EN LEZZETLİ YARIŞMA

01.09.2014 Haberler

Tokat Belediyesi, Tokat Valiliği ve Tokat Kent Konseyi işbirliği ile düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması sürpriz yemek ve tatlılar ile adeta lezzet şölenine dönüştü.
Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen yarışmaya katılan 33 kadın, 3 kategoride yarıştı. Tokat Kebabı kategorisinde ise 16 işletme yarışmaya katılırken, hazırlanan masalarda birçok yemekle ilk defa karşılaşan vatandaşlar merakla yarışmacılardan tarif almaya çalıştı.

Yarışmada bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Osman Altınordu, amaçlarının yöresel yemekleri yaşatmak olduğunu dile getirerek, "Ninelerimizin, annelerimizin unutulmaya yüz tutmuş yemeklerini ortaya çıkartmak ve yeni nesillere tanıtmak istiyoruz. Tokat’ımız muhteşem bir tarihi geçmişe sahip ve bu köklü geçmiş mutfağımıza da sirayet etmiş durumda. Biz bu lezzetleri ortaya çıkararak, geçmiş ile günümüz arasında bir bağ kurmak istiyoruz" dedi.

Toplamda 49 kişinin katıldığı yarışmada, 10 kişi başlangıç yemeğinde, 13 kişi ana yemekte, 10 kişi tatlı ile hamur işleri ve 16 kişi ise Tokat kebabında hünerlerini sergiledi. Başlangıç yemeklerinde çiçek fasulyeli dolmayla Ayşe Seval Uçaroğlu, ana yemekte keşkekle Selma Yörük, tatlı ve hamur işlerinde domates tatlısıyla Fayman Damlıoğlu birinci olurken, Tokat kebabı kategorisindeyse Bulvar Kebap birinciliği elde etti.

Birinciler 2 kişilik tatil, ikinciler yemek takımı ve üçüncüler de çeyrek altınla ödüllendirildiği yarışmada izleyicilere, Tokat kebabı kategorisinde yarışan 16 restoranın yaptığı kebaplar ikram edildi.

Yarışmada Vali Yardımcısı Coşkun Açık ve Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz de dereceye girenlere ödüllerini verdiler.