TOKAT YEŞİL SANAYİ SİTESİ İÇİN TOPLANTI YAPILDI

17.02.2020 Haberler

Tokat Yeşil Sanayi Sitesinin 2020 yılı yatırım programına alınması ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan çalışma kapsamında şehir içinde kalan sanayi sitelerini şehir dışına taşıma çalışması kapsamında yapımı planlanan Tokat yeni sanayi sitesinin 2020 yatırım programına alınmasının ardından değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda Türkiye üzerine yapılan ekonomik saldırlar sonucu 2019-2020 yatırımları konusunda hükümetin tasarruf yoluna gittiği, yatırımların kısıtlandığı bu zor dönemde Tokat'ın önemli yatırım aldığı vurgulandı.

Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan, Yusuf Beyazıt, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Altan Çelik, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Tokat Yeşil Sanayi Sitesi Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı toplantıda sanayi sitesi yatırımının Tokat için önemli bir gelişme olduğuna işaret edildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Altan Çelik, projenin başlangıcından bugüne kadar gelinen sürece ilişkin bilgi verdi ve sürecin olumlu sonuçlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

BELEDİYE BAŞKANI EYÜP EROĞLU AÇIKLADI: TOKAT"A YENİ NESİL SANAYİ SİTESİ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Sanayide millî atılım sloganıyla şehirdeki sanayi sitelerinin dönüştürülmesi ve modern altyapıya kavuşturulması projesinde ilk etapta yer alan şehirlerden Tokat Yeni Nesil Sanayi Sitesi, Resmî Gazetede yayımlanarak 2020 yılı yatırım programına alındı.

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Sanayide Milli Atılım" sloganıyla şehirlerdeki sanayi sitelerinin dönüştürülmesine yönelik 11 ilde sanayi sitelerini şehir dışına taşıyarak modern altyapıya kavuşturulması, yerli, yenilikçi ve yeşil üretime geçilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Tokat-Turhal Karayolu üzerindeki 540 dönümlük arazide yapılacak olan yeni nesil sanayi sitesinin tanıtımını yaptı.

SANAYİ TOKAT'IN KALBİ

Sanayi sitesinin Tokat'ın kalbi olan noktalardan biri olduğunu söyleyen Eroğlu, "Sanayi sitemizin esnafı da şehrimizin kalbidir. Eğer ki; bizim amacımız şehri büyütmekse, şehrin ekonomisine değer katmaksa, şehrimizin insanına katkı sağlamaksa bunu sadece lafla yapamayız. Böyle yapmamak gerekiyor. Bunu icraatlarla ve ortaya koyduğumuz eserlerle yapabiliriz. Sanayi esnafımıza baktığımızda şehrin içinde sıkışmış, alt ve üst yapısı yetersiz, işini büyütmeye çalışsa büyütemeyecek bir vaziyette olduklarını görüyoruz. Geldiğimiz bu günde bizim de esnafımızın işini büyütecek şekilde ihtiyaçlarına cevap vermemiz gerekiyordu. Bu anlamda sağ olsunlar değerli vekillerimiz, valimiz ve emeği geçen herkesle bu işin çok önemli olduğuna inanarak çok samimi adımlar attık ve karşımıza çıkan tüm sorunları tek tek çözdük. Örnek vermek gerekirse sanayi sitesinin yapılacağı alanın tarım alanı olduğunu ilişkin söylemler çıktı. AK Parti tarıma önem veren bir partidir. Tarımın zarar göreceği yerde biz geri atmasını biliriz. Bu nedenle bu söylemden yola çıkarak alana gerekli testleri yaptırdık. Uzman ziraat mühendisleri, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri toprağı analiz ettiler. Nihayetinde bu alanda tarıma elverişsizdir raporunu hazırladılar. Yani bu olay sadece Tokat'ta sanayi yapıldı bitti ile kalmadı. Bu işte herkesin emeği, alın teri, gayreti var. Başta Cumhurbaşkanımızdan başlamak üzere bakanlarımızın, milletvekillerimizin yoğun gayretleriyle burası ete kemiğe büründü. Ardından esnafı ve kooperatifi ile hep birlikte bir başarının sonucu alındı. Bizim derdimiz şehrin pastası büyüsün, şehre giren para çoğalsın. Ben bu anlamda çok heyecanlı bir ekip görüyorum. Her şeyin başı uyumdur. Biz bunu da başardık. Ben bu anlamda sayın valimize çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun diyorum. Kendisi çalışmalara her zaman yön ve destek verdi, emeklerini hiç esirgemedi kendisine ne kadar teşekkür etsek az. Değerli vekillerimizin sanayinin yatırım programına alınmasında çok büyük çabaları oldu. Allah'a şükür yeni sanayi sitemiz yatırım programına alındı. Bu güzel projenin şehrimize, insanımıza ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun."

TEMELLERİ BU YIL ATILACAK

Sanayi sitesinin temellerinin bu yıl atılmasını planladıklarını söyleyen Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, "Bu hafta resmi gazetede yayınlanan haberle hepimiz çok mutlu olduk. İnşallah sanayimizin temellerini bu sene atacağız ve en kısa zamanda bitireceğiz. Yeni sanayi sitemizi Tokat'a kazandırmış olacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanımızı Tokat'a davet ettiğimizde sanayi ile ilgili problemlerimizi kendisine arz etmiştik. Hatta orada kendisiyle arsayla ile ilgili de bir pazarlık yaptık. Devam eden süreci de çok sıkı bir şekilde takip ettik. Arsamızı aldık problem çıktı, problemi düzelttik, yeniden aldık, yine bir problem çıktı derken nihayetinde arsa ile ilgili problemimizi de hallettik. Arsayı hallettikten sonra bu sefer yatırım programı ile ilgili süreç başladı. 2020 yatırım programına girmesi için bakanlarımızla defalarca, günlerce, saatlerce görüştük. Sonunda istediğimiz sonucu aldık. İnşallah bu sene ihaleyi de yapacağız. Bu proje Tokat'a büyük katma değerler sağlayacak. Yeni sanayi sitemiz uzun yıllar Tokat'a hizmet edecek şekilde planlandı. İnşallah da böyle olacak. Bunun yanında yazmacılar esnafımızın sıkıntıları ile ilgili KOSGEB Başkanı ile de görüştük. Bu görüşmemizin neticesinde depremzedelere verilen kredilerin aynısı yazmacı esnafımıza da verilecek. 3 yıl vadeli 1 yıl ödemesiz 100 bin TL tespit edilen mağdur yazmacı esnafımıza verilecek. Bu da bir nebze esnafımızın yaralarını sarmak açısından iyi bir adım diye düşünüyorum. Ben bu güzel projede emeği geçen başta sayın valimize, belediye başkanımıza, kooperatif başkanımıza ve yönetimine de teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olsun inşallah." diye konuştu.

MARİFET İLTİFATA TABİDİR

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazıt, "Bugün bu proje bu aşamaya gelmişse bunda kooperatif başkanımızın ve yönetim kurulunun, belediye başkanımızın, valimizin, partimiz il başkanımızın ve yöneticilerinin çok büyük payı vardır. Marifet iltifata tabidir. Gerçekten milletvekillerimiz Özlem Hanım, Mustafa Bey de çok yoğun bir emek gösterdi. Çünkü şu anda Türkiye'de ilk defa Tokat diğer şehirlere göre öne geçti. Bu anlamda bir mesafe almış olduk. Bu sayede bir ilki Tokat'ta gerçekleştirmiş olduk. Başka bir şey daha oldu. Biliyorsunuz 15 Temmuz'dan sonra özellikle bazı hadiselerle ekonominin biraz dağılması, bütçe ile ilgili bazı sıkıntıların tezahür etmesi, döviz darbesi ile beraber bazı sıkıntıların oluşmasından sonra yüzde 70'i bitmemiş Türkiye genelindeki bütün işler durduruldu. Buna rağmen Tokat'ta işler devam etti. Bunun altını çizmek istiyorum. Türkiye'de durum buyken bunun tek istisnası Tokat olmuştur. Yeni havaalanımız buna bir örnektir. Değil yüzde 70'inin tamamlanması havaalanı o zaman neredeyse başlamamış bir proje idi. Ama dediğim gibi Tokat bir istisna oldu ve havaalanımız şimdi bitmek üzere. Bunun da altını çizmek isterim. Bunlar çok güzel ve olumlu şeyler. Bu konularda desteklerini bizlerden esirgemeyen Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza şükranlarımı ifade etmek istiyorum. İnşallah sanayi sitemizin ihalesini de en kısa zamanda yapıp inşaatına başlayacağız. Hızlı bir şekilde burayı çok güzel bir merkez haline getireceğiz. Bunu yapmak durumdayız. Bu bizim görevimiz. Bu hadise Tokat için çok önemlidir. İşte biz Tokat için bir hayalimizi daha gerçekleştiriyoruz. Bizler hep beraber aşkla çalışarak buradan bir değer ve kıymet çıkartmanın derdinde olacağız. Bizim bütün meselemiz hizmetlerimizi devam ettirmek olacaktır. Bu işi yapmaktan da iftihar ediyoruz, gurur duyuyoruz. Tokat'a yapılan her şeyden mutluluk duyuyoruz. Bu noktada da Allah hepinizden razı olsun. Yeni sanayi sitemiz memleketimize hayırlı uğurlu olsun inşallah." ifadeleri kullandı.

Yapılan çalışmanın çok kıymetli olduğunu vurgulayan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, emeği geçenlere teşekkür ederek, "Bundan sonra bize düşen iş, sıkı bir şekilde projeyi takip etmektir. Görev ve yetki alanımız içerisinde bütün gücümüzle buraya destek verip biran önce bitirilmesini sağlamaktır." dedi.

"TÜRKİYE HER ALANDA BÜYÜK ADIMLAR ATIYOR"

Vali Dr. Ozan Balcı sözlerine şöyle devam etti. "Dünyada bir değişim yaşanıyor, Yeni Sanayi Sitemizin de bu değişime ayak uydurması lazım. Aslında bu Türkiye'deki değişimin sonucudur. Türkiye her alanda büyük adımlar atıyor. İletişimde, ulaşımda, tarımda, ormanda eğitimde ve sağlık alanında. Bu değişim ve dönüşüme sanayi sitemizin ayak uydurması lazım. Artık yeni teknolojiler ve yeni bilgiler kullanılacak. Yeni Sanayi Sitemiz çok büyük değerde üretecek. Sanayi alanında şu anda yaklaşık 5 bin kişi çalışıyor, inşallah bittiği zaman 10 bin kişi çalışacak duruma gelecek. Sadece Tokatlı insanlarımıza değil, Tüm Türkiye'ye hizmet verecek bu çok önemli bir şey. Esnaf arkadaşlarımız sanatkâr aynı zaman da. Devletimizin böyle sanatkârlarımıza destek vermesi lazım. Ben her zaman da söylerim "Sanat Sanayinin Arka Bahçesidir" diye. Sanat olmadan sanayi gelişemez, inşallah daha da gelişecektir. Yeni Sanayi Sitesinin müthiş bir ekonomik hareketlilik doğuracağını da düşünüyorum. İnşallah buradaki istihdam sayısı artacaktır. Buna da yürekten inanıyorum. İnşaat esnasında Tokat'ta müthiş bir hareketlilik doğuracaktır aynı zamanda. Dolayısıyla çok heyecan verici ve çok önemli bir proje." Sanayi sitesinin sanatkârane bir şekilde dizayn edilmesi gerektiğini söyleyen Vali Balcı, "Benim Sanayi Sitesi ile ilgili de bir ricam olacak, Tokat bin yıllık bir Türk İslam şehri. Sizler bir sanatçısınız orada. Bu işi yaparken ve dizayn ederken, sanatkarane şekilde dizayn etmelisiniz. Sanayi sitesi deyip geçilmemeli. Bir sanat eseri gibi olmalı aynı zamanda. Tokat'ın Tarihi kimliğine uygun olarak yapılmalı. Bu projenin Tokat'ımıza ve Tokatlı hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.