İÇME SUYU SIKINTISINA ÇÖZÜM!

17.07.2014 Haberler

Tokat’ta yağışların azalmasına bağlı olarak depolardaki içme suyu seviyesinin düşmesine karşı Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun talimatıyla çalışma başlatıldı. Geyras mevkiinde 400 tonluk yeni içme suyu deposu inşa ediliyor.
Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Altunordu ile birlikte Geyraz Mahallesi'nde yapımı devam eden 400 tonluk su deposu ve Saraçoğlu Çeşmesi yanında yapılan su deposunda incelemelerde bulundu. Başkan Eroğlu, Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Tokat’ta da havaların kurak gitmesi sonucu içme suyu sıkıntısı yaşanıyor.Yağışların mevsim ortalamaların altında seyretmesi sonucu su sıkıntılarının ortaya çıktığını ifade eden Başkan Eroğlu, “Tokat’ta geçen yıla oranla yağışlarda yüzde 30 oranında azalma var. Gözelerimizdeki mevcut su azalmasına bağlı olarak Erenler, Büyükbeybağı, Küçükbeybağı, Topçubağı, Kemer, Çay Mahallesi üst kısımlar, Hocaahmet, Akdeğirmen Mahallerinde içme suyu sıkıntısı yaşanmıştır. Vatandaşlarımızın mevcut su sıkıntılarını gidermek için Saraçoğlu Çeşmesi yanında sondaj çalışması yapılarak 20 LT/sn su çıkartılarak, mevcut hatta dahil edilerek su kesintilerinin önüne geçilmiştir. Su sıkıntısını gidermek için Geyras mahallesinde 400 tonluk içme suyu deposunun inşaatı tamamlandı. Çay bağlarındaki su sorununu çözmek için Benli mevkinde sondaj işlemlerine başlanmıştır” dedi.

Başkan Eroğlu, Marol gözesi ile Çördük gözesinde 75’e yakın oranda suyun azaldığını Ayrancıoğlu ile Buzluk ve Karlık gözesinde ise bu rakamın yüzde 100 olduğunu ifade ederek, “Bu anlamda su deposu ve sondaj çalışmalarımız Geyras mevkiinde devam ediyor.İçme suyunu hoyratça kullananlar ve tasarruflu olarak kullanmayanlar var. Vatandaşlarımızdan su tasarrufuna önem vermelerini istiyoruz. Özellikle içme suyunu bahçe sulamada kullanmayalım. Ne yazık ki, bizleri üzen bir olayla karşılaştık. Su hattımız testere ile kesilerek tarla ve bahçelerde bu suyun kullanıldığını gördük. Bu kul hakkıdır. Bununla ilgili hemşerilerimizin bilinçli hareket etmelerini arzu ediyorum” diye konuştu.

Öte yandan Karşıyaka, Kaşıkçıbağları, Malkayası, Ağbayor, Yazıcıoğlu mahallesinin üst kısımlarında su problemlerini çözmek için bin 500 tonluk su deposundan 400 tonluk su deposuna su takviyesi yapıldığı bildirildi.