TURİZM ELÇİLERİNE İLK DERS VERİLDİ

19.05.2014 Haberler

Tokat Belediyesi ve Tokat Kent Konseyi iş birliği ile “Gönüllü Turizm Elçileri’’ kursunun ilk dersi Sulusokak’ta bulunan Deveciler Hanında yapıldı. Düzenlenen ilk kursun açılışına Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, İl Kültür Turizm İl Müdürü Abdurrahman Akyüz ve gönül elçileri katıldı.
66 kursiyerin katıldığı kursta Tokat’ta yaşayan Anadolu uygarlıkları ve mekanların Tokat turizm coğrafyası kişisel davranış tipleri adı altında ders modülleri verilecek. Dersleri ise Turizm meslek lisesi öğretmenleri tarafından verilecekler. Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz yaptığı açılış konuşmasında; “Eksikliğini hissettiğimiz bir kursu yapmaktan,  Tokat Kent Konseyi olarak, Tokat Belediyesi ile beraber bu kursu yapmaktan onur duyuyorum. Bu proje kapsamında geçen yıl gerçekleştirdiğimiz bu proje kapsamında neyi hedefledik, onu ifade etmek istiyorum.  Sulusokak’ta çok güzel tarihi mekânlarımız var. Ancak turizm noktasında alt yapı eksikliğini hissettiğimiz bu alanda hizmet verecek Tokat’ımıza gelen turistlere mekânları tanıtacak rehber eksikliğimizde büyük bir gerçek.  Geçen sene 47 kişi bu yıl 66 kursiyerimize Tokat’lı öğretmenler tarafından onlara aktarılacak. Bu bilgiler çok önemli.  Bir değer şansımızda bu sene gerçekleştirmeyi düşündüğümüz. Bu yetkin tarihçilerin anlattıklarını kaybolmaması amacıyla bunları tekrar kayıt altına almak ve yazılı bir hale getirmeyi planlıyoruz. Yani sizler ile beraber bu işi kayıt altına alacağız ve kitaplaştıracağız. Bunu da yine Tokat Belediyesi ile gerçekleştireceğiz’’ dedi.

Düzenlene kursun açılışına katılan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ise; “Bizde Tokat Belediyesi olarak bir takım meslek edindirme kursları ile gerek meslek edindirirken hem de gönüllü insanları kurslar ile bir takım bilgileri almasını çok önemsiyoruz.  Bunu da bugün ilkini Tokat Belediyesi olarak başlattık. Bugün burada gönüllü turizm elçileri olarak buradayız. Tokat’ımız bir kültür şehri, bir turizm şehri ve bu anlamda da bir tarih şehri olamaması için hiçbir neden olmadığını buradan söylemek istiyorum.  6 bin yıllık tarihe sahip bir şehrimiz. Bugün ilk çağlardan itibaren bir çok eserlerin olduğu bunun ile beraber son dönemlerde Danişmentlere,  Osmanlılara,  Selçuklulara ait bir çok eseri arasında barındıran bir şehrimiz. Sadece Tokat merkezimiz değil bugün Niksar’ımızda, Pazar’da, Zile’de baktığınızda bir çok yerde tarihi güzellikleri görebiliyorsunuz. Bunun yanında tabi ve doğal güzellikleri içinde barındıran bir şehrimiz’’ diye konuştu.

Tokat’a birçok yerli turistin geldiğini kaydeden Başkan Eroğlu; “Buraya gelen birçok vatandaşımız oldu ve onları ağırladık. Gelen vatandaşlar ile sohbetlerimizde bizlere gelmeden önce Tokat ile ilgili fikirlerimiz böylede değildi.  Yani böyle bir şehre gideceğimiz akılımızda değildi Çorak normal bir şehre gidiyoruz diye aklımızda böyle bir bilgi var idi.  Geldik gördük ki burası çok farklı bir şehirmiş. İnsanı,, tarihi ve doğal güzellikleri ile harika bir şehir ‘’ dediler.  Gelen misafirlerimiz bizlere şehri tanıtamıyorsunuz diye serzenişte bulundular. Demek ki Tokat az keşfedilmiş keşfedilmeyi bekleyen bir şehir. İşte burada bizlere görev düşüyor. Belediye olarak bir major görevi yaparak Tokat’ı bir tarih şehri, kültür şehri yapmak için elimizden geleni yapacağız ve elimizi taşın altına da koyacağız.  Ben inanıyorum ki bu kurslarla,  bunun gibi kurslar ile Tokat’ımızı önümüzde ki yıllarda bir tarih şehri, bir kültür şehir için olmamasının hiçbir nedeninin olmadığını söylüyorum. Bizimde Tokat’ımızın da hedeflerinden en önemlilerinden bir tanesi bu olmamalıdır’’dedi.