TOKMEK KURSLARI YILSONU SERGİSİ AÇILDI

05.07.2019 Haberler

Tokat Belediyesi Hanımeli Kültür Sanat Merkezleri ile Mahalle Konaklarındaki kadın kursiyerlerin hazırladığı yılsonu sergisine açıldı.

Sulusokak Deveciler Hanında düzenlenen program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program halk oyunları gösterisi ve müzik dinletisi ile devam etti. Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu sergi açılışında yaptığı konuşmada, "Hizmetlerin en güzeli insana yapılan hizmettir. Çünkü insan eşrefi mahlukattır. İnsan her şeyin en iyi şekilde kıymetini bilendir. Bununla beraber yine hizmetlerin en güzeli de bence bir insana faydalı olmak, bir insanın bir şeyi öğrenmesine vesile olmaktır. Hamdolsun bugün iftiharla, büyük bir mutlulukla şunu söyleyebiliyoruz mahalle konaklarımız, hanımeli kültür ve sanat merkezlerimiz birer okul olmuş durumda. Okullar hepimizin göz bebeğidir. Birçok kurslar açtık. Bunun yanında Tokat birçok el sanatlarının merkezidir. Tokat'a has 40'tan fazla el sanatı vardır. Bugün bunların hanımlarımız tarafından farklı şekillerde yapılıyor olması ve bu sanatların öğreniliyor olması, bu öğrenilen sanatların hanımlara istihdam oluşturması da bizler için büyük mutluluk. Kültür ve sanat merkezlerimiz, konaklarımız her anlamda çok büyük işlere imza attı. Bizim bu kurlarımızdan 35 bine yakın hanım kardeşimiz eğitim almış. 21 bin kişiye sertifika verilmiş. Ayrıca kurslarımızda eğitim alan 10'a yakın hanım kardeşimiz aldıkları sertifikalarla dükkan açtılar. Ben u güzel çalışmalarda emeği olan bütün kardeşlerimi tebrik ediyorum. Ayrıca bu merkezlerimizi boş bırakmayan, açıldıkları günden beri yoğun bir şekilde buralara ilgi gösteren hanımlar ada teşekkür ediyorum." dedi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'nun konuşmasının ardından konuşma gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı, serginin düzenlenmesinde emeği geçen kursiyerlere teşekkür etti.

"Yetenek, Beceri ve Daha Birçoğu Tokatlı Hanımlarımızda"

Hanımeli Kültür Sanat Merkezleri ile Mahalle Konaklarının ilimiz için öneminden bahseden Vali Dr. Ozan Balcı, "Bu merkezleri geçen belediye başkanımızla beraber gezmiştik, ben çok önemsiyorum. Sayısını arttıracağız. Oradaki faaliyetleri üretilen kıymetli kadınlarımızı çok önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Çokta güzel şeyler yapmışlar Tokatlı hanımlar. O merkezlerin kurulmasında ve yürütülmesinde emeği geçen başta belediye başkanımız olmak üzere emeği geçen bütün arkadaşlarımıza hepsinden önemlisi oraya ruh ve hayat veren saygıdeğer Tokatlı hanımefendilere çok teşekkür ediyorum. Kadınların sosyal yaşama aktif katılımını önemsiyorum ve destekliyorum. Hatta şunu ifade etmek isterim. Kadınların aklından, yaratıcılığından, yetenek ve yetilerinden yararlanmayan bir toplum vücudunun yarısı felç olmuş bir insan gibidir. Kadınları biz ne kadar sosyal hayata dahil edersek, yaşama katarsak, onların zekasından enerjisinden üreticiliğinden yararlanırsak toplumumuzda daha çok değer elde edebiliriz." dedi.

Tokatlı hanımların hayata ve yaşama ilişkin çok güzel üretimlerde bulunduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, "Bizim görevimizde bu konuda kadınlara daha çok destek vermek. Onların önünü açmak ve ufuklarını geliştirmek. Bu merkezler sadece bilgi beceri kursu değil aynı zamanda kültür sanat merkezi. Hayata ve yaşama ilişkin çok güzel şeylerin öğrenildiği ve üretildiği yerler. Eserlerini de gördüm hanımefendilerin alın terleri, göz nurları var. İşin özeti bu merkezler çok güzel ve desteklenmesi gerekir. Sizlere destek vereceğiz. Size destek vermek kadınlarımıza destek vermek demek. Tokat'ımıza destek vermek demek." dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı'nın yapmış olduğu konuşmanın ardından serginin açılış kurdelası kesildi. Tel kırma, çini, iğne oyası, deri çiçek, kanaviçe, kokulu taş, tahta baskı ürünlerinin sergilendiği tezgahları gezerek, kursiyerlerden bilgiler alan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokatlı hanımları serginin düzenlenmesinde sarf ettikleri emek ve gayretten dolayı tebrik ederek, başarılar diledi.

Programa; Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, protokol mensupları, kursiyerler ve davetliler katıldı.