GENÇ BAŞKANA, GENÇLERDEN BÜYÜK İLGİ

10.06.2014 Haberler

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi 2013 – 2014 Mezuniyet törenine katıldı. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği Başkan Eroğlu, gençlere hayat serüvenlerinde başarılar dileyerek, bazı tavsiyelerde bulundu.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesinde düzenlenen programa, Vali Mustafa Taşkesen, Jandarma Bölge Komutanı Hacı İlbaş, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gültekin, GOÜ Rektörü Mustafa Şahin, Baro Başkanı Faruk Bostancı, TSO Başkanı Ahmet Arat, ilçe belediye başkanları ve bazı kaymakamlar da katıldı.
GOÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Esat Al’ın açılış konuşmasının ardından, Rektör Şahin’de kürsüye gelerek öğrenci ve öğrenci velilerine hitap etti. Daha sonra Vali Mustafa Taşkesen’de bir konuşma yaparak, öğrencilere başarılar diledi.
Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, hayat boyu öğrenmenin ve öğretmenin devam edeceğini ve hayat serüvenlerinde tüm öğrencilerin inanç ve kararlılıkla yollarına devam etmeleri gerektiğini söyledi. Öğrencilerin Tokat ile olan bağlarını koparmayacaklarına ve artık fahri Tokatlı olduklarına değinen Başkan Eroğlu, “Bugün kutladığınız mezuniyet töreni sadece yükseköğreniminizin sonu, hayat ise sürekli öğrenme gereksinimiyle yürünecek bir yoldur. Nerede olmak istediğinizi bilmek için; hangi yolda yürüdüğünüzü, yolda karşılaştığınız olumsuzluklara nasıl tepkiler verdiğinizi, yola kimlerle çıktığınızı iyi belirlemeniz şart. Karşınıza bir sürü engel çıkabilir ve belki zaman zaman zorlanıp, tökezleyebilirsiniz. Ama yılmaz, dik durup engelleri aşacak dirayetini gösterebilirseniz, başarılı olacak ve mutlu bir yaşantıyı inşa etmiş olacaksınız.
Başta aileniz olmak üzere kıymetli hocalarınız ve yerel yöneticiler olarak bizler, bu yolda daha rahat ilerleyebilmeniz için elimizden geldiğince uygun şartları ve ortamı oluşturma gayretinde olduk. Lakin bu sizin hayatınız ve hayatınızı kurmak, geleceğinizi şekillendirmek ve bundan sonra karşılaşacağınız sorunlara çözüm bulmak, öncelikle size düşüyor.
Farklı alanlarda eğitim gördünüz ve farklı meslek gruplarında çalışma hayatına atılacaksınız. Hayatınızın bu keskin virajını döndüğünüz de, eğitim yıllarınız bir anı, devam edeceğiniz yol ise bir serüvene dönüşecektir. Hayatı ve insanları keşfetmek, topluma ve devlete katma değerde bulunmak, bir aile kurmak gibi çok kutsal adımları da yine bu seyahat esnasında atacaksınız. Bütün bu adımları kararlılıkla atıp, cesaretle yolunuza devam ettiğiniz takdirde, konuşmamın başında bahsettiğim gibi olmak istediğiniz yere varmış olacaksınız. Kılavuzunuz inanç ve cesaret oldukça, Allah'ın izniyle ulaşamayacağınız pek az nokta vardır.    
Ben genç bir belediye başkanı olarak, bir kardeşiniz olarak sizlere naçizane tavsiyem; ne iş yaparsanız yapın, en layıkıyla yapmaya gayret gösterin. Gerek özel gerek kamuda çalışma hayatına atılacak, bazılarınız belki devlete yön veren isimlerin arasına karışacak, bazılarınız ise hayat boyu öğrenmenin rehberliğini yapan öğretmenler arasında yer alacaksınız. Nesiller yetiştirecek, hayatı okul haline getireceksiniz. İşte bu hayat boyu öğrenme ve öğretme yolunda en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de, kullanmayacağınız gereksiz bilgiler ile uğraşmamaya gayret göstermektir. Çünkü boşa harcadığınız zamanı telafi etme şansınız kesinlikle yok. Hayatta telafisi mümkün olmayan tek unsur akıp giden zamandır. O yüzden zamanınızı, gençliğinizi, enerjinizi iyi değerlendirmeli, iyi neticeler almak için sarfetmelisiniz.
Devletimiz, bahsettiğim bütün bu hususları kolayca kavramanız ve atlatmanız için gerek üniversitemiz, gerek belediyemiz, gerekse sivil toplum kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde hareket ettiğimiz bu ortamı oluşturdu. Tokat'ımızda geçirdiğiniz yıllar hem sizler için, hem bizler için değişik tecrübeler oluşturdu. Sürekli büyüyen ve kendini yenileyen bir Tokat, tıpkı sürekli büyüyen ve kendini yenileyen bu kampüs gibi gözlerimizin önünde duruyor. Bundan 4 yıl, 3 yıl önce gördüğünüz Tokat ile bugünkü Tokat nasıl aynı değilse, bundan 4 yıl, 14 yıl sonraki Tokat'ta aynı kalmayacak. Yaşadığımız kent ve toplumla birlikte kendimizi geliştirmeye, yenilemeye mecburuz. Biz belediye olarak öğrenci kardeşlerimiz için en maksimum hizmeti vermek için çabalayıp, çalışacağız, sizler de eğitiminizi iyi bir seviyede tamamlamak için… Herkes üzerine düşeni yapmalıdır, yapmak zorundadır. Artık hepiniz bizim kardeşimiz, fahri birer hemşehrimizsiniz. Yıllarca Tokat'ın iklimini teneffüs etmiş, suyunu ekmeğini yemiş, insanıyla kaynaşmış, bizden biri olmuşsunuz. Bundan sonrada Tokat'la irtibatınızı, gönül bağınızı koparmayacağınıza inanıyorum. Yaşadığınız ve doyduğunuz her yer sizin bir parçanız olur, Tokat'ta artık bir parçanız. Şimdi bakıyorum imkanları dahilinde hepinizin aileleri, yakınları bu mutlu gününüzde gelip yanınızda bu sevincinize ortak olmak istemiş. Biz sizleri güzel şehrimiz Tokat'ta ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Emanetiniz olan çocuklarınıza ailemizin bir ferdi gibi yakınlık gösterip, destek olmaya çalıştık. İnşallah iyi bir izlenim, gönül rızası kazanarak, dualar alarak sizlere teslim ediyoruz. İnşallah bundan sonrada birlik ve huzur içerisinde hayat serüvenini devam ettirirsiniz. Yaşamınızın geri kalanında hepinize üstün başarılar diliyorum” diye konuştu.
Daha sonra protokol üyeleri tarafından derece yapan öğrencilere diploma ve hediyeleri verildi. Öğrenciler kep fırlattıktan sonra aileleri ile birlikte mezuniyeti kutlarken, protokol çıkışında bekleyen kalabalık bir öğrenci topluluğu da Başkan Eroğlu ile tek tek hatıra fotoğrafı çektirdi.
10.06.2014 - A.Yılmaz