VAKIFLAR, ECDADIMIZIN BİZE EN BÜYÜK MİRASIDIR

05.05.2014 Haberler

Vakıflar Bölge Müdürü İsmail Aktaş ve yönetim kurulu, Vakıflar Haftası münasebetiyle Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu ziyaret ettiler. Ziyarette konuşan Başkan Eroğlu, vakıfların medeniyetimizin en büyük miraslarından olduğuna değindi.
Vakıflar Bölge Müdürü İsmail Aktaş günün anısına Başkan Eroğlu’na çiçek vererek, “Sayın başkanımızı Vakıflar Haftası etkinlikleri çerçevesinde ziyarete geldik. Bu seneki temamız iktisat, vakıfların geçmişte ve günümüzde ekonomiye katkıları. Osmanlı’nın son dönemlerinde bugün bankacılık dediğimiz sistem vakıflar tarafından yönetilmiş. Ondan öncede hicaveti hanlarla, kervansaraylarla ve onların her türlü güvenliğini sağlamak amacıyla yaptıkları eserlerle, yine ticarete büyük katkılar sağlamışlardır. Günümüzde de bu katkılar artarak devam etmiştir” dedi.  

Başkan Eroğlu’da vakıfların ecdadımızdan günümüze kalan önemli bir miras olduğuna değinerek, “Vakıflar bölge müdürümüz, yönetim kurulu ve Vakıflar Bankası müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Vakıf medeniyetimizin, ecdadımızın çok uzun yıllardan beri önem verdiği ve birçok eserin bize bırakılması anlamında işlevsel olarak kullanılan bir kurum. Bizde ecdattan aldığımız bu mirası, Türkiye Cumhuriyeti’miz döneminde de devam ettiriyoruz. Birçok arsanın, yapının vakıflara ait olması da ecdadımızın bize neler bıraktığını gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde 109 camimizin temizliği ile ilgi bir protokol imzalamıştık ve orada da Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ve Müftlüğümüz vardı. Çünkü 3’te 1 oranında camimizin mülkiyeti vakıflara ait ve bu da bizi ziyadesiyle memnun etti. İnşallah vakıflarımızın ve müdürlüğümüzün, bu hafta münasebetiyle önemini daha iyi idrak edeceğiz. Bizde belediye olarak ne görev düşerse hazır olduğumuzu ve vakıflarımızla birlikte el ele çok işler yapacağımızı buradan belirtiyor, ziyaretlerinden ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.