TOKATLILAR PLATFORMU, TOKAT BELEDİYESİ’NDE

02.05.2014 Haberler

Vali Mustafa Taşkesen, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Belediye Başkanlık binasında Ankara Tokatlılar Platformu temsilcileri ile bir araya geldiler.
Ankara’da bulunan Tokat Vakfı, Ankara’daki Tokat Dernekler Federasyonu ve Ankara’daki Tokat Sanayici ve İşadamları Derneği temsilcilerinin oluşturduğu platformun temsilcileri ile bir süre sohbet eden Vali Taşkesen ve Başkan Eroğlu, platformun talep ve isteklerini dinlediler.  

Platform adına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ertuğrul Yaman Ankara’da görev yapan sivil toplum kuruluş temsilcileri olarak Tokat’a ziyaret için geldiklerini söyledi.  Ankara’da 200 binin üzerinde Tokatlının yaşadığını kaydeden Yaman, “Gurbette olsak da Tokat’ı sevdamız olarak görüyoruz.  Tokat’ın tanıtımını çok önemsiyoruz. Tokat’ın istihdamının arttırılması, göçün durdurulup tersine çevrilmesi için bizler size destek vermek için hazırız. Tokat lobisinin olduğunu biliyoruz; ama bunun güçlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Türkiye çapındaki bütün Tokatlı sivil toplum kuruluşlarının katılacağı Tokat merkezli Tokat Buluşmasını arzu ediyoruz” dedi.
   

Ankara Tokatlılar Platformu olarak organize olan Ankara’da yer alan Tokatlıların oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarının tek çatı altında birleşip Tokat’a ziyarete gelmesinden dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Vali Taşkesen, “Gerçekten geldiğim günden beri özellikle İstanbul’da en çok hemşehrimiz olan bir şehirde 450’ye yakın derneğin olduğu ama yakın zamana kadar bir federasyon çatısı altında buluşamadıklarını üzüntüyle 2012 yılının sonunda öğrenmiştim. Onları dernekler federasyonu kurmaları konusunda Ankara’da olduğu gibi teşvik ettik. Kurdular; ama henüz toplanıp ortak bir faaliyete talip olmadılar” dedi.   Ankara Tokatlılar Platformu’nun ziyaretini çok önemsediğini ifade eden Taşkesen, “Bir olmak, iri olmak, diri olmak konusunda gösterdiğiniz hassasiyete İlim adına, hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum. Oluşturduğunuz lobi ilimize başta tanıtım olmak üzere istihdam ve oradaki sinerjinizin oraya yansıtılması konusunda çok önemli bir yeri olacaktır diye düşünüyorum, temenni ediyorum, ümit ediyorum. Birlik ve beraberlik konusundaki hassasiyetinize teşekkür ediyorum. Her zaman söylediğim üzere halkın iştirak etmediği hiçbir teşebbüs başarılı olamaz. Biz yapsak da sürdürülebilir bir durum arz etmez. O yüzden çok önemsiyorum bu girişiminizi. Özellikle AB projelerinde kamu kuruluşları hariç sivil toplum kuruluşlarına doğru bir yönelim var. Bütün projelerde mutlaka sivil toplum kuruluşlarına yer ayırıyorlar ve  yüklü bir miktarda da maddi kaynak aktarıyorlar. Çünkü devleti taraf kabul ediyorlar. Daha sivilleşme yönünde sivil toplum kuruluşlarını destekliyorlar. Girişiminiz bu anlamda da önemli. AB’nin karar vericileri orada  birlik, beraberlik, irilik, dirilik, daha doğrusu hareketi  görmek istiyorlar. Bu anlamda da güzel bir faaliyet” dedi.  

Tanıtım günleri anlamında her gelen teklife desteğe hazır olduğunu kaydeden Taşkesen, şunları söyledi. “ İlk göreve başladığımda ‘Bir tuğla koyana taş taşırım” diye çalışma felsefemi açıklamıştım. Destek olacağız. Sivil toplum kuruluşlarının hareketliliği önemli. Lokomotif sizsiniz. Sürekli bunu söylüyorum. Gönüllü kuruluşlar lazım. Artık siz sivil toplum olarak Türkiye’de  kendi ayaklarının  üzerinde duracak hale geldiniz, güçlendiniz.  Bu işi kotaracak hale geldiniz. Biz belediyemiz ve üniversitemizle her türlü imkanımızla maddi ve manevi yanınızdayız.
  İstihdam konusu da en önemli gündemlerimizden biri. İstihdam konusunda bir müteşebbisin önünü açmak anlamında koşturuyoruz.  Sinerji yaratma konusunda güzel bir düşünceniz var. Bütün Türkiye’deki Tokatlı sivil toplum kuruluşlarının bir araya getirilmesi ile ilgili güzel bir teklif. Biz hemşehri turizmi altında bir çalışma yürütüyoruz. Bütün Türkiye’deki hatta yurt dışındaki hemşehrimizi burada bir araya getirip tanıştırmak Tokat’ı tanıtma anlamında da hem sinerjilerini, enerjilerini bir araya getirme konusunda gayretlerini destekliyoruz. Önümüzdeki ayın 12’sinde Almanya’dan hareket edip Orta Doğu’ya kadar inen Türkiye’yi dolaşıp 350 arabadan oluşan bir konvoy ile bu yıl ikincisini yapacağız. Geçen sene ilkini Amasya’da yapmışlardı. Tur operatörleri yakında gelecekler. Turizm değerlerimize biraz makyaj lazım. Konaklama konusundaki en önemli otellerden olan Büyük Otel’i yeni bir konseptle hizmete sunma konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Sulusaray’daki kaplıcayı önce Tokat olmak üzere Türkiye’ye sunacağız. Müteşebbis ile anlaştık. Bu yıl en az bir müteşebbis devre mülk suretiyle faaliyete geçecek” dedi.