ALMAN VEKİLDEN, BAŞKAN EROĞLU’NA ZİYARET

10.06.2014 Haberler

“Hemşehricilik Projesi” kapsamında, aralarında Alman eyalet milletvekillerinin de bulunduğu turist kafilesi Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu makamında ziyaret etti.
Alman Milletvekili Helene Hammelrath, Başkan Eroğlu’na görevinde başarılar dileyerek Almanya’ya davet etti. Başkan Eroğlu’nun 81 ilin en genç Belediye Başkanı olduğunu öğrenince çok şaşıran Hammelrath, Tokat’a daha öncede geldiğini belirterek, Başkan Eroğlu’na çeşitli hediyeler takdim etti.
Başkan Eroğlu’na görevinde başarılar dileyen Avrupa Tokatlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Selahattin Gökçe, “Avrupa Tokatlılar Yardımlaşma Derneği olarak bizi sıcak bir şekilde karşılamanızdan dolayı teşekkürlerimizi  sunuyor,  yeni görevinizde de size başarılar diliyoruz. Buraya birlikte gelmiş olduğumuz Alman dostlarımız bizim derneğimizin yapmış olduğu çalışmaların meyvesidir. Bu onbeş kişilik grubumuzda üç tane milletvekilimiz var. Milletvekillerinden Helana Hanım zaten bizden birisi diyebiliriz. Artık üçüncü defa Tokat’ımıza gelişi. Bizler de Almanya’da yaşayan komşularımıza Tokat’ımızı tanıtmak istiyoruz. Bu konuda göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı çok  teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Türk-Alman dostluğunun önemine değinen Başkan Eroğlu ise, ilk yurtdışı ziyaretlerini Almanya’ya yapacaklarını belirterek; “Ben de öncelikle Tokat’ımıza hoş geldiniz diyor, biz de sizleri ağırlamaktan, şehrimizde burada sizleri misafir etmekten dolayı duyduğumuz kıvancı memnuniyeti de buradan özelikle söylemek istiyorum. Gerçekten 50 yılı aşkın zamandır orada birçok kardeşimiz arkadaşımız Almanya’ya gidip, orada çalışmaya başlamışlar. Artık Almanya onların ikinci vatanları olmuş. Muhakkak sizlerde onlardan birisisiniz. Ben bu anlamda da Alman Türk işbirliğinin ve siz değerli misafirlerimizin Tokat’a gelmesinin bizler için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hem Tokat’ımızı tanıtma anlamında hem onları burada misafir etme anlamında sizlere de vesile olduğunuz için teşekkür ediyorum. Tabi bir hafta boyunca buradasınız ve Tokat’ımızın tarihi mekanlarını doğal güzelliklerini beraber gezeceğiz ve eminim ki hoşnut kalacaksınız. Bundan itibaren de inşallah misafirlerimizde bizim birer fahri hemşerimiz olacaklardır, en azından biz öyle düşünüyoruz. Tokat’ımızdaki güzellikleri oralarda anlatacak, tanıtacaklardır. İnşallah bizde bir vesileyle Almanya’ya geldiğimizde orada da sizlerle beraber olmak isteriz. İnşallah ilk yurtdışı gezimize de Almanya’dan başlamak önemli olacaktır diye düşünüyoruz. Ben bir kez daha buraya gelen katılan değerli dostlarımıza da, sizlere de teşekkür ediyorum” dedi.  
Başkan Eroğlu daha sonra Alman misafirlere Tokat’ın yöresel ürünlerinin yer aldığı hediye paketlerini takdim etti.  
10.06.2014 - A.Yılmaz