BELEDİYE BAŞKANI Av. EYÜP EROĞLU: “SPORUN DİLİ EVRENSELDİR”

16.10.2019 Haberler

Ampute Futbol Türkiye Kupası Maçları Tokat’ta Başladı.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından 16-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan Ampute Futbol Türkiye Kupası için açılış töreni düzenlendi. Gaziosmanpaşa Stadyumu’nda düzenlenen törene Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun yanı sıra; Vali Dr. Ozan Balcı, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, il protokolü, Ampute Milli Takım Teknik Direktörü Osman Çakmak, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşması Ampute Milli Takım Teknik Direktörü Osman Çakmak tarafından yapıldı. Ampute Futbol’un kurulduğu günden itibaren çok mesafe kat ettiğini belirten Çakmak, “Biz engelleri ortadan kaldırabilmek için tüm takım arkadaşlarımızla teknik direktörlerimizle, kulüp başkanlarımızla bir araya gelerek çok iyi işler yapacağız demiştik ve bugünde onun meyvesini alıyoruz. Barış Pınarı Harekatında eli tetikte bekleyen Türk Silahlı Kuvvetlerine ve tüm Mehmetçiğimize selam olsun” dedi.

Barış Pınarı Harekâtını yürüten Mehmetçiğe muvaffakiyet temennisinde bulunan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “Allah hiçbir şekilde ordumuza zeval vermesin. Başarı ile bu harekâtı sonlandırmayı nasip etsin. Hepsine Tokat’tan selamlarımızı iletiyorum. Sporun dili evrenseldir, spor beraberliği kardeşliği pekiştirir. Birileri sporumuzun dilini, bu evrenselliğini siyasi bir halede getirdi. Özellikle milli takımlarımızın aldığı başarılı sonuçlar, ardından futbolcuların askerimize beraberiz, birlikteyiz yüreğiniz yüreğimizdir diyerek selam göndermesi, yine gerek jimnastikte ve boksta aldığımız altın madalyalarla istiklal marşımızın söylenmesi herhalde birilerini rahatsız etti olacak ki spora siyaseti bulaştırmaya farklı noktalara getirmeye çalışıyor. Biliyoruz ki bu millet bin yıldır bu topraklarda kadını erkeği, askeri, Mehmetçiği ile sahip çıkmıştır. Bayrağını yere düşürtmemiştir, düşürmeyecektir. Bugün genç kardeşlerimi görüyorum sorsam barış pınarı harekatına gidermişiniz diye, hiç biri gözünü sakınmaz gider. İşte biz böyle bir milletin evlatlarıyız, bu milletin sırtı yere gelmedi gelmeyecektir.

Bugün çok heyecanlıyız ve sevinçliyiz.
Tokat’ımızda altı tane Ampute Takımı ağırlamanın ve Türkiye Kupasına ev sahipliği yapmanın sevincini yaşıyoruz. Pazar gününe kadar maçlar devam edecek. Bedensel engellerine rağmen spor aşkı ile azimle o kadar güzel futbol oynuyorlar ki; bize buradan insan için hiçbir engelin olmadığını sergiliyorlar. Engellerin aşılması gerektiğini ortaya koyuyorlar. Buradaki öğrencilerimiz de bunu hissettiler.
Tokat için çok farklı bir güzellik oldu. Bütün takımlara ve sporcularımıza başarılar diliyorum. Bu güzel organizasyonu Tokat’a getirdikleri için Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanımıza, Ampute Milli Takım Teknik Direktörü hemşehrimiz Osman Çakmak’a ve maçları canlı yayınlayarak Tokat’ı tüm dünyaya tanıtan TRT Spor’a teşekkür ediyorum” Şeklinde konuştu.

TÜM DUALARIMIZ MEHMETÇİKLE

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, turnuvanın hayırlı olmasını temenni ederek turnuvada mücadele edecek olan tüm takımlara ve sporculara başarılar diledi. Vali Balcı, “Barış Harekatını yürüten kahraman Mehmetçiklerimizin Allah yar ve yardımcıları olsun. Vatan, bayrak,  millet, ezan, istikbalimiz uğruna şehit olanlara Allahtan rahmet gazilerimize şifa diliyorum. İnşallah biran önce başarı ile dönecekler. Tüm dualarımız onlarla. Millet olarak bir ve beraber olduğumuz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problem olmadığını bize göstermişlerdir.” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Balcı ve beraberindeki protokol tarafından seyircilere top dağıtıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte turnuvanın başlangıç vuruşu yapıldı. Sonrasında Ortotek Gaziler Ampute Spor Kulübü ile Pendik Spor Engelliler Gücü Spor Kulübü arasında oynanan  Ampute Futbol Türkiye Kupası Turnuvası’nın ilk karşılaşması gerçekleşti.

1.Gün Maç Sonuçları
1.Maç
Pendikspor Engelliler Gücü:1
Ortotek Gaziler Ampute:1

2.Maç
Şahinbey Belediyesi Gençlik Spor:8
TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor:0