“ELİNİ, SOFRANI, KAPINI AÇIK TUT!”

25.09.2014 Haberler

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin Ahilik Haftası münasebetiyle düzenlediği programa katıldı.
Ahilik Haftası nedeniyle hizmete açmayı planladıkları yeni bina çalışmalarını da dualar eşliğinde başlatan Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, programda yaptığı açılış konuşmasında Ahilik Haftası’nı kutlayarak esnaf ve sanatkara müjde verdi.

Başkan Aydoğan, Odaya yeni bir hizmet binası  kazandırılacağını belirterek,  geçtiğimiz yıllarda satın alınan oda binası yanında bulunan eski binanın yıkılarak, esnaf ve sanatkara daha iyi hizmet verecek yeni bir binaya   dönüştürüleceğini söyledi. Yeni binayı hizmete soktuklarında oda gelirlerinin büyük oranda artacağını düşündüklerini belirten Aydoğan, Türkiye’nin en güçlü kooperatiflerinden biri olma yolunda bu hususu önemli bir hamle olarak gördüklerini söyledi. 

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise yaptığı konuşmasında esnaf ve sanatkarın önemine değinerek, Ahilik Haftasını kutladı. Ahiliğin önemli değerleri getirdiğini belirten Başkan Eroğlu, “Anadolu’da 13. yüzyılda vücut bulan Ahilik, bu toprakların kardeşlik ve hoşgörü iklimini tesis etmiş, vakıf ve sevgi medeniyetimizin temellerinin atılmasına vesile olmuştur.
Bugün Ahi Evran olarak andığımız Nasiruddin Mahmud öncülüğünde örgütlenen esnaf ve sanatkarlarımız, Anadolu ve Trakya’yı karış karış imar ederek, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmiş, birlik ve beraberliğimizin harcı olmuşlardır.   Anadolu insanının cömertliğinin, kerem sahibi olmasının, misafirperverliğinin ardında hiç şüphesiz, Kırşehirli Ahi Evran’ın milletimizin ruh köklerine işleyen ‘elini açık tut, sofranı açık tut, kapını açık tut’ öğüdü yatmaktadır.
Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin aşıladığı yüksek ticaret ahlakı ve ilkeleri, günümüzün esnaf ve sanatkarları için de ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.   Keza, esnaf ve sanatkarlarımız, toplumun tüm kesimlerine yönelik üretimleriyle, oluşturdukları istihdamla ekonomik büyümeye katkı sağlıyor, sosyal istikrarı ayakta tutuyor, refahın tabana yayılmasında önemli rol oynuyorlar.   Onun için, toplumsal dokumuzun temelini oluşturan Ahilik Kültürü’nün muhafazası, canlı tutulması, birlik ve beraberliğimizin sürdürülmesi için hayati bir önem taşımaktadır.  

Biz esnafımızın şehrimiz için ne denli önem taşıdığının farkında olarak, seçimden sonra hızlı bir şekilde şehirde acil olarak gördüğümüz hizmetlere yönelik çalışmalara başladık. Bununla birlikte bölge bölge esnaflarımızla bir araya gelerek, birebir iletişim kurup daha net çözümler üretmeye gayret ediyoruz. Esnaflıktan geldim ve esnafın sorunlarını biliyorum.  Ben esnaf çocuğuyum, onun için esnafın derdi nedir, problemi nedir, çektiği sıkıntılar nedir biliyorum. Bizler esnafın yanında, esnafıyla beraber olan insanlarız. Çünkü yerel kalkınmada en büyük dayanağımız esnafımızdır.

Artık Tokat'ımızda birçok ulusal mağaza ve işletme açılması yerel esnafımızı etkiliyor. Bütün bunları biliyoruz. Bizlerde daha nasıl güçlü olabiliriz, hep birlikte bunları konuşmak ve de sonucunda bir uzlaşıya varmak durumundayız.  Burada belediye başkanı olarak bize ne düşüyorsa bunları hızlı ve kalıcı bir şekilde ortaya çıkarmaya hazırız. Bu düşüncelerle, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliklere başarılar diliyor, esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere, bütün vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin yeni hizmet binası için yıkım çalışmaları Tokat İl Müftüsü Ahmet Erdem tarafından yapılan duanın ardından başladı. Ardından davetlilere ve esnafa kavurma, ahi pilavı, lokma tatlısı ve ayran ikram edildi.  
Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi binası önünde düzenlenen programa Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroülu’nun yanı sıra Vali Cevdet Can, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin,  İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, oda başkanları, esnaflar ve çok sayıda davetli katıldı.