TOKAT’TA ULUSLARARASI SEMPOZYUMLAR DÜZENLENECEK

19.02.2020 Haberler

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi “Çeşitli Sosyal ve Bilimsel Etkinlikler Düzenlenmesine Dair” iş birliği protokolü imzaladı. 

Yapılan imza töreni ile Tokat’ta 7 adet uluslar arası sempozyum düzenlenmesi karara bağlandı. Bu kapsamda TOGÜ’de Gaziosmanpaşa, İbn-i Kemal, Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaşi Veli, Necati Sepetçioğlu, Prof. Dr. Fuat Sezgin ve İmam Maturidi gibi tarihe iz bırakmış şahsiyetleri konu alan uluslararası sempozyumlar düzenlenecek.

İmza töreninden önce konuyla ilgili açıklama yapan Vali Dr. Ozan Balcı, bu çalışmaların şehir ile üniversiteyi kaynaştıracağını belirtti. Vali Balcı sözlerini şöyle sürdürdü; “Bugün çok anlamlı bir protokol için bir araya geldik. Tokat’ta her alanda çok güzel işler oluyor. Eğitimde, sosyal politikalarda, sporda, kültürde, turizmde, sağlıkta, tarımda, ormanda, sanayide çok güzel çalışmalar ve gelişmeler oluyor. Bizler de buranın karar vericileri olarak hep beraber aşkla, şevkle, memleket ve millet sevdasıyla çalışmaları yerine getiriyoruz. Bundan da büyük mutluluk duyuyoruz. Emeği geçen herkesten de Allah razı olsun. Belediyemizin, üniversitemizin çok önemli, çok güzel işleri var. Biz Rektörümüz ve Belediye Başkanımızla bir araya geldik. Belediye, Valilik ve Üniversite olarak bilimsel, kültürel, sosyal faaliyetleri de desteklemek gerektiğinin bilincindeyiz. Şehirle üniversiteyi daha çok bir araya getirmek amacıyla uluslararası sempozyumlar yapacağız. Bu kapsamda 7 tane sempozyum yapılacak. Hem Türkiye’den hem de dünyanın değişik yörelerinden konusuyla ilgili bilim adamlarımız gelecekler, çalıştaya katılacaklar. Bu şekilde şehrimizin kültür, turizm, tanıtımına da katkı sağlanmış olacak. Üniversite ile şehir daha çok iç içe geçmiş olacak. Bu nedenle bunlar çok anlamı ve kıymetli çalışmalar. Ayrıca çalıştay sonrası elde ettiğimiz bildirileri de bir araya getirip kitap haline getireceğiz ve bu çalışmalar yarına kalacak. İşin asıl yükü Rektörümüzde ve akademisyenlerde. Sağ olsunlar bizi kırmadılar. Biz sadece belediye ile beraber destek vereceğiz. Sonuçta şehrimiz ve üniversitemiz bizim, hepimizin. Tokat’ın, ülkemizin ve tarihimizin kahramanı Gaziosmanpaşa, Osmanlı Şeyhülislamlarından Tokat’ımızın bir değeri olan İbn-i Kemal, kültürümüzün önemli mihenk taşlarından Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaşi Veli, Tarihçi Necati Sepetçioğlu, İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin ve son olarak İmam Maturidi ile ilgili uluslar arası sempozyumlar üniversitemizde düzenlenecek. Bunların hepsi harika sempozyumlar olacak. İnşallah belirli periyotlarla 2020 yılı içerisinde bu sempozyumlar yapılacak. Ben çok anlamlı bir çalışma olacağını düşünüyorum. Başta Rektörümüz ve akademisyenlerimiz olmak üzere, Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Vali Balcı’nın ardından açıklama yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu; “Bu güzel iş birliği protokolümüz hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bizler şehirleri imar ediyoruz. Şehirleri imar ederken eserler ortaya koyuyoruz. Yollar, hastaneler, okullar gibi birçok somut eserler ortaya koyuyoruz ve şehrimizi bunlar geliştiriyor. Ama sadece bunlar bir şehrin gelişmişliğini ortaya koyan şeyler değil. Bunun dışında bizim kültürel, sosyal, ilim ve bilimsel anlamda da şehirlerimizi geliştirmemiz gerekiyor. İş bu yaptığımız çalışmalar ve protokoller de bence bu anlamda yapılan güzel çalışmalar. Bu anlamda insanımıza, şehrimizin halkına birçok konuda fayda getirecek sempozyumlar düzenlenecek. Alanında çok değerli olan unutulmaz isimleri gelecek kuşaklara aktarmak da bizim görevimiz. Tarihe iz bırakan kişileri halkımızla paylaşmamız lazım. Aynı zamanda yapılacak olan sempozyumları bir kitap haline getirerek yazısal anlamda da raflarda bunların yerini almasını sağlayacağız. Bu nedenle ben bu protokolü çok önemsiyorum. İnşallah önümüzdeki süreçlerde bütün bu sempozyumları yapmamızla birlikte inanıyorum ki hem bu insanlara gerekli değeri vermiş olacağız hem de isimlerini yaşatacağız. Sempozyumların kitaplaşması ile birlikte de bu çalışmalar ölümsüz olacak. Biz de Tokat Belediyesi olarak Valiliğimizle ve Gaziosmanpaşa Üniversitemiz ile bu programın bizzat ortağı olmuş durumdayız. Bu anlamlı protokolde desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörümüze şükranlarımı sunuyorum. Bu güzel çalışmanın şehrimize hayırlar getirmesini diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin ise yapılacak sempozyumlarla ilgili; “Üniversitemiz bir eğitim kurumu ancak aynı zamanda bu eğitimin sokağa yansıtılması da gerekiyor. Bizim en büyük şansımız kıymetli Valimizin ve Belediye Başkanımızın bize sağladıkları çok yüksek katkılar. Bu destekler sayesinde üniversitedeki hocalarımız yapacakları programları aynı zamanda halkımızla da paylaşma imkânı bulacaklar. Burada planlamış olduğumuz 7 etkinlikten 3 tanesi Tokat tarihinde önemli bir yere sahip olan Gaziosmanpaşa, İbn-i Kemal ve Necati Sepetçioğlu sempozyumu olacak. Dolayısıyla yerelle de ilişkilendirmek suretiyle halkımıza akademik anlamda bir destek sağlamış olacağız. Bunu tek başımıza yapmamız mümkün değildir. Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımızın destekleri sayesinde inşallah tüm Tokat halkına bilgi aktarmak ve onlarla bir araya gelmek şansına erişmiş olacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu anlamlı çalışmaların üniversitemize ve şehrimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

 Yapılan konuşmaların ardından “Çeşitli Sosyal ve Bilimsel Etkinlikler Düzenlenmesine Dair” iş birliği protokolü imzalandı.