerin kurulduğu Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Başkan Eroğlu ile birlikte Vali Cevdet Can, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz ve eşlerinin yanı sıra AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel'i Kıbrıs’ta ağırladı. Heyet ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu da ziyaret etti.
Tokat Valisi Cevdet Can, AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu veTokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’i Rektörlük Binasında ziyaret ederek Üniversite hakkında bilgi aldılar.

Heyeti ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ.Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin sahip olduğu misyonlara değinerek, her zaman anavatan ile bir bütünlük içerisinde olma arzusu taşıdıklarına vurgu yaptı.

Dr. Günsel, iki toplumun bütünlüğünü sağlayan temel enstrümanın üniversite olduğunu ifade ederek, üniversite olgusunun toplumumuz üzerinde bir farkındalık oluşturduğunu kaydetti.
Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi, İnovasyon Merkezi ve Süper Bilgisayar gibi Yakın Doğu Ünivesitesi’ne ait bölümleri anlatan Kurucu Rektör Dr. Günsel, bugüne kadar 12 altın ödül sahibi olan YDÜ Hastanesi’nin de yeterliliğinden bahsetti.

Tokat Valisi Cevdet Can ise ziyarette yaptığı konuşmasında, “Beklentilerimin çok ötesini gördüm” diyerek gördüğü manzara karşısında hayran kaldığını ve böyle bir üniversiteyi bu aşamaya getirmenin hiç de kolay bir iş olmadığını vurguladı.
Kurucu Rektör Dr. Günsel ardından ziyaretin anısına Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz’e plaket takdim etti.

Misafirperverliklerinden ötürü Günsel ve YDÜ çalışanlarına teşekkür eden Vali Cevdet Can ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da, Dr. Günsel’e Tokat yöresine ait çeşitli hediyeler takdim ettiler.

Daha sonra Kurucu Rektör Dr. Günsel, Tokat heyetine Kampüs içerisinde bulunan Klasik Otomobil Müzesi ve Büyük Kütüphane’yi gezdirdi. 
Tokat Valisi Cevdet Can, klasik otomobiller karşısında hayranlığını ve heyecanını gizleyemeyerek, “KKTC’ye sadece bunlar için dahi gelinmeli” diye konuştu.  

Ziyarette heyete Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şenol Bektaş da eşlik etti.
  Beraberindeki heyetle birlikte, Kıbrıs Şehit Aileleri Derneği ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu da makamında ziyaret eden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat’ın meşhur bakır ibriğini hediye etti.