SÖZ VERDİK; ÇALIŞIYORUZ!

09.06.2014 Haberler

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu basın mensuplarıyla bir araya gelerek göreve başladığı 2 aylık süre içerisinde yaptığı çalışmalar ve girişimleri anlattı. Gerçekleştirilecek projelerle ilgili Ankara'da bakanlarla görüştüğünü söyleyen Başkan Eroğlu, acil gördükleri projelere öncelik vererek, bununla ilgili gerekli protokollere ve çalışmalara başladıklarını ifade etti. Başkan Eroğlu ayrıca, Kent Park projesini Başbakan Erdoğan'a sunduklarını ve olumlu cevap aldıklarını da söyledi.
Eroğlu’ndan iki aylık değerlendirme
Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu basın mensuplarıyla bir araya gelerek göreve başladığı 2 aylık süre içerisinde yaptığı çalışmalar ve girişimleri anlattı. Gerçekleştirilecek projelerle ilgili Ankara’da bakanlarla görüştüğünü söyleyen Başkan Eroğlu, acil gördükleri projelere öncelik vererek, bununla ilgili gerekli protokollere ve çalışmalara başladıklarını ifade etti. 

Toplantının amacının hem geçmiş iki ayı değerlendirmek hem de önümüzdeki günlerde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi vermek olduğunu söyleyen Başkan Eroğlu; “İki aydır ekip arkadaşlarımızla meclis üyelerimizle yoğun bir şekilde çalışmalarımıza başladık. İl başkanlığından belediye başkanlığına uzanan dönemde hep insan odaklı olmaya çalıştık. Biz adaylık sürecinde de sadece belli bir grubun değil herkesin başkanı olacağız demiştik. Çalışmalarımızı da bu çerçeve içerisinde devam ettiriyoruz. Biz sorunları kendilerine problem edinen ve olaylarla ilgili olumsuz bir durum olduğunda korkan geri duran bir davranış içerisinde olmadık, olmayacağız. Biz her zaman sorunların üzerine gidip, çözüm odaklı çalışıyoruz ve bundan sonra da hep böyle olacak. Bizim bir istikbal derdimiz yok, beş yıl boyunca seçildik ve memleketimize yapılacak doğrular çerçevesinde ne yapılması gerekiyorsa onun gayreti içerisinde olacağız. Bizim hesap verecek iki yerimiz var; Halkımız ve Hakkımız” diye konuştu.

İKİ AYLIK ÇALIŞMANIN SONUÇLARI
İki aylık süreçteki çalışmalarından bahseden Başkan Eroğlu, “Bizler insanlarla diyalogu, insanların görüşlerini hep önemsedik. Bu çerçevede de birçok yerde esnaflarımızla toplantılar yaptık. Esnaflarımızın derdini ve sorunlarını dinledik. Yine aynı şekilde 10’a yakın yerde mahallelerimizi gezdik. Mahallelerimizin eksiklerini bir bir tespit ettik. Yapılacak çalışmaları not aldık. “Bunun yanında halk günlerinde halkımızla bir arada olmayı önemsedik. Haftada bir de olsa bu insanlar rahatlıkla kapımızı açsınlar ve bizlere taleplerini iletsinler istedik. Yine buna benzer düğünlerde cenazelerde halkımızla iç içe olmaya çalıştık. Halkımızla beraber yürüyeceğiz, asla onlardan ayrı olmayacağız dedik ve iki ay süresince halkla, esnafla, vatandaşla, genciyle yaşlısıyla bir arada olmayı önemsedik” şeklinde konuştu.

Bunun yanında özellikle çok hızlı yapılması gereken bazı hususları tespit ettiklerini söyleyen Başkan Eroğlu; “Yol gibi kaldırım gibi kavşak peyzajı gibi çalışmalarımızı başlattık ve yapmaya devam ediyoruz. Bununla birlikte trafolarımıza ev giydirmesi yaparak daha güzel görünmesi için çalışmalar yaptık. Camilerimizin temizliği ile ilgili bir protokol çalışması yaptık. Yaşlılarımızın bakımıyla ilgili çalışmalarımız son safhaya geldi. İnşallah bunları da yakın zamanda gerçekleştireceğiz. TOKMED dediğimiz meslek edindirme kurslarımızın ilkini başlattık. Devamında da inşallah önümüzdeki yaz döneminden itibaren Ramazan ayının akabinde kurslara devam edeceğiz” dedi.

