20 YILLIK GELENEK SÜRÜYOR

20.06.2014 Haberler

Tokat Belediyesi tarafından 20.'si yapılan sünnet şöleninde 150 çocuk erkekliğe ilk adımı attı.
Tokat Belediyesi tarafından özel hazırlatılan otobüslerle şehir içerisinde gezdirilen çocuklar, konvoy eşliğinde şölenin yapılacağı Dudayev Parkı'na getirildiler. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan Sünnet Şöleninde, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 150 çocuğu Devlet Hastanesi'nde tamamen steril bir ortamda sünnet ettirdiklerini söyledi. Sünnet şöleninde ailelerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Eroğlu, “Bugün 20. sini düzenlendiğimiz Geleneksel Sünnet Şölenimiz için burada çocuklarımız ve kıymetli aileleri ile bir araya gelmenin mutluluğu içerisindeyiz. Tokat Belediyesi olarak 150 çocuğumuzu Devlet Hastanemizin sağladığı tamamen steril bir ortamda sünnet ettirdik. Bu konuda göstermiş olukları hassasiyetten ötürü Devlet Hastanemiz personeline de buradan teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

GELENEKLERİMİZİ YAŞATACAĞIZ…
Geçmişten miras kalan bu tip etkinliklerin yaşatılacağına değinen Başkan Eroğlu, “Ecdattan günümüze kalan bu tip etkinlikler hem vatandaşlarımıza evlatları ile mutlu bir an yaşatmak açısından, hem de bir geleneği sürdürmek açısından bizim için çok önemli. Erkek çocuklarımızın hayatında birkaç özel ve önemli an vardır. Askerlik gibi, sünnet de bu özel ve kutsal zamanlardan biridir. Biz, sünnet olan çocuklarımızın geriye baktıklarında bugünkü resimlerinde yer alacağımız için mutluluk duyuyoruz. Bundan sonrada çocuklarımız ve gençlerimiz için çok çeşitli hizmetler gerçekleştireceğiz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimine ve sağlığına büyük önem veriyoruz. Hükümetimizin 12 yıl boyunca eğitim alanında yaptığı yardımlar, inşa ettiği yeni derslikler, çok amaçlı merkezler ve kültür-sanat salonları, mahallelerimizdeki spor tesisleri, oyun alanları, sağlık alanındaki devasa atılımlar, sosyal hizmetlere yönelik atılan sayısız adımlardan bazıları. Bizde Tokat Belediyesi olarak inşallah bu doğrultuda vatandaşlarımıza ve çocuklarımıza yönelik yatırımlarımızı ve etkinliklerimizi daha da genişleterek sürdüreceğiz. Anne babalar çocuklarının üzerine nasıl titriyorlarsa biz de aynı onlar gibi tüm çocuklarımızın üzerine titreyeceğiz ve titriyoruz” diye konuştu.

TOPLUM İÇİNDEKİ FARKLILIKLAR BİR AHENKTİR
Farklı kimlik ve mezheplerin toplumun ahengi olduğunu belirten Başkan eroğlu sözlerini şöyle tamamladı; “Göreve başladığımız günden itibaren, hizmet anlayışımızda insanımızı ve insanımızın mutluluğunu baz alan çalışmalar yaptık. İki buçuk aylık süreçte acil olarak gördüğümüz başta bazı sosyal hizmet unsurları olmak üzere hiç beklemeden işe koyulduk. İnsanlarımızın 7'den 70'e hayatlarının her evresinde gereksinim duydukları hizmetleri verme arzusundayız. Çünkü belediyecilik sadece bir şehri imar etmek değildir. Halkın bir araya gelmesini sağlayıp etkinlikler yapmak, halkın gönlünü almaktır. 

İşte bugünde burada bu pırıl pırıl yavrularımız ve siz kıymetli aileleri ile bir araya gelmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyor, büyük heyecan yaşıyoruz. İnşallah birlik, beraberlik içerisinde, farklı etnik ve mezheplerinden oluşan çok renkli bu toplumumuzla huzur ve kardeşlik içerisinde daha nice etkinlikler ve hizmetlerde bir araya geliriz. Toplumun ihtiyaç duyduğu tüm unsurları hızlıca hayata geçirmek için, gece gündüz demeden Tokat'ımızı ve Tokatlıyı daha ileriye taşımak için çabalıyoruz, çalışıyoruz. Bu ahenk umarım sürekli aratarak ışıldamaya devam edecektir. Sizler mutlu ve huzurlu oldukça bizler de gönül rahatlığı ve  huzur içerisinde yastığa başımızı koyabileceğiz. Tek derdimiz insanımıza hizmet etmek ve onların duasını almak. Bizlerden dualarınızı eksik etmeyin.
  Şimdide bu yavrularımızın iki mutlu gününden ilkini hep birlikte yaşıyoruz. İnşallah ikincisi olan düğünlerini de yine hep birlikte görürüz.”

Vali Cevdet Can ise çocuklarının doğumuyla beraber, dişi çıktığında, emeklediğinde, okula başladığında, sünnet olduğunda, evlendiğinde ailelerin sevindiklerini belirterek, "Tabi bunlar bizim mutluluk yolumuzda kilometre taşları. Bugün de gerçekten çok güzel bir günde çocuklarımızın ilk mürüvvetlerini görmek üzereyiz. Temennimiz, duamız bundan sonra diğer mürüvvetlerini de anneleri, babaları ve yakınları görsün" diye konuştu.
 
Yapılan konuşmaların ardından Vali Can ile Başkan Eroğlu, Fırınistan Restoranın sünnet şöleni için hazırlattığı dev pastayı kestiler. Protokol mensupları tarafından sünnet çocuklarına çeşitli hediyeler takdim edilirken, yemek ikramı ve müzik dinletisi ile şölen sona erdi.
20.06.2014 - A.Yılmaz