"EN BÜYÜK YATIRIMIMIZ; İNSANIN TA KENDİSİ!"

15.09.2014 Haberler

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Açılış programına katılan Başkan Eroğlu, eğitim yatırımlarının esasında bireyin bizzat kendisinin olduğunu ve iyi yetişmiş bir insanın güçlü toplumun ve güçlü bir devletin temelini oluşturduğunu söyledi.
Yeni eğitim- öğretim yılı dolayısıyla Tokat'ta, bu yıl hizmete açılan Vali Recep Yazıcıoğlu İlköğretim Okulu'nda tören düzenlendi. Törene Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun yanı sıra Vali Cevdet Can, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, davetliler ile öğrenci ve aileleri katıldı. Tören, İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Törenin açılış konuşmasını yapan okul müdürü Erol Deniz, okula ismi verilen eski Tokat Valisi Recep Yazıcıoğlu'nun özgeçmişini okudu, okulun yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Okul Müdürü Erol Deniz'in ardından kürsüye İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı geldi. Müdür Yazıcı, kentte 114 bin 83 öğrencinin ders başı yaptığını anlatırken,  "Tokat gerçekten eğitim çalışmalarında Valilik, Belediye ile yapılan ortak çalışmalar ile birlikte yönetiliyor. Öğrencilerimizden 2014-15 eğitim öğretim yılından başarılı sonuçlar bekliyoruz" dedi.

Törende ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın Özel Eğitim Kurumaları Genel Müdürlüğünün Dönüşüm ve Teşvikler Daire Başkanı Fethullah Güner de bir konuşma yaptı.  

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, devletin eğitime yönelik çok büyük projeleri ortaya koyduğunu ve buradaki asıl yatırımın bizzat öğrencilerin kendisi olduğunu söyledi. Bireye yapılan yatırımın ülkenin güçlü geleceği için çok isabetli olduğuna değinen Başkan Eroğlu, “Çocuklarımızın okuldaki başarıları, sadece kendilerini ve ailelerini değil, ülkemizi ilgilendirmesi bakımından üzerine dikkatle eğilmemizi gerektiren bir husustur. Eğitim sisteminin temel bileşenleri merkezde öğrenci olmak üzere öğretim programları, öğretmen ve okuldur. Yeni yaklaşımlar,bilim ve teknoloji alanlarındaki gelişmeler, bu sistemi doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir.  

Hayatın her döneminde ve her alanında başarılı olmak öncelikle buna inanmak ve çalışmakla mümkündür. Bu düşünce ile Tokat Belediyesi olarak geçtiğimiz yıl 4 bin civarında öğrencimize yaptığımız eğitim yardımını, bu yıl üç katına çıkardık. Yine bu eğitim öğretim yılı içerisinde gerek öğrencilerimize, gerek öğretmenlerimize, gerekse eğitim kurumlarımıza desteğimiz sürecek ve bize ihtiyaç duyulduğu anda elimizden geleni kat kat fazlası ile yapacağımızın altını çizerek vurguluyorum. Tokatımıza ve ülkemize faydalı olacak bir nesil kazandırabilmek, bizim en büyük idealimizi oluşturmaktadır.

Bizim ecdadımızdan bu yana süre gelen bir eğitim anlayışımız var. Gerek Osmanlı’da, gerek Selçuklu’da eğitim ve öğretime çok büyük önem verilmiş ve büyük alimler yetiştirilmiştir. Tokat’ta yine büyük alimlerin, devlet adamlarının yetiştiği, mayasında ilim irfan olan bir şehir. Biz de bu doğrultuda iyi eğitim almış, iyi yetiştirilmiş insanlar çıkarmak için birlikte büyük gayret sarf etmeliyiz. 

Bu düşüncelerle, ilköğretim haftasını kutluyor, 2014–2015 eğitim öğretim yılının ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, eğitim camiamıza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize başarılar diliyorum” diye konuştu.  

Son olarak kürsüye gelen Vali Cevdet Can, okulun önünde sırada bekleyen öğrencilerden velilerinin yanına veya boş alanlara oturmalarını istedi. Can'ın isteği üzerine, çocuklar okul bahçesindeki kaldırım taşlarının üzerine oturdu. Daha sonra Tokat’ın geçmişten günümüze büyük bir ilim altyapısı olduğuna değinen Vali Can, eğitim yatırımlarının daha fazla artırılmasını ve toplumun temelini inşa eden unsurların başında öğretmenlerin olduğunu söyledi. 

Her şeyin başının güzel ahlak olduğunu vurgulayan Vali Can, “Eğer siz güzel ahlak sahibi insanlar yetiştiremezseniz hiçbir şeyiniz yok demektir. Öncelikle milli ve manevi değerlere bağlı , öğretmenlerine, velilerine saygılı, ülkesini seven iyi bir genç olmanızı istiyoruz.Yeni bir eğitim yılı  taze bir başlangıçtır. Yeni eğitim yılında hepimizin yüzü gülsün” dedi.

Konuşmaların ardından, 4. sınıf öğrencileri, okula yeni başlayan çocuklara çiçek verdi. Daha sonra Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Vali Cevdet Can ile birlikte yeni hizmete açılan 18 derslikli Vali Recep Yazıcıoğlu İlkokulu'nu gezerek öğrencilere Tokat Belediyesi tarafından hazırlanan kırtasiye malzemelerini dağıttılar.