Bunun yanında özellikle önemsenen bazı projelerle ilgili en azından bu yılsonuna kadar neler yapabilir konusunda değerlendirme aşamasında olduklarını söyleyen Eroğlu, bu çerçevede Meydan Projesinin gerçekleşmesi anlamında çalışmalarına başladıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı; “Bu proje esnafımızla gerçekleştireceğimiz bir proje. Bundan önce belki yirmi yıl Nizamettin Aydın ve Adnan Çiçek Bey döneminde bir takım girişimler olmuştu. Ama belki esnafımızın o dönemdeki bakış açılarımızın farklı olması neticesinde süreç akamete uğramıştı. Biz tekrardan bunu canlandıralım istedik. Esnafımız bu konuya oldukça duyarlı. Yüzde doksana yakın insan artık meydan projesinin gerçekleşmesini istiyor. Şehrimizin kültürel mirası olan Taşhan gibi Meydan Camii gibi, yine birçok eserin olduğu yer olan Sulusokak’a giden yol üzerindeki bu güzergâhı bir kültür yolu olma anlamındaki bir merkez olarak değerlendirelim istedik. İnşallah bu kapsamda Meydan Projemizin yapılma anlamındaki adımlarımızı bu yıl içerisinde atacağımızı söyleyelim.

ÇARŞILAR CANLANACAK
Yine Tokat’ımızın önemli çarşıları dediğimiz Kuyumcular Çarşısı gibi, Meydan Yeniyoldaki çarşı gibi, Yer altı Çarşısı gibi birçok çarşının mimarisini estetiğini güzelleştirelim, oraya gelen insanlar alışveriş yapma anlamında daha güzel, renkli göze hoş gelebilecek dükkânlarda alışveriş yapabilsinler diye esnaflarımızla konuşmalar yaptık. Kuyumcular Çarşımızla ilgili yazışmalara başladık. Sivas’taki anıtlar Kurulumuza başvuruda bulunduk. Oradan gelen cevaba göre, esnaflarımız da kendilerinin yaptığı bir çalışma var onları da bir altlık oluşturarak, Kuyumcular Çarşımızı güzelleştireceğiz. Yeraltı Çarşımız otuz sene önce yapılan belki de otuz yıldır aynı şekilde duran bir çarşımız. Orayı da güzelleştirelim ve cazibe merkezi haline getirelim istiyoruz.

Yine Meydan Yeniyol ile ilgili de bu anlatmış olduğum gibi bir çalışma var. Bir de Gazi Osman Paşa Bulvarımızı caddemizi de çok önemsiyoruz. Birçok caddemiz var ama insanların en fala kullandığı bir cadde. O caddenin biz prestij cadde olmasını istiyoruz. Kaldırım çalışmalarımız deva ediyor. Kaldırım çalışmaları bittikten sonra orayı çok güzel bir şekilde ışıklandıracağız. Tokat’ın akzambağı meşhurdur. Biz de akzambaklı bir ışıklandırma olsun istedik. Hatta bina sahipleriyle de konuşup bina cephelerinin yapılması tabela sistemi olarak bir sisteme kavuşturulmasıyla GOP Bulvarı güzel prestijli bir cadde olacak.

“TRAFİK KONUSU ÇOK ÖNEMLİ”
Trafik konusu da önemli bir konuydu. Bu konuda bir ay önce bir ekimiz geldi. Bir çalışma yaptı, daha sonra bir 7-8 kişilik bir ekip daha gönderdiler ve bir hafta boyunca burada çalışma yaptılar. Bir hafta boyunca şehrin belirli yerlerine kamera yerleştirdiler ve şehrin trafiğini, yayaların geçişlerini kamera altına aldılar ve çözümlemeleri yapıyorlar. Bu ayın sonuna doğru çalışmaları bittikten sonra bize önerilerde bulunacaklar. Biz de bu çerçevede sizleri aydınlatıp, atacağımız adımlarla ilgili gerekiyorsa vatandaş da sorup hareket edeceğiz. GOP Bulvarının orta refüjünü kaldırıp kaldırmama konusunda tartışmaya açacağız ve ona göre adım atacağız.”
Kent Park Projesine değinen Başkan Eroğlu; “Tokatlı burada eğlensin, gezsin, parkta havuz olsun, insanların oturup dinlenebileceği, hava alabileceği mekânlar olsun istiyorduk. Bu projeyle ilgili aklımıza gelen yerlerden bir tanesi de DSİ’nin olduğu bölge idi. Bu konuda Başbakanımız milletvekillerimizi geçtiğimiz yirmi gün öncesinde Afyon’da bir kampa almıştı. Biz de vekillerimizle yaptığımız görüşmede Kent Park projemizin Başbakanımıza iletilmesi konusunda ricada bulunduk. Vekillerimizde özellikle iki önemli konu olan havaalanı ve Kent Park konusunu Başbakanımıza ilettiler ve Başbakanımızın bu konudaki görüşlerinin olumlu olduğunu söylediler. Biz de Başbakanımız Tokat’a geldiğinde Kent Park projemizi anlatıp bu konu da desteklerini alacağız” ifadelerini kullandı.

BAKANLARLA GÖRÜŞME
Yine Tokat için önemli dedikleri vizyon projeler konusunda da Ulaştırma Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı hem de TOKİ Başkanlığı ile Milletvekilleri Zeyid Aslan ve Dilek Yüksel ile beraberce girişimde bulunduklarını ifade eden Başkan Eroğlu şöyle konuştu; “Yine Zekai Gümüşdiş Caddesinde olan trafik yoğunluğunu hepimiz biliyoruz. Alışveriş merkezinin yapılmış olması yeni binaların yapılmış olması, ticaretin orada canlanmaya başlamasıyla birlikte çok daha fazla trafik yüküyle karşı karşıya olması hepimizce malum.

Yine Niksar’dan itibaren devam eden Niksar-Tokat Ordu- Akkuş yolunun da yapılmasıyla trafik yoğunluğunun çoğalacağı görüşündeyiz. Bu yüzden bir alt geçit yapılabilir mi diye düşündük ve Ulaştırma Bakanımız Lütfi Elvan Bey’e fikrimizi ilettik. Bakanımız Google’dan dediğimiz yerle ilgili bir inceleme yaptı. Dereyi gördü ve sorun teşkil edip etmeyeceğini düşündü, üst geçit olabilir mi diye bir fikir alışverişinde bulunduk. Kendilerini notlarını aldılar ve ekipleri hemen göndereceklerini söylediler ve Karayolları Müdürünü yanımızdayken aradılar. Ben de ertesi gün hemen işi takip edelim diye Karayolları Müdürümüzden randevu aldık konuştuk ve onlar da en kısa zamanda ekiplerini göndereceklerini söylediler.

Yine havaalanımızla ilgili taleplerimiz de Ulaştırma Bakanımıza ilettik. Havaalanıyla ilgili çalışan arkadaşlar da sağ olsunlar hemen geldi belirli çalışmalar yaptı ve gittiler. Bunun da takipçisi olup milletvekillerimizle birlikte Tokat’ın daha büyük daha modern bir havaalanına sahip olması için gayret içerisinde olacağız.

Yine konuştuğumuz konulardan biri de Niksar Tokat arası yapılacak olan yol oldu. Orayla ilgili çalışmalar zaten devam ediyor. Ama devamında Niksar-Akkuş, Akkuş-Ünye hattının da yapılması konusunda da bizler konuşmalarımızı bakanımıza ilettik. İnşallah hem Ordu’daki milletvekillerimiz, başkanlarımız ve bizler projenin hızlı bir şekilde yapılması için gayretli çalışmalarımızı yapacağız.

Yapacağımız birçok çalışmada Orman ve Su İşleri Bakanlığımız bizim için önemli bir güç ve kuruluş. Biz Tokat’ımıza bir içme suyu barajı kazandıralım diyorduk. Bununla ilgili de bir takım çalışmalar yapılmıştı. Bu çalışmalar Dar taş dediğimiz bölgede yoğunlaşmıştı. Bir de yine Çamağzı dediğimiz eski ismiyle Cincife Köyü’nde de içme suyu barajı yapımı konusu vardı. Biz bunlardan en acil olan Dar taş Barajını biz vekillerimize söyledik ve bu konuyla ilgili çalışmalar da artık somutlaştı ve netleşti.

Yeşilırmak üzerinde yapacağımız çalışmalarla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanımızdan yardımlarını talep ettiğimizi ve özellikle Behzat ve Geksi Deresinde de bizim yapacağımız hem rehabilitasyon hem de üzerindeki düzenlemelerle ilgili de taleplerimizde bulunduk. Yalnız Behzat deremizi bu sene yapamayacağız, önümüzdeki sene buradaki çalışmalarımızı DSİ ile birlikte yapacağız.

TOKİ Başkanlığımıza gittik ve dar gelirliler için nasıl bir konut yapabiliriz konusunu istişare ettik. Şuanda TOKİ’nin olduğu yerde birinci, ikinci, üçüncü etap yanında bir de dördüncü etap var. Orada bir alan burada yapılabilir ama rantabl olmayabilir. Ama belki hazineye ait bir alan oluşturulabilirse ya da bizim ayarlayabileceğimiz bir alan oluşturduğumuzda dar gelirlimize yönelik TOKİ çalışmamız olacak.

Bunun yanında benim en önemli gördüğüm Kentsel dönüşüme yönelik çalışmaydı. Tokat’ımızın üç tane Kentsel Dönüşüm olarak ilan edilen bölgesi var. Bu bölgelerimize Tokat’ımızın plan notlarının hazırlayıcısı ile ilgili firmayı Tokat’a çağırdık. İnşallah önümüzdeki birkaç ay içerinde Tokat’ın imarını ve mimarisini de ortaya koyacağız. Kentsel Dönüşümü de masaya yatıracağız. Tokat’ın hangi bölgesinde ne yapılabilir veya yerel müteahhitlerle Kentsel Dönüşüm konusunda neler yapılabilir, bütün bunları irdeleyeceğiz. TOKİ’nin bu konuda bizlere destek vereceğini hissettim. Yeni TOKİ başkanımız bu konuda oldukça duyarlı. Yine TOKİ’nin benimde orada ilk defa duyduğum bir desteği varmış. Özellikle tescilli dediğimiz binalarla ilgili on yıl geri ödemeli 125 beş bin TL’ye kadar sadece yüzde dört faizli kredileri olduğunu söylediler. Bu da gayet güzel bir bilgi.

Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanımız Fikri Işık beyle de görüştük. Kendilerini Tokat’a davet ettik. Malumunuz bir Teknoparkımız vardı. Teknoparkın yapımı bitti ve kendilerini onun açılışına davet ettik. Herhalde Ramazan’dan sonra da sayın bakanımız Tokat’ımıza gelip hem Teknopark açılışına katılacak hem de bir takım çalışmalara katılacak.”

Turizm konusuna da değinen Eroğlu; “Turizm alanında da belli mesafeler alında belli konuşmalar yapılıyor. Biz de bunlarla ilgili somut adımlar atalım somut işler yapalım, artık konuşmayla kalmasın. Tokat bu anlamda bir tarih kültür merkezi olsun istiyoruz. Malumunuz Tokat’ımız Tarihi Kentler Birliği’ne üye. Ben iki hafta önce Tarih Kentler Birliği toplantısına katıldım. Metin Sözer Hoca’yı hepiniz tanırsınız. Hocamızla konuşma fırsatımız oldu. Kendilerini Tokat’a davet etmiştik. Kendileri de geçen hafta bizlerin talebine duyarlı bir şekilde davranışta bulundular ve Karadeniz Bölge Toplantısını biz tokat’ta yapacağız. 15’e yakın ilin belediye başkanlarının, ilçe belediye başkanlarının katılacağı iki günlük bölge toplantısını 20 ve 21 Haziran’da Tokat’ta yapacağız. Bence bu son derece önemli bir gelişme. Bu toplantı inşallah bize ışık tutacaktır” dedi.

BELEDİYE BİNASI VE PAZAR YERİ GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR

Önümüzdeki günlerde hedefledikleri çalışmalardan bahseden Başkan Eroğlu; “Tokat’ın imarı ile ilgili 3-4 ay sürecek önemli bir çalışma yapacağız. Yine bir belediye hizmet binasıyla birlikte Pazar yeri projesini çok önemsiyoruz. Bu konularla ilgili araştırma içerisindeyiz. Belediye binamız mevcut yerinde mi olsun ya da hangi alanda olsun gibi fikir alış verişinde bulunuyoruz. Yeni bir belediye binasıyla ilgili yeni bir adım atmak istiyoruz. Pazar yeri konusunda da görüştüğümüz birkaç yer var. Yer konusunu halledersek parası konusunda inşallah çok bir sıkıntımız olmayacak. Sosyal proje olarak da bayat ekmeklerin toplandığı kutular satın aldık bunun tanıtımını yapacağız” ifadelerini kullandı.
09.06.2014 - A.Yılmaz