EROĞLU: TOKAT TARİHİ, MARKAYA DÖNÜŞECEK!

22.09.2014 Haberler

Avrupa’da tuvaletin bilinmediği bir dönemde Osmanlı tarafından umumi tuvalet olarak inşa edilen yapı, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun talimatıyla restore edilerek Tokat turizmine kazandırılacak.
Halk arasında Sık Dişini Helası diye bilinen ve günümüzde depo olarak kullanılan 16. yy.dan kalma yapıyı inceleyen Başkan Eroğlu, Tokat'ın tarihte önemli bir ticaret merkezi olduğunu ve ecdadın her detayı düşündüğünü söyledi. Kentte "Sık Dişini Helası" olarak bilinen yapının bir dönem umumi tuvalet olarak kullanıldığını belirten Başkan Eroğlu, "Yapı, 16. yüzyılda inşa edilmiş. Tarih kitaplarında anlatılanlara göre, o dönemlerde buranın çok büyük bir ticaret merkezi olduğu söyleniyor. Bu ticaret merkezinde de ecdat, insanların gelip ihtiyaçlarını giderebilecekleri yer olarak burayı düşünmüş" diye konuştu.

Başkan Eroğlu, yapının, Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar kullanıldığını ve daha sonra kapısına kilit vurulduğunu dile getirerek, burayı insanların gezeceği bir mekan haline dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi. Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden izin alarak burada restorasyon çalışması başlatacaklarını bildiren Başkan Eroğlu, şunları kaydetti: "Burası, ecdadımızın temizliğe ne kadar önem verdiğinin ve insanların ihtiyaçlarına yönelik şeyler yaptığının bir göstergesi. Ecdadımız, insanların ihtiyaçlarını giderecekleri böyle mekanlar yapmış. Biz de ecdadımızın bize bıraktığı bu mirası eski haline büründürüp en azından insanlarımıza 'bakın ecdat 500 yıl önce bunları düşündü, böyle mekanlar yaptı' deyip, Tokatlı'ya, Tokat'ın dışından gelip buraları gezen insanlara, Sık Dişini Helası'nın o dönemlerde ihtiyaca cevap verdiğini göstermiş olacağız."

"SIK DİŞİNİ HELASI"
"Sık Dişini Helası" tarihi Sulusokak'taki Katırcılar Hanı ile Ulu Cami arasında bulunuyor.Yapının doğu yönündeki duvarına yapılmış orijinal su şebekesinin bozulmadan günümüze dek ulaşması dikkati çekiyor.Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kayıtlarında da yer alan yapının kapılar haricinde duvarlarında açıklık bulunmuyor ve aydınlatma, kubbedeki açıklıklardan sağlanıyor. "Sık Dişini Helası"nın, geleneksel Anadolu mimarisinde sadece mahremiyet gerektiren su yapılarında bulunan özellikleri taşıdığı ifade ediliyor.