“KALDIRIM İŞGALİ, HAK İHLALİDİR”

22.10.2014 Haberler

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun talimatı üzerine kaldırım işgallerinin önlenmesine yönelik faaliyetler artırıldı.
Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kelemci ile Zabıta Müdürü Ahmet Abur beraberinde zabıta ekipleri ile Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde bulunan iş yerlerinde kaldırım işgaline karşı denetim yaptı. Başkan Yardımcısı Kelemci, esnaflarından kaldırım işgaline karşı kendilerine yardımcı olmaları ve ürünlerini işyerlerinin içerisinde satmaları yönünde uyarıda bulundu. Kelemci, uygulamanın ilerleyen günlerde meydan çarşısı, çekenli iş merkezi çevresi, Behzat Bulvarı gibi yoğunluk yaşanan yerlerde de başlatılacağını kaydetti.

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Başkan Eroğlu; “Sizlerin, insan onuruna yakışır, temiz, modern, sağlıklı, düzenli ve güvenli bir çevrede, huzur ve esenlik içinde yaşamalarını sağlamak için 6 ayı aşkın süredir çalışmalarımız sürmektedir. Bu çalışmalarımız kapsamında,  başta Gaziosmanpaşa Bulvarı olmak üzere, bir çok bölgede yaya kaldırımlarının modern, kullanışlı ve engelli vatandaşlarımızın da kullanabileceği şekilde yenilenmesi işlemi tamamlanmıştır. Ancak; esnaflarımızın yaya kaldırımı ve yol kenarlarına teşhir amacıyla koydukları eşyalar, kasa, duba, ilan ve reklam tabelası gibi çeşitli malzemeler,güzel Tokatımızın modern ve çağdaş görünüme sahip bir kent olmasının önündeki engellerin başında gelmektedir. Nasıl ki cadde, sokak, bulvarlar araçlara ayrılmış yerler ise, kaldırımlar da yayalara ayrılmış bir yerdir. Yaya trafiğine ayrılmış olan kaldırımların kimliğini bozacak, yayaların geçişine izin vermeyecek şekilde işgal edilmiş olması, yayaların rahat bir şekilde yürümesinin engellenmesi elbette doğru ve şehrimize, güzel insanlarımıza yakışır bir tablo değildir.
  
 Kaldırım işgalleri hem şehrimizin görünümünü bozmakta, hem de yaya trafiğini etkileyerek, insanların can güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Tokat’a ve Tokatlıya yakışmayan bu kötü tabloya hep birlikte son vermek arzusundayız.  Zengin bir kültüre ve köklü bir medeniyete sahip Tokatımızın, kaldırım, cadde ve sokaklarının düzeni ile tüm Türkiye’ye örnek olmasını gönülden arzu ediyoruz.  

Marka şehir Tokat yolunda, elbette toplumun tüm kesimleri gibi kıymetli esnaf kardeşlerimizin de, şehrimiz için çok değerli katkıları olacaktır. Bir çok konuda örnek haslete sahip esnaf kardeşlerimizin şehrin cadde ve sokaklarında düzenin sağlanması, kaldırımların yayaların rahat bir şekilde kullanımına bırakılması hususunda duyarlılık göstermesini bekliyoruz. Bu kapsamda, kaldırım işgallerini sona erdirmek amacıyla Tokat Belediyesi olarak başlattığımız bu çalışmaya siz değerli esnaflarımızın katkı, destek ve katılımları son derece önemlidir. 

Kaldırım işgalinin ilgili kanunlarda önemli cezai müeyyideleri elbette ki bulunmaktadır. Ancak; esnaf kardeşlerimizin marka şehir Tokat’ın oluşacağı bu süreçte duyarlılık göstererek, herhangi bir cezai işleme gerek kalmadan kaldırım işgalini sona erdireceklerine yürekten inanıyorum. Şehrimiz düzenli bir kent görünümüne kavuştuğunda, yaya geçişlerini engelleyen bütün malzemelerin boşaltılması, güzel şehrimizde vatandaşların daha rahat şekilde yürümesi ve alış veriş yapması ile hem Tokat kazanacak, hem de  esnafımız kazanacaktır.  

Sonuçta esnaflarımız da şehrimizin en önemli değerlerindendir. Bizlerde bu şehirde kazandığımızı yine bu şehirde harcayan insanlarız. Hepimiz esnaflarımızdan alışveriş yapıyor, hepimiz bu şehirde yaşıyor, kazanıyor, bu şehirde harcıyoruz. Diyalog içerisinde olup sorunlarımızı beraber çözeceğiz. Bu şehir bizim. Amacımız hiç kimseyi mağdur etmek değil. Hiç kimseyi yok saymak değil. Bu şehri beraber yöneteceğiz, beraber idare edeceğiz.

Kaldırımların olması gerektiği gibi yaya kullanımına ait hale getirmek için başlattığımız “Yayalara Saygı” kampanyamıza, esnaf kardeşlerimin katkı ve desteklerini bekliyor, tüm esnaflarımıza hayırlı ve bol kazançlar dilerim” ifadelerini kullandı.