BAŞKAN EROĞLU: ÇERKES SÜRGÜNÜ UNUTULMAYACAK

20.05.2014 Haberler

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü”nün 150. yıldönümü münasebetiyle yaptığı açıklamada, insanlık tarihindeki en büyük dramlardan biri olan bu acı hadisenin unutulmayacağını belirtti.
Öz vatanlarından sürgün edilen Çerkesler’in, Osmanlı himayesinde dillerini, geleneklerini ve kültürlerini rahatça yaşayıp günümüze kadar muhafaza edebildiklerini belirten Başkan Eroğlu, “21 Mayıs zalimliğe tepkinin ve mazlum için gözyaşı dökmenin, yas tutmanın günüdür; bir millete yapılan haksızlıkların ve zulmün adeta sessiz çığlığıdır. Aynı tarih, aynı coğrafya ve aynı dini paylaştığımız Çerkes kardeşlerimizin 150 yıl önce Kafkas topraklarından Anadolu’nun çeşitli bölgelerine göç etmek zorunda kalmaları ne kadar acı bir hadiseyse, Anadolu insanının kardeşlerini sahiplenip, benimsemesi de bir o kadar mutluluk vericidir. Ortak yaşamı pekiştiren din, tarih ve kültürel unsurlar kadar İmam Şeyh Şamil gibi kahramanlar da bu kaynaşmaya katkı sağlamıştır. Özellikle Ruslara karşı mücadelelerinde ne kadar büyük kahramanlıklar sergilediğini çok iyi bilen ve okuyan biriyim. Benim gönlümdeki en büyük kahramanlardan biridir İmam Şeyh Şamil” diye konuştu.

"OSMANLI’NIN HOŞGÖRÜSÜ, ÇERKESLERİ SARIP SARMALADI"  
Günümüzde de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak büyük bir Çerkes nüfusunun Anadolu'nun çeşitli yerlerinde ikamet ettiğini belirten Başkan Eroğlu, “Osmanlı medeniyetinin derin hoşgörüsü ve Anadolu insanının candan bir el ile kucak açtığı Çerkesler ve diğer Kafkas halkları, dillerini, geleneklerini ve kültürlerini nesilden nesile aktarabilmiş ve aktarmayı da sürdürecektir. Tokat’ımızda da yoğun bir Çerkes nüfusu var ve bugün sanayicisinden politikacısına, akademisyeninden memuruna kadar şehrimizin her koluna nüfuz etmiş ve kendilerini kabul ettirmişlerdir” ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMELLERİNDE ÇERKESLER’İN DE TAŞI VAR"
Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinde ve gücünde Çerkesler'in de önemli katkılarının olduğunu vurgulayan Başkan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı; “Büyük Sürgün’ü herkes çocuklarına anlatmalı. 1800'lü yılların sonunda Rusya'dan sürülen Çerkesler'in hikayesini, yaşanmış olayları, mutlaka herkes bilmeli. Biz hepimiz kardeşiz ve tarihimizle, kültürümüzle varız. Cesur ve onurlu bir halka ev sahipliği yapmış Kafkas topraklarında acıları devam eden kardeşlerimiz halen mevcut. Cenab-ı Allah dünyanın dört bir yanında zulüm ve acı içerisinde olan Müslüman kardeşlerimize yardım etsin. Çerkes kardeşlerimizin her yıl andığı bu dramın bir daha yaşanmaması, bu gibi etkinliklerin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın pekişmesine vesile olmasını diliyorum.”

20.05.2014 - A.Yılmaz