GALİPTİR BU YOLDA MAĞLUP…

12.05.2014 Haberler

Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu ziyaret eden tertip komitesinin minik üyesi Mert, tutuştuğu bilek güreşinde Başkan Eroğlu’nu mağlup etti.
10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Başkan Eroğlu’nu ziyaret eden Engelliler Haftası Tertip Komitesi üyeleri makamda keyifli anların yaşanmasına şahitlik ettiler. Başkan Eroğlu’nun koltuğuna oturup telefona bakan minikler makamdakileri kahkahaya boğarken, Mert isimli minik üye ise Başkan Eroğlu’na meydan okuyarak bilek güreşine tutuştu.

Ziyarette konuşan İlhan Abdurrahman, “Burada Özel Eğitim Okulları olarak Tokatta 12 kurumumuz var. Bunlardan 3 tane özel eğitim okulumuz,  7 tane rehabilitasyon merkezimiz, rehberlik araştırma merkezimiz ve bilim sanat merkezimiz olmak üzere 12 kurumumuz var. Her kurumdan birer öğrenci birer öğretmen ve birer idareci olarak ziyarete geldik .Bu haftanın ana nedeni bir farkındalık oluşturmak, toplumda engellilerin eğitimine yönelik farkındalık oluşturmak, insanların birbirleriyle iletişimini sağlamak, anlayış kazandırmak… Bu nedenle bir dizi ziyaretlerimiz, etkinliklerimiz var; yarın sizlerin katkılarıyla Belediyemizle birlikte Gümenek’te Engelliler Şenliğimiz var. Perşembe günü yine okullarımızın oluşturduğu özel eğitim şenliğimiz var. Cuma günü de 13:00 - 15:30 arası Özel Eğitim yürüyüşümüz ve spor etkinlikleriyle birlikte akşam 17:00’de haftamızı kapatacağız.  Bu vesileyle sizleri de Belediye olarak etkinliklerimizde görmek istiyoruz, davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Herkesin her an engelli olabileceğini ve bu bilinçle engelli vatandaşlara yaklaşması gerektiğini belirten Başkan Eroğlu ise konuşmasında şunları kaydetti; “Ben de öncelikle hepinize hoş geldiniz diyorum, bu işin bizzat mutfağında olan, gerek kamuda gerekse özelde bu işi kendisine vecibe bilen, özveriyle çalışan tüm engelli dostu ve gönüllülerimize ben teşekkür ediyorum.  Yine engeli kardeşlerimizin ve  ailelerinin bu haftalarını da tebrik ediyorum, onları kutluyorum. Yapılan bir dizi etkinliklerde de biz de Belediye olarak elimizden geldiği kadar gerek bedenen gerek manen katılmaya, destek vermeye çalışıyoruz. Bu anlamda bizi de birer engelli dostu olarak görmenizi isterim. Önümüzdeki günlerde de bu dostluğumuzun sizlere yönelik somut çalışmalarını göstereceğimizi söylemek isterim .Hepimiz birer engelli adayıyız; Allah muhafaza bir hastalıkla, bir kazayla veya başkaca bir şeyle bizlerde engelli hale gelebiliriz, bizlerinde belki evlatları  engelli olabilir.  Tüm bunları değerlendirip, yaklaşımımızı daha farklı bir hale getirmemiz gerekir.  On yıldır iktidarımızın engellilerle ilgili yasal düzenlemeleri, yapmış olduğu birtakım katkılar, madden ve manen onların yanında olduğumuzu göstermemiz bence son derece manidar ve son derece önemli. Biz de yerel yönetimler anlamında neler yapabiliriz bunu sorguladık. Öncelikle dedik ki;  yollarımız, kaldırımlarımız engellilerimize uygun hale gelsin ve bunla ilgili çalışmamalarımızı başlattık. Şuanda yapmış olduğumuz kaldırım çalışmalarında ve yine bundan sonra yapacağımız çalışmalarda buna önem vereceğiz. Diğer taraftan özellikle toplu taşıma araçlarının engellilere uygun hale gelmesi için çalışmalarımız olacak. Yine engellilerimizle ilgili çok kısa sürede bir kurs açıp onlara meslek ve beceri elde edecekleri bir imkan oluşturmuş olacağız. Bu konuda Kent Konseyimizle birlikte Halk Eğitim Merkezinde kurslar açmış olacağız. Bununla beraber engellilerimize yönelik bir merkez kurma düşüncemiz var, hem onların ailelerinin rehabilite olacakları onların dinlenebileceği hem de belki engellilerimizin birtakım atölye çalışma yapabilecekleri mekanlar oluşturalım diye böle bir merkez yapalım istiyoruz. Bununla beraber Belediyemiz olarak  engellilerimizin gireceği sınavlarda onlara yardım olsun diye bir hazırlık kursu gibi bir düşüncemiz var. İnşallah bunları da oluşturduğumuzda engellilerimizle ilgili adımları atmış olacağız. Bunun haricinde sizlerin her türlü talebine, yapabileceklerimize, bizlere söyleyeceklerinize kulak kesileceğimizi özellikle ifade etmek isterim .Engellilerimizi bir hafta, bir gün değil, sürekli düşünmeliyiz. İnşallah hiç unutmadan, onların sorununu kendi sorunumuz gibi görerek ve buna göre de yaklaşımımızı inşallah geliştirerek bizlerde her daim onların yanında olduğumuzu da özellikle buradan altını çizerek ifade etmek istiyorum. Bir kez daha bu haftamızın  hem Tokat’ımıza hem ülkemize  hem dünyadaki tüm engellilere hayırlar getirmesini temenni ediyorum saygılar sunuyorum.” 

12.05.2014 - A.Yılmaz