TÜRKİYE’NİN İLK MÜSTAKİL BEBEK KÜTÜPHANESİ TOKAT’TA AÇILDI

26.09.2019 Haberler

Türkiye’nin bebek ve çocuk kütüphanesi, Tokat’ta açıldı.

Açılışa il protokolünün yanı sıra Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ve Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş da katıldı. Projenin paydaşlarından Kültür ve Turizm İl Müdürü Adem Çakır açılış programında yaptığı konuşmada; “Bu güzel açılış programında bizleri yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ediyorum. Bebek ve çocuk kütüphaneleri, bakanlığımızın yeni konsept olarak ortaya koyduğu ve kütüphaneleri daha geniş kitlelere yaymayı amaç edindiğimiz yeni bir uygulama. Daha önce ülkemizde 2 noktada halk kütüphanelerinin bir birimi olarak hizmete giren bebek ve çocuk kütüphaneleri, ilimizde bakanlığımızın desteği, sayın valimizin direktifleri ve yönlendirmeleriyle ilk kez ülkemizde müstakil bir bebek ve çocuk kütüphanesini açıyoruz. Bu ilki de Tokat’ımızda gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu kütüphanenin ortaya çıkmasında Valimizin direktifleriyle farklı bir iş birliği modeli de ortaya koymuş bulunmaktayız. Binamızın kiralanmasını Milli Eğitim Müdürlüğümüz üstlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığımız kaynak tahsis etti. Bu güzel kütüphanemizin açılışında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“TOKATLILAR OLARAK DA NE KADAR GURUR DUYSANIZ AZDIR”

Çakır’ın ardından konuşma yapan Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu; “Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürünün en memnun olacağı yer tabi ki bir kütüphanenin açılışıdır. Bana bu memnuniyeti, bu onuru ve bu gurur yaşattığı için Tokat halkına, Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu bir başlangıç. Bundan sonraki adımlar için önemli bir yörünge. Buradaki kütüphanemiz Türkiye’nin ilk müstakil bebek kütüphanesi. 0-3 yaş grubuna hitap eden bir kütüphane olsa da biz aslında hem bebeklerimize hem çocuklarımıza hem de ebeveynlere ulaşmak istiyoruz. Buradan yüksek sesle duyurmak istiyorum. Biz bu kütüphaneleri, binasını, rafını, masasını, sandalyesini, kitabını, bilgisayarını ve diğer tefrişatını kullanılmadan eskisin diye yapmıyoruz. Bu devletin imkânlarını kullanılmak dolayısıyla eskitin. Bu konuda personelimizi de tembihliyoruz. Allah’ın izniyle biz yenisini bir daha yaparız. Yeter ki siz kullanın. Çünkü kütüphaneyi yıprattıkça, kitap okudukça yeni nesillere dokunmuş oluruz. Çok şükür son yıllarda baktığımızda önemli gelişmelerimiz var. Örneğin bizim kütüphane üye sayımız kaç be kat arttı. Ödünç alınan koleksiyonumuz da 4 kat artmış. Böyle kadim bir şehirde paylaşmak istediğim asıl şu; biz yetişkinlere yaptığımız kütüphanelerle irtifa etmek istemiyoruz. Yetişkinlere ulaştırdığımız kitaplarla irtifa etmek istemiyoruz. Şimdi çocuklarımıza, yeni doğmuş bebeklerimize dokunmak istiyoruz. Bunun en önemli kapılarından bir tanesi Tokat oldu. Tokatlılar olarak da ne kadar gurur duysanız azdır” diye konuştu.

“HAZIRLANAN BU PROJE BENCE ÇOK DEĞERLİ VE ÖNEMLİ”

Bebek ve çocuk kütüphanesi açılışını çok önemsediklerini ifade eden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu konuşmasında; “hepimiz belki her gün veya değişik zamanlarda birçok faaliyetler yapıyoruz, açılışlar yapıyoruz, programlar yapıyoruz. Bu programlarda da bir şeyler üretiyoruz. Ama bugünkü yaptığımız bu açılış, hazırlanan bu proje bence hepsinden daha değerli ve daha önemli. Çünkü burada yetişecek evlatlarımızı, çocuklarımızı bilgiyle, birçok beceriyle buluşturacağız. İleriye dönük donanımlı bireyleri burada inşallah yetiştireceğiz ve her anlamda bizden güçlü bireylerin burada oluşturmanın gayreti içerisinde olacağız. Onun için ben bu projeyi çok önemsiyorum. Başta değerli bakanlığımıza, genel müdürlüğümüze ve değerli Valimize, emeği geçen Turizm İl Müdürümüze de ben buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Bizim sloganımız okuyan şehir Tokat idi. Evet okuyacağız, okutacağız. Bol bol kitapla evlatlarımızı buluşturacağız. Bu anlamda da okuyan şehir Tokat’ı nakış nakış hep birlikte öreceğiz inşallah. Çünkü bir bakıma da bu bizim dini bir vecibemiz. Bizim kutsal kitabımızın ilk ayeti oku diyor. Onun için bu anlamda inanıyorum ki Tokat’ımız kültürel ve yine bilimsel anlamında çok daha güçlü bireyler yetiştirecektir. Biliyorsunuz ayın 28’inde de kitap fuarı açılışımız olacak. Buradan tüm değerli hemşehrilerimizi de oraya davet ediyorum. Yaklaşık 1 haftayı aşkın bir zaman boyunca Tokat 1 milyon kitapla buluşacak, yine 100’e yakın yazarla buluşacak. 3’üncüsünü yaptığımız kitap günleriyle Tokat okuyan şehir olma anlamında daha emin adımlarla yoluna devam edecek. Hepinizi saygı, sevgi ve hürmetle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

“HER ALANDA İLERLEMEYE, GELİŞMEYE OMUR VERECEĞİZ”

Bebek ve çocuk kütüphanesinin açılışından duyduğu gururu ifade eden Vali Ozan Balcı şunları söyledi; “Böyle güzel bir eserin açılışında bir araya gelmiş olmaktan büyük onur, mutluluk ve gurur duyuyorum. Türkiye’de ilk defa müstakil anlamda bir bebek kütüphanesi açılıyor. Fikir, Kütüphaneler Yayımlar Genel Müdürümüze aitti. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Desteği de kendisi verdi. Biz sadece devletimiz adına arkadaşlarımızla beraber takip ettik. Genel Müdür Yardımcımız özellikle büyük ilgi gösterdi. Ali Bey’e çok teşekkür ediyorum. Daire Başkanımız Ahmet Bey’e de teşekkürlerimi sunuyorum. Bu insanlar Türkiye’nin kitap dostları. Ülkemiz her alanda ilerlerken, yükselirken, 2023, 2053, 2071 hedeflerine doğru giderken biz de şunu istiyoruz; her alanda ilerlemeye, gelişmeye omur vereceğiz, katkı sağlayacağız. Tokat kitabın merkez olacak. Türkiye’nin kitap açısından en zengin ili Tokat olacak. Zenginleştirilmiş kütüphanesi olmayan anaokulu, ilkokulu kalmayacak. Tekrar bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese, tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum”