CAMİ VE MESCİTLERİN TEMİZLİĞİNİ BELEDİYEMİZ ÜSTLENDİ!

02.05.2014 Haberler

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun talebi üzerine, Tokat Müftülüğü, Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Tokat Belediyesi tarafından, il merkezinde bulunan cami ve mescitlerin Tokat Belediyesi tarafından temizlenmesine ilişkin protokol, Belediye Sosyal Tesislerinde düzenlenen kahvaltı programı ile imzalandı.
Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, kentteki cami ve mescitlerin temizlik hizmetlerinin belediyeye devredilmesini talep etmesi üzerine, bu sabah ilgili makamlar, müftülük personeli ve imamların katıldığı bir kahvaltı programı düzenlenerek protokol imzalandı. Programda konuşan İl Müftü vekili Selahattin Şanver, “Başkanımız bizi davet etti, vesile oldu. Hem başkanımızı tebrik açısından, hem de böyle bir protokol imzalanması amacıyla burada bulunuyoruz. Yıllardan beri arzu ettiğimiz hizmeti sayın Belediye Başkanımız bize önerdi ve böyle bir hayırlı işe vesile oldu. Çok teşekkür ediyor,  Allah razı olsun diyoruz” dedi.

Camilerin evlerimizden bile daha temiz olması gerektiğini belirten Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ise, yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Bugün İnşallah biraz sonra imzalayacağımız protokolümüzle hayırlı bir işe adım atmış olacağız. Peygamber efendimizin de dediği gibi; ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.’’ Bizim de belediye olarak faydalı işler yapmak için yola çıktığımızı özellikle buradan altını çizerek  ifade etmek istiyorum. Bunun dışında bu programımızı iki aşama olarak ele alacağız; Birincisi, imzalan protokolle camilerimizin temizliğini, bakımını yaparken, diğer aşamada siz değerli imam hatiplerimizin hem camilerimizle ilgili varsa başkaca istek ve önerileriniz, hem de şehrimizle ilgili bizlere önereceğiniz tavsiye edeceğiniz hususlar varsa bunları da burada konuştuğumuz istişare ettiğimiz bir toplantı olmasını da önemsiyoruz. Çünkü biz yola çıkarken şunu söylemiştik;  “Ben, demeyeceğiz,  biz  diyeceğiz.” İnsanların düşüncesine önem vereceğiz, istişare edeceğiz, danışmaya önem vereceğiz ve bu doğrultuda da adımlar atacağız.”


CAMİLERİMİZ TERTEMİZ OLACAK
Cami ve mescitlerin topyekun bütün temizlik işlerini belediye olarak devraldıklarını belirten Başkan Eroğlu, “Camilerimiz bizlerin evleri, camilerimiz hepimizin müşterek kullanmış olduğu mekanlar. Buralar evimizden daha temiz olması gereken mekanlar. Her yerde söylediğimiz, bizim de önümüze ışık tutan güzel bir Hadis-i Şerif var; “Temizlik imandandır.” Biz de Tokat Belediyesi olarak bu anlamda camilerimizin bakımını, temizliğini yapalım, gerek cami işlerinde halılarımızın temizliği, süpürülmesi cami içindeki minber gibi mihrap gibi oraların temiz olması için, camilerimizin dışındaki cami bahçelerinin hem çevre düzenlemesi anlamında, hem de temizliği noktasında bizlerde belediye olarak elimizden gelen  ne geliyorsa onu yapalım dedik. Bu anlamda da bu protokolümüzü hazırladık. Ben sayın müftülüğümüze bu konuda davetimize icabet ettikleri, bizleri bu anlamda destekledikleri için teşekkür ediyorum. Yine Vakıflar Bölge Müdürümüzde vakıflara ait olan camilerimize bağlı olarak onlarda bu konuda tavassutta bulundular. Ben bölge müdürüme de bu anlamda teşekkür ediyorum. Çok kısa sürede başlatacağımız bu çalışmalarla inşallah camilerimizin iç ve dış mekanları tertemiz olacak. Buralara gelen vatandaşlarımız da sizlere, bizlere dua ederlerse bizim için en önemli husus olur diye düşünüyorum. Şimdi yapmış olduğumuz bu protokolümüz hakkında çok kısa olarak birkaç maddeyi sizinle paylaşmak istiyorum; Bu protokolümüzle Tokat Müftülüğümüz, Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ve Tokat Belediyesi olarak üç taraftan imza altına alınan bir protokol olacaktır. Bizim bu protokol ile üzerimize aldığımız hizmetler arasında, il merkezindeki  il müftülüğümüze ve vakıflar bölge müdürlüğüne bağlı 109 cami ve mescidin halılarının süpürülmesi, halıların buharlı makineyle silinmesi, camların kapıların mihrap ve minberlerinin diğer yüzeylerin temizlenmesi,  şadırvan ve tuvaletlerin temizlenmesi, bahçelerin süpürülmesi yer almaktadır. Bununla beraber belediye olarak temizlik görevlilerinin ve malzemelerinin  temini hakkında toplam on dört maddeden oluşan bu protokolümüzle inşallah dönemler halinde yine üç tarafla beraber imzalayacak ve güzel işlere vesile olacağız” diye konuştu.

02.05.2014 - A.Yılmaz