SOKAK HAYVANLARINI DA UNUTMADIK...

07.08.2014 Haberler

Sağlıklı bir kent ve toplum yolundaki çalışmalarını hızla sürdüren Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, tüm vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verirken, tabiatın bir parçası olan sokak hayvanlarına yönelik çalışmaların artırılması ve daha sağlıklı bir ortam oluşturulması için talimat verdi.
Hizmetlerini kentin tüm noktalarına ulaştıran Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Belediyesi hayvan barınağında daha sağlıklı ve temiz ortam oluşturulması yönünde çalışmaların başlatılması talimatını verdi.

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde barınakta birçok iyileştirmenin tamamlanacağını belirten Başkan Eroğlu, “Şehrimizin tüm sorunlarıyla ilgileniyoruz. Şehirlerin en önemli parçalarından biri de şüphesiz sokak hayvanlarıdır. Yaşam hakkı olan hayvanların da normal şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için gereken çalışmaları yapmak yerel yönetimler olarak bizlerin görevleri arasındadır. Bu konuda sokaklarda sahipsiz hayvanlar kalmasın ve hayvanlar ömürlerinin sonuna kadar doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürsünler istiyoruz.  Ecdadımız da hayvanlara karşı müthiş özverili davranmıştır. Bu bizim geçmişimizde, vicdani bir ecdad geleneği olarak da yer alıyor. Öyle ki; kedi, köpek, at, eşek, katır gibi hayvanların öldürülmeleri Osmanlı döneminde suç kabul edilmiştir. Eti için beslenen hayvanların, en acısız şekilde kesilmeleri için bıçakların her zaman keskin olması, hayvanların gözlerinin bağlanması ve kasapların mutlaka usta olmaları üzerine düzenlemeler getirilmiştir. Bunlar medeniyetin emareleri, vicdanın ön planda tutulması demektir. Biz de hem vicdanen, hem hayvan severlerimizin hassasiyetlerine cevaben, hem de ecdadımızın inşa ettiği bu toplumsal medeniyeti sürdürmek için, önümüzdeki süreçte çok daha iyi çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

Başkan Eroğlu, barınakta hayvanların sağlık kontrollerinin ve bakımlarının, kısırlaştırma ve tedavilerinin yapılabildiğini hatırlatarak, özellikle hayvansever vatandaşlarımızın gözlem ve taleplerini de dikkate alarak bir takım yeni düzenlemelerde bulunacaklarının altını çizdi.

Öte yandan bugün hayvan barınağında kısırlaştırma ve tedavi çalışmaları da yapıldı. Veteriner hekimler köpekleri teker teker kısırlaştırıp küpeleyerek doğal ortamlarına tekrar bırakılmaları için uygun hale getirdiler. Hasta olan 7 köpeğin tedavisi sürdürülürken, diğer köpeklere kuduz aşısı yavrulara da gençlik aşısı yapıldı. Tedavi ve aşıların periyodik olarak devam edeceği belirtilirken, hayvanların beslenme ihtiyaçları içinde yeni çalışmaların yapılacağı bildirildi.

Tedavileri tamamlandıktan sonra küpelenerek doğal ortamlarına bırakılan hayvanlar, aynı zamanda arzu eden hayvan severler tarafından da sahiplendiriliyor. Barınakta şuanda 37 erkek, 46 dişi ve 30 yavru köpek bulunuyor